Reklama

Reklama

Pérák a SS

  • angličtina Springman and the SS (více)
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Válečný
Československo, 1946, 13 min

Obsahy(1)

Za německé okupace vyprávělo se v Praze o záhadném muži, který skákal na pružných pérách a děsil svými skoky německé vetřelce. Tento film je věnován tomuto strašidlu. Brilantní satira od Jiřího Trnky zachycuje tuto pověst roku 1946, tedy krátce po válce. (Elrond88)

Recenze (91)

kaylin 

všechny recenze uživatele

Pérák je úžasná válečná legenda a dokonale se hodí do českého prostředí, kde by podobný, v podstatě komiksový superhrdina docela chybí. V animaci Jiřího Trnky, který tentokrát spojil i skutečné fotografie s kresbou, pak krátký příběh vyznívá úžasně, a to i díky schopnosti budovat atmosféru díky hudbě a různým drobným detailům - např. Hitler na stěně. Atmosféra je chvílemi skutečně tíživá, ale podařilo se ji odlehčit zesměšňujícími scénami a karikaturou, která se projevuje i v kresbě samotné. A jak už to tak u Péráka bývá, zas tak moc si ho neužijeme, protože víc jak polovinu stopáže tam vlastně vůbec není. ()

rekkky 

všechny recenze uživatele

Názorná ukázka toho, jak lze do 13 minut animovaného filmu napěchovat velkou spoustu symboliky, která je přímo spojená s národní hrdostí a odbojem proti totalitnímu režimu, jemuž musela Praha a v podstatě celá zem čelit při Protektorátu Čech a Moravy. Využití formy animovaného filmu vyšlo Brdečkovi a Trnkovi brilantně. Pérák všechny zaskočil svou duchapřítomností a hrdinstvím, a proto pro mě představuje někdejšího animovaného superhrdinu. Bez skrupulí má tento film nezastupitelné místo v historii české kinematografie. ()

Reklama

Fixa 

všechny recenze uživatele

Nechci být cynik, chápu, že po válce lidi potřebovali nějakou vzpruhu a možná, že je i snímek rozesmál, ale mě jaksi moc ne. Mám rád krátký animovaný filmečky, ale tenhle byl dělaný asi na zakázku pro širokou veřejnost. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale tahle satira byla tak pro tu paní, co povídala. Vzhledem ke stáří a době, nepůjdu pod průměr ()

Rattlehead 

všechny recenze uživatele

Ta část o udávání je bohužel dost pravdivá. V roce 1944 si K.H.Frank stěžoval Adolfu Hitlerovi, že na Gestapo chodí desítky tisíc udání od Čechů. Gestapo bylo těmito udáními zaplaveno a Frank vyhlásil, že na půl roku přestává Gestapo udání přijímat. Musela to být strašná doba, o to více mě překvapuje, že pouhý rok po válce si tvůrci dokázali z tohoto období dělat legraci. Nutno říci, že snímeček je to velmi povedený. ()

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Na co laboratoř Starkova otce, speciální séra a vita paprsky, když stačí dvě péra z gauče.. Hravá kombinace černobílé animace a fotografie, ve které se naše městská legenda vypořádává s okupanty i udavači se speciálními účetními deníky. V duchu krátkých animovaných filmů spojenecké propaganda production a se spoustou originálně pojatých scén. Za všechny odvážná vsuvka s dvěma homosexuálními esesáky u stříkající fontány či dilema před rozbitím Adolfovy busty skrývající rádio.. ()

Galerie (3)

Zajímavosti (2)

  • První literární zpracování této legendy vyšlo v roce 1948 v Haló novinách v komiksu „Pérákovy další osudy“. Druhá polovina komiksu se však již nese v propagandistickém duchu. Reportážní povídku o Pérákovi s názvem „Pérový muž“ vydal Jan Weiss roku 1961 v knize „Bianka Braselli, dáma se dvěma hlavami“. V roce 1968 v čísle časopisu Mladý svět, vydaném po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vyšel čtyřokénkový strip s názvem „Pérák a SSSR“. (sator)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno