Manželé Stodolovi

• Slovensko Manželia Stodolovci (více)

Jaroslav a Dana jsou mladý pár, který žije v poklidné vesnici, kde se všichni obyvatelé dobře znají. S vidinou snadno získaných peněz se rozhodnou okrást jejich osamělého starého souseda, kterého při tom Jaroslav zabije. K jejich překvapení policie přijme násilnou smrt důchodce skoro automaticky jako nešťastnou náhodu a dál se o případ nezajímá. To Stodolovi přivede k myšlence, že senioři jsou snadnými obětmi nejen pro drobné krádeže, ale i vraždy. Není cesty zpět, Daně se zalíbila moc nad jejími oběťmi a podivný dobrodružný pocit vítězství nad policií. Jaroslav se ocitá na křižovatce, kdy má šanci od Dany odejít, ale selhává a musí čelit následkům svých i jejích zločinů. Brutální vraždy úzce souvisely s jejich vztahem, jsou obrazem závislosti a vzájemné manipulace, z nichž ani jeden nemohl vyjít vítězně. (Cinemart)

bobstock

Filmaři přiznávají, že se spousty věcí podle nehezké předlohy skutečných vrahů Stodolových nedrželi úplně přesně a vůbec to v rámci slušné filmové dramatizace nevadí. Psychologie mezi ústředními postavami funguje naprosto skvěle. Zrůdně manipulativní Dana si nemůže pomoct i přes věrnou lásku Jardy se nechce smířit se spořádaným životem v bytovce a tak hledá skrze poslušného manžela ukojení v činech hrubě za zákonem a lidskosti. Počáteční úspěchy o zatajení vražd dohánějí paní Stodolovou k dalším krokům a filmaři to bravurně zvládli přenést v požadovaném napětí a přiměřeném znechucení. Explicitnější scény bych asi těžko emočně zkousával. Skvělý debut a prosím pane Hátle držte se se toho nadále a neupadněte nám do trapných českých hnojů typu, kdo ještě neprcal s Langošem?  75%  + herecké výkony Hájek, Žáčková ()

Renfield

Manipulace a zaslepenost. Většina filmu je hlubokým rozborem jednoho těžce nezdravého vztahu, tak nějak na příkladu Stodolových. Více než o činy v ní jde o cestu k nim a samozřejmě i o následky (ať už "pozitivní", či negativní) na psychice obou manželů. Postava Dany z toho samozřejmě vychází hůře, ale nemám pocit, že by byl Jaroslav nějak obhajován. Těžko považovat za lepšího někoho, kdo vědomě koná takové činy, i kdyby mu byly jakkoliv nepříjemné. Jako ukázka toho, kam samozřejmě v extrémním případě může vést totální zaslepenost, je to výborné. Jako psychologický rozbor dobře napsaných a ještě lépe zahraných postav taktéž. Kriminální rovina dostává zásadnější prostor v závěru, je kontrastem k té vztahové, aby zároveň postavy ještě dotvářela. ()

Vabr

Manželé Stodolovi opravdu nezklamali. Před zhlédnutím jsem si pročetl pár komentářů, které zdůrazňovaly skutečnost, že se nejedná o thriller nebo o nějaký drsný true crime, ale o hutné psychologické drama tohoto zvráceného páru. A měli pravdu. Manželé Stodolovi opravdu tuto složku naplňují, jak jen to jde. Charakter jak Dany, tak Jardy je zde dopodrobna perfektně vykreslen, oba herci se na plátně zhostili perfektních výkonů, vzájemná nezdravá láska a touha je zobrazena ve vší své špatnosti a neschopnost normálního romantického soužití je dosti tíživá. Nebudu více zabíhat do detailů, o těch všech výtečných scénách, které film mezi Jardou a Danou nabídl, bych dokázal mluvit hodiny, ale jmenovitě zmíním dvě: žádost o ruku a jak dal Jarda přednost Daně před odjezdem do práce. Celkově tedy z hlediska prokreslení a vystižení tohoto abnormálního vztahu tleskám. Jsem rád, že se film ubral tímto přívětivějším směrem. Dále musím vyzdvihnout hudební podkres. Ten neměl chybu a udeřil vždy ve vhodnou dobu, takový melodramatický. Celkově miluji, když si dají tvůrci záležet i na hudebním doprovodu; škoda, že to je u nás často opomíjená složka filmu. A jako poslední chválím umírněné podání vražedných scén, kdy velice oceňuji tuto nenásilnou formu opodstatněnou samotným režisérem, který sám podle svých slov není na žádné velké brutálnosti a chtěl se spíše zaměřit na psychologii soužití Stodolových než na samotné vraždy. Já sice hororovým fanouškem jsem, ale zde plně souhlasím s filmovou interpretací, jaká byla. Za mě se tedy jedná o velmi povedený filmový debut, během jehož sledování, i po něm, mi několikrát naskočila husí kůže. Jsem rád, že jsem mohl být na promítání se samotným režisérem Petrem Hátle a účastnit se i následné diskuze. Peníze za kino stály za to. Vyhodnocení: Vtipné je, že jsme se na promítání málem ani s bráchou a kamarádem nedostali. Sál byl vyprodaný a my přišli pozdě. Naštěstí jsme se díky bráchovým kontaktům dovnitř nakonec nějak procpali… Byl to zkrátka zážitek no😁 ()

TheSompeque

Chladný, děsivý, morbidní. Tak bych popsal tenhle film o páru, který vraždil před dvěma dekádami v České republice. Divákovi se naskytne pohled na Stodolovi, dva zoufalé lidi, kteří jdou pro dočasný zisk přes mrtvoly. O to víc na mě působilo to, že sleduju film na motivy skutečnosti. Herci předvádí neuvěřitelný výkony a celkově Manželé Stodolovi působí jako světový thriller. Opravdový hnus natočený s morbidní krásou. ()

MilesTeg

Vynikající a odpudivé, jen srovnání reálného Stodoly s jeho hereckým protagonistou mi úplně nesedlo, Jan Hájek působí přece jen o dost inteligentnějším dojmem než originál. ()

ForGump

Velmi vydařené drama o vztahu, jehož toxicita vedle až k doživotí. Pozoruhodně zvolená forma, která asi leckomu zkazí očekávání. Film se v 95% času drží u hlav hlavní dvojice, které výborně hrají Jan Hájek a pro mě hvězda tohoto filmu Lucie Žáčková. Zkoumá jejich myšlenkové pochody, jejich vzájemný setup, jež udavá především ona svou řekl bych až přirozenou manipulací a dominancí, která pravda je krapítek přetáhlá, ale v rámci toho filmu to nepůsobí nepatřičně. Skoro vůbec nevidíme nějakou policejní práci, není to tedy žádná další variace na Případy 1.oddělení, policie je v tomto přístupu potlačena do ústraní, také poté scéna jejich zatčení, jedna z nejsilnějších celého filmu, má muže zákona jen v mlze, což naprosto koresponduje s tím, co tvůrci zamýšleli a po celý snímek je naprosto konzistentní. To je naprosto báječné. Navíc tento pro mě správně zvolený postup přináší daleko větší mrazivost a celkově atmosféru vytahuje opravdu do nebeských výšin, kdy to všechno podtrhuje správně zvolená neklidná hudba. Tudíž to vypadá, že máme prozatím nejlepší český film tohoto roku a ani bych se nedivil, kdyby i na konci roku byl mezi tuzemskou elitou. 75% ()

noizcore

Psychologické drama o vztahu brutální sociopatky a krále všech podpantlofáků. Většinu filmu se daří budovat hutnou a temnou atmosféru bez explicitních záběrů. Všichni herci hrají na výbornou a technicky snímek obstojí i ve světové konkurenci, režie též bez zaváhání. 8/10 ()

Alden_Larson

Výborný film. Velmi dobře zpracovaný příběh s hodně nekonvenční tématikou. Jako studie hlavních postav funguje skvěle, jejich spád ke zlu a to, jak se k sobě chovají, obzvlášť to, jak ona jeho neustále manipuluje, bylo všechno skvěle zpracované. Herecké výkony byly fantastické, prezentace se mi moc líbila a hudba také. Celkově mi film místy přišel trochu moc dlouhý, ale jinak si nemám na co stěžovat. 9/10 ()

Kaleidoskop

Zatímco většina filmových fanoušků vyrazila tento víkend do kina na druhé pokračování Duny, já se vydal na jiný film, pro který byl tento týden premiérový. Jedná se o film Manželé Stodolovi, který je inspirován skutečným párem několikanásobných českých vrahů. Po zhlédnutí traileru jsem se trošku obával, že film bude příběh zpracovávat stylem true crime, kdy mi bude servírovat explicitní scény vraždění a bude se mi snažit vnutit takový ten "bulvární" pocit. Ovšem ku podivu tomu tak není. Film totiž dává velký prostor samotném vztahu ústřední dvojce a dává jej do kontextu s probíhajícími vraždami. A ano, někteří odborníci budou namítat, že film se nedrží reálných skutečností a v některých částech popouští uzdu fantazii. Na druhou stranu, stavět celovečerní film jen a pouze na událostech, které napíše osud není vůbec snadné, protože i když osud je mistr zvratů, stejně v tom příběhu budou nudné pasáže. Já osobně jsem si vystačil s tím co jsem o Stodolových věděl již před tím a myslím, že film jejich osud propojuje s fikcí tak dobře, že si běžný divák nejspíš ničeho nevšimne. Další, co je ale potřeba mít na mysli je fakt, že scénáristé dávají více prostoru Daně a Jaroslav ve většině scén vypadá jako trouba pod pantoflem. Těžko říct, jak moc toto vychází z reality, nicméně  z toho co jsem o tomto případu načetl se mi zdá, že Jaroslav opravdu byl slabším článkem týmu a Dana byla tou manipulativní a všehoschopnou mrchou (tím samozřejmě nijak nezlehčuji jeho vinu, pořád je to vrah). Je pravdou, že film kvůli tomu občas působí jako životopis Dany Stodolové, ale myslím, že to lze  filmu odpustit protože i to patří k ilustraci celého vztahu. Po technické stránce je potřeba vyzdvihnout herecký výkon v hlavních rolích, Lucie Žáčková i Jan Hájek hrají opravdu výborně a myslím, že jim v tom pomáhá i kamera, která nám většiniu času ukazuje jejich tváře a výrazy. Zvláštní je i střih, který ve mě budil pocit, že čím více jsme se blížili ke konci, tím více zpomaloval tempo. Nevím, jestli tomu tak oprvdu bylo, na stopkách jsem to neměřil, nicméně to nebylo vůbec špatné protože myslím, že to pěkně koresponduje s dějem (začátek vztahu, začátek vraždění - rychlejší tempo, postup času, větší strach z prozrazení - pomalejší tempo). Zaujala mě i hudba, protože jsem si po projekci vůbec neuvědomil, že tam nějaká byla. Nevím jestli je to jen má nepozornost, ale spíše si myslím, že film si je natolik jistý svým dějem, že hudbu prostě ke svému vyprávění nepotřeboval. Po Případu Roubal, je to druhý český počin o českých zločincích který jsem viděl. A ačkoliv nelze úplně srovnávat menší produkci pro internetovou platofrmu a velký rozpočet celovečerního snímku, myslím, že Manželé Stodolovi své téma vypráví mnohem zajímavějším a lepším způsobem a proto doufám, že nám Petr Hátle v budoucnu předvede i nějakou svou další tvorbu... ()

kunesmike

Myslím si že je to skvele obsadené, ale režijne nie priliž pôsobivé. Skôr ako truecrime to je vzťahová dráma, s dosť pomalým tempom. Neviem prečo sa mám napojiť na šialenú znudený ženskú, ktora kona iracionálne a nik mi to nevysvetlí. Strašne som sa nudil a osudy hrdinov mi boli ukradnuté. Ale obsadenie skvele, a herectvo miestami super. Mozno mam len moralny problem s týmto filmom. neviem. Slabe ()

petra8619

Velmi dobře zpracované. Napínavé a děsivé i bez detailů vražd. Často se v kině ozvývaly slova jako: "To není možné, to je hroší kůže, to je mrcha...." Z kina jsem odešla s myšlenkami jaké hrůzné karikatury lidí žijí kolem nás aniž bychom to tušili. ()

dejvy

Film nás provádí  toxickým vztahem mezi submisivním slabochem, který by v jádru ani nemusel být zlým člověkem a vypočítavou bezskrupulózní manipulativní mrchou, kterou ten chudák bezmezně miluje. Nevím, nakolik se tvůrci drželi skutečnosti, co se povah dotyčných týká, ale na plátně to funguje skvěle, hlavně díky vynikajícím výkonům obou hlavních protagonistů. Tento, v podstatě psychologický film, vás nenechá chladnými. Výborná režie a faktická absence hudby, dělají z tohoto snímku řádně syrovou podívanou. Na to, že jde o režisérovu celovečerní hranou prvotinu, klobouk dolů!!! ()

Slepejsek

Když si chlap vybere špatnou ženskou...Film těží ze síly skutečného příběhu, o který se opírá. Bohužel mu nedokázal přidat nic navíc. Je to tak trochu ukázka promrhaného potenciálu. Řada věcí, o kterých se kolem filmu mluví totiž nevychází ze samotného filmu, ale z reálného příběhu. Film je buď neumí prodat nebo si s nimi neumí poradit. Že prý to není krimi, ale psychologický příběh. Ani tohle tvrzení však úplně neobstojjí - tím jak se film orientuje na ústřední dvojici a naprosto pomíjí linii policejního vyšetřování se zároveň připravuje o možnost mnohem lépe vykreslit právě psychologické portréty protagonistů, jejich přemýšlení, motivace. Cítit je to především na postavě Dany, která je tak stejně nečitelná a uzavřená jako před časem jiná filmem zpodobněná lady vamp (Olga Hepnarová). A Žáčková může dělat, co chce, stejně tak nějak mizí do ztracena. V domácím kontextu přesto všechno pořád slušné. ()

gogo77

6/10 ... CZ krimi podla skutocnej udalosti o manzeloch, ktori na zaciatku 21. storocia zavrazdili niekolkych dochodcov samozrejme kvoli peniazom ... zistili, ze je to dobry plan, kedze dochodcovia nikomu nechybali a zo zaciatku vsetky vrazdy vyzerali skor ako nestatne nahody alebo samovrazdy ... takto im prejde niekolko zabiti avsak primitivna jednoduchost a mentalna manipulacia rozbije tento krehky vztah a pravda vyjde na povrch ... celkom verne a dobre spracovanie tohto pribehu je obcas nudne a chcelo by to viacej akcie ... ktorvie ako sa na to pozeraju samotni akteri odsudeni na dozivotie ()

Benigni

Silné vztahové drama s psychologickým vhledem do duše vrahů. Tento námět dlouho čekal na své zpracování a scenáristicky není vůbec špatný. Herci velmi dobře ztvárnily profily v podstatě primitivních lidí, kterým přesto v určitém měřítku fandíte, i když udělali to, co udělali. Sledování filmu ve mě vyvolalo velmi protichůdné myšlenky a dojmy. A nevadilo mi ani to pomalé "vyčkávací" tempo. ()

milos1963

Film je skutečným případem sériových vražd inspirován jen velice volně. V podstatě se dá říci, že autor na pozadí této tragédie vytvořil zcela nový vlastní příběh. Divák, který o případ manželů Stodolových zavadil jen zběžně, nebo o něm vůbec neslyšel, bude při návštěvě kina ve výhodě a dobře natočený psychologický film se mu bude líbit, ale diváka který viděl pár dokumentů a slyšel autentické výpovědi vyšetřovatelů a Jaroslava Stodoly, bude totální nesoulad filmu s realitou trochu dráždit. Ve filmu manželé Stodolovi bydlí nejprve u Matky Jaroslava a posléze v bytě, ve skutečnosti bydleli na ubytovně a po té u matky Dany. Není pravda, že by pracoval jen Jaroslav a Dana byla doma. Nejprve pracovali oba na jakémsi statku a když líná Dana dala výpověď, museli se vystěhovat z ubytovny a protože tam ukradli nábytek, byl vyhozen i Jaroslav, takže se potom stali vrahy na plný úvazek, jen Jaroslav občas sehnal nějakou brigádu. Je pravda, že jeden přepadený muž si zachránil život tvrzením, že za chvíli přijde jeho syn, ale ve skutečnosti se Stodolovi zalekli možné konfrontace s mladým a možná silným mužem a chvatně odešli. Zadrženi byli jindy, z jiného důvodu a jinak. Jaroslav se pokusil o sebevraždu, ale doma, otravou prášky v kombinaci s alkoholem a byl nalezen Danou, která mu přivolala pomoc. Jak říkám, nejde o několik nesrovnalostí, ale autor prakticky napsal vlastní příběh. Celkově bych film ale nezatracoval a myslím že spoustu lidí přiměje k zamyšlení. ()