Norman

USA / Velká Británie, 2021

silentname

Na začiatku som premýšľal, prečo je vlastne "Norman" označovaný ako sci-fi? Poster sľuboval niečo, no pôsobilo to, ako keby sme sa ocitli v úplne inom svete. Takom, aký veľmi dobre poznáme. A úprimne ma to zmiatlo. Na to, že to mal byť sci-fi film, pôsobil málo zaujímavo a nič neponúkal. No postupne som pochopil súvislosti a začalo mi to dávať viac zmysel. A akonáhle som sa do toho už bol schopný ponoriť, začalo to byť celkom zaujímavé. Okrem toho to podáva príbeh cestovania v čase trošku iným spôsobom. Náš hlavný hrdina Norman sa stráni všetkých ľudí, lebo v momente ako sa zmení tok času a nastane nejaký jeho zásah, tak ho začne prudko bolieť hlava. Akoby pociťoval, že robí nejaké nebezpečné zásahy absolútnymi maličkosťami. To je celkom inovatívne. Koľkokrát sme počuli doktora Browna povedať, že jednotlivé zásahy môžu porušiť kontinuum času a vymazať celý vesmír? Veľakrát. A tento film to trošku naznačuje, že sa to môže diať. A to je aj dôvod, prečo sa Norman od všetkých izoluje a snaží sa vytvoriť v minulosti nový stroj času z dostupných technických zariadení, aby sa mohol vrátiť domov. Je to komorné, nemá to veľa interakcií a jedine ak tak medzi Normanom a jeho priateľom "umelou inteligenciou A.N.I.". Robí to pre mňa film celkom zaujímavý a kreatívny. A som rád, že som ho videl. No je škoda, že keď reálne uvidíme budúcnosť, tak nepôsobí to ako zaujímavá budúcnosť, v ktorej niečo pre nás ešte je. A to je pre mňa asi najväčšia škoda. Film je podľa mňa hlavne dráma a možno aj preto boli niektorí diváci sklamaní. Pre mňa ako film sám o sebe a bez nejakých väčších očakávaní fungoval dobre. Som s výsledkom spokojný. No malo to rozhodne na viac. Hodnotenie: B ()