Reklama

Reklama

Karel Gut

Karel Gut

nar. 16.09.1927
Uhříněves, Praha, Československo

zem. 06.01.2014 (86 let)
Praha, Praha, Hlavní město Praha, Česko

Diskuze

sator

sator (hodnocení, recenze)

Zemřel Karel Gut, hokejové legendě bylo 86 let

6. ledna 2014  11:40,  aktualizováno  12:57

Český hokej přišel o velkou osobnost. Ve věku 86 let zemřel po delší nemoci Karel Gut, slavný reprezentant 50. let, úspěšný trenér a někdejší předseda Českého svazu ledního hokeje.

Karel Gut | foto:  Michal Sváček, MAFRA

O úmrtí Karla Guta informoval v pondělí dopoledne Český svaz ledního hokeje (ČSLH), v jehož čele stál mezi lety 1994 až 2004.

"Karel Gut byl všeobecné respektovanou osobností našeho i mezinárodního hokeje," uvedl jeho současný prezident Tomáš Král. "Desetiletí, v němž stál v čele svazu, bylo nejúspěšnějším obdobím našeho hokeje a vděčíme mu za mnohé."

Někdejší vynikající obránce je členem Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) i Síně slávy českého hokeje. Jako čestný předseda ČSLH se účastnil i po odchodu z funkce všech jednání výkonného výboru. "Byl to i výborný člověk a všem nám bude chybět," podotkl Král.

Na Guta se bude vzpomínat jako na jednoho z nejlepších obránců české hokejové historie. Jeho ofenzivní styl byl v 50. letech, kdy vedl národní mužstvo jako kapitán, zcela průkopnický. Za 114 utkání v reprezentaci stihl nasázet 34 branek. Víc než leckterý útočník. V roce 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem mistrovství světa.

Gut, jenž strávil jedenáct sezon v pražské Spartě, se zúčastnil celkem tří zimních olympijských her a šesti světových šampionátů. Na skutečný velký úspěch však z různých důvodů nikdy nedosáhl. Jako hráč vybojoval tři bronzové medaile.

Až po letech se dočkal satisfakce. Jako kouč dovedl reprezentaci k titulům v letech 1976 a 1977, u jiných úspěchů byl coby ústřední trenér nebo šéf svazu. "Jasně, hráč si to užije nejvíc. Ale já byl fakticky u osmi z jedenácti zlatých medailí," řekl v rozhovoru pro MF DNES v roce 2008.

Gutův přínos pro český hokej ocenil i bývalý vynikají brankář Dominik Hašek, který momentálně vede českou Síň slávy. "Byl to člověk, který obětoval celý život hokeji. Nejdříve jako hráč, poté jako trenér a následně jako funkcionář. Myslím si, že na nejvyšší úrovni tady nikdo podobný nebyl," řekl Hašek.

Přestože se Gut v posledních letech již na fungování Síně slávy a uvádění nových členů aktivně nepodílel, v kontaktu s Haškem byli i nadále. "Pan Gut byl i historik a pamětník. Když jsme se potřebovali na něco zeptat, vždy jsme se na něj mohli obrátit a on měl k tomu co říct," uvedl Hašek. Guta osobně poznal jako aktivní hráč v 80. letech, kdy působil v domácí soutěži. "Jako první si ho ale pamatuji z televize, z doby, kdy trénoval," dodal Hašek.

Gut sklízel úspěchy na ledě, střídačce i jako funkcionář

Ať už Karel Gut působil v jakékoli hokejové roli, vždy se dočkal velkých úspěchů. Jako dlouholetý reprezentační kapitán přispěl ke třem bronzům z mistrovství světa, coby trenér národního týmu se podepsal pod světová zlata z let 1976 a 1977 a ve funkci předsedy svazu si vychutnal další čtyři tituly z MS i olympijské zlato z Nagana.

Jako autor řady odborných publikací se Gut rovněž zasloužil o popularizaci hokeje. Člen Síně slávy domácího i světového hokeje zemřel dnes ve věku 86 let.

Většinu své hráčské kariéry spojil rodák z Uhříněvsi, jenž vytvořil slavnou dvojici s Františkem Tikalem, se Spartou, s níž v roce 1954 vybojoval mistrovský titul. Jako ofenzivní obránce odehrál za reprezentaci 114 utkání a vstřelil 35 branek, startoval na šesti světových šampionátech a třech olympijských hrách. Na MS 1955 byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje.

V polovině 60. let plynule přešel z hráčské do trenérské role a postupně koučoval Spartu, německý Landshut a čs. reprezentaci, kterou v letech 1976 a 1977 dovedl k titulu mistrů světa. "Přechod z hráčské do trenérské role proběhl v mém případě vlastně samovolně. Abych byl přesný, chtěli ho spoluhráči," vzpomínal na svůj přechod na lavičku Gut.

Po spisovatelském intermezzu, kdy se s využitím vlastní hokejové dokumentace podílel na publikacích Zlatá kniha hokeje či Světový hokej, se v 90. letech vrátil zpět k hokejovému dění a v roce 1994 byl zvolen předsedou domácího svazu. Během svého desetiletého působení ve funkci výrazně přispěl k urovnání vztahů, po němž následoval zisk čtyř titulů mistrů světa i senzační olympijský triumf v Naganu. S pozicí šéfa českého hokeje se rozloučil v roce 2004 po MS na domácí půdě.

"Pracoval jsem ve vrcholovém hokeji více než 50 let. Holešovickou halu jsem otevíral ještě oblečený do hráčského dresu a teď končím, odpusťte ten výraz, jako bafuňář v nejmodernější aréně Evropy. Uznejte, co víc si můžu přát?" vyznal se tehdy Gut.

Ani poté však milovaný sport neopustil, podílel se například na publikaci Sto let českého hokeje a jako čestný předseda svazu se pravidelně účastnil jednání výkonného výboru. V roce 2007 dostal za svůj celoživotní přínos českému sportu Čestnou plaketu prezidenta republiky.

Zdroj: http://hokej.idnes.cz/karel-gut-zemrel-02h-/reprezentace.aspx?c=A140106_114015_reprezentace_tp

Herec

Filmy
1979

Postavení mimo hru

Dokumentární
2006

13. komnata (seriál)

 

13. komnata Jaroslava Pouzara (S01E16)

1978

Blahopřání – MS v ledním hokeji 1978 (TV film)

Reklama

Reklama