• Krátkometrážní

Project (2011) (amatérský film)

Hm tak já jsem po zhlédnutí tohohle snímku zůstal taky „spřažený jako popcorn.“ Už teď vím, že ten celovečerní film si asi nechám ujít („ač velice nerad“), protože jestli to bude pokračovat v podobném duchu, tak by mne asi ranila mrtvice. Určitě ne ze strachu, ale kvalita hereckých výkonů a styl natáčení – tohle prostě není nic pro mne. Kousky natočené ruční kamerou, pobíhání z místnosti do místnosti – to mě zrovna dvakrát nebere. Jen dám tvůrcům jednu radu, příště když už něco točíte, tak se naučte pořádně text a nekoktejte nesmysly. Potom to možná nebude vypadat tak trapně. Tohle bylo mé první setkání s dvojicí Letocha – Skřipský a nevím, nevím, jestli ne poslední…

Haddonfield: A Halloween Fan Film (2008)

Čas od času vznikne nějaký ten fanouškovský film (short) ke známému kousku a některé z nich jsou i docela slušně provedené. Haddonfield: A Halloween Fan Film však není ten případ a přestože se u něj jeho tvůrci zřejmě pobavili (při jeho natáčení), tak fanda Halloweenské série si musí poklepat na čelo. Tento trapný pokus není vůbec ničím zajímavý (to tvůrci slibovali ukázku (odhalení) několika otázek, jenž dodnes vrtají divákům původního filmu v hlavě ), nuda je zde nehorázná, stejně jako amatérské herecké výkony, jejichž kvalita se snad ani nedá pořádně okomentovat. Takže docela dobrý provar, který trvá nepochopitelných čtyřicet minut.

The Many Lives of Jason Voorhees (2002)

Hokejová maska není jen symbolem oblíbeného ledního sportu, ale i jedné kultovní hororové série. Režisér Schwarz nás ve svém dokumentu provede napříč celou sérií Friday the 13th a vše se bude točit samozřejmě hlavně kolem postavy Jasona Voorheese, jak napovídá samotný název. Kromě samotných dojmů režiséra, herců, filmových kritiků i jednoho „retardovaného“ fanouška máme šanci sledovat ukázky z jednotlivých dílů, dozvíme se, jak důležitá byla pro tuto sérii sexuální tématika a nahota a dokonce se dočkáme i srovnání s několika dalšími skvělými hororovými legendami (Texaský masakr motorovou pilou, Halloween, Noční můra či Poslední dům nalevo) – odkazy na ně jistě potěší nejednoho fandu, stejně jako zpověď Kane Hoddera.

Přání smrti 3 (1985)

Tak tady se už musím jen smát. Trojka už absolutně kapitulovala od reality a scénárista dal naplno proniknout svému nelogickému smýšlení. Stařík Bronson sice ještě pořád vypadá jako tvrďák a ani toho moc nenamluví, ale se zbraní se ohání líp jak zamlada. Tentokrát mu do cesty vstoupí bandička totálně vypatlaných pouličních grázlů, jejichž IQ nedá dohromady snad ani 50. Kdybych se na to měl dívat, jako filmový kritik musel bych se pohybovat někde okolo odpadu. Jelikož jsem však u této série již úplně kapituloval (a tvůrci si z nás už jen dělají prdel), tak já jsem na tu jejich trapárnu přistoupil a dám 50%.

Přání smrti II (1982)

Podobně jako u prvního dílu se mi asi nejvíc líbil samotný začátek. Ona banda násilníků neměla chybu, opět nechyběla jistá dávka drsnosti a mrazivosti, takže i po atmosférické stránce šlapalo všechno jako na drátkách. Jenže potom přišla na řadu béčková nelogičnost a já se místy začal trochu nudit. To co ještě alespoň částečně fungovalo v jedničce, tak tady už moc ne. Sledovat architekta kterak si v pohodě chodí uličkami LA a noc co noc sejme jednoho z násilníků (kteří si ho nevšimnou ani když je asi půlhodiny opravdu nenápadně sleduje) mi přišlo už poněkud k smíchu (ostatně stejně jako policejní akce ke konci filmu).

Přání smrti (1974)

Ve své době se určitě tento film těšil docela slušné oblíbenosti a to především díky Bronsonovi. Příběh o obyčejném člověku, který se začne mstít poté, co selže systém (líní policajti) a stane se z něho lovec pouličních grázlů, už dneska asi moc lidí neoslní (myšleno zápletka), ale ještě z dob svého mládí jsem tenhle kousek miloval. Líbila si ona drsnost, která z toho vyzařovala. Bohužel je pravda, že zatímco začátek filmu nabídne skvělou atmosféru, která místy neskutečně gradovala, tak postupem času šla její kvalita dost dolů. 70%

Más vampiros en La Habana (2003)

Trvalo dlouhých osmnáct let, než se režisér Juan Padrón konečně odhodlal natočit další pokračování úspěšného animovaného filmu Vampiros en La Habana! . Docela jsem se těšil, až jej konečně uvidím, protože první díl se mi líbil hodně. Jenže když přišel závěr, zůstali ve mně dost rozporuplné pocity. Popravdě jsem se minule bavil mnohem víc, než tomu bylo tentokrát. Celé mi to přišlo dost překombinované, ani humor už nebyl tak dobrý a určitě to chtělo kratší stopáž. Takže docela zklamání. Ten průměr dost zachraňovalo alespoň to nacistické létající komando, protože mafiáni hráli tentokrát dost velkou tužku a sovětský špión se mi líbil spíš na začátku, protože ve zbytku filmu byl jen tak dopočtu.50%

Zevláci vs. Zombíci (2012)

Matthew Hoene se připojil ke svým kolegům a natočil další zombie „černou komedii“, kterých se v posledních dvou letech urodilo hned několik. Přestože nejsem fandou zombie žánru, musím uznat, že ani tentokrát jsem neodešel zklamán. Britský humor mi sice občas moc nesedne, ale tady jsem se párkrát skutečně od srdce zasmál. Kromě několika vtipných situací se tu objeví i řada hlášek, které mi určitě na nějakou dobu v hlavě uvíznou: „ Rozvážet důchodcům žrádlo, nemá budoucnost“, nebo dokud zde ještě figuruje zřejmě nejlepší postava Mentál Mickey se svou brokovnicí „Seznam se s Tracy PIČO…“ Je jen velká škoda, že nezůstal až do samotného závěru. Samozřejmě se tohle musí brát s velkou nadsázkou, protože jakmile tohle začne brát někdo moc vážně, budou lítat odpadní hodnocení. Morbidní situace mám rád, takže jsem si jednotlivé fighty celkem užíval. Je sice pravdou, že některé situace jsou hodně trapné, ale najde se tu i spousta takových, které mi zvedli náladu. Především pak banda důchodců stála za to. Rozhodně se mi líbila víc, než bankovní lupiči a jejich rukojmí (teda kromě již zmíněného černocha Mickea).50%

Hostel III (2011)

Fandové komedie The Hangover (2009) si můžou nechat zajít chuť, i když ne tak doslova. Protože tohle pokračování Hostelu se svým způsobem může taky zařadit mezi „parodie-komedie“ hororového žánru. Eli Roth se od tohohle distancoval a dobře udělal. Přestože mám Scotta Spiegela docela rád (tedy hlavně jeho starší kousky), tak tady to provařil skoro na plné čáře. I já se přidávám k těm, kteří tvrdí, že jde o nejhorší díl celé série a není to jenom kvůli tomu, že se děj přesouvá ze Střední Evropy do Las Vegas. Oba předchozí díly jsem označil za průměrnou záležitost, ale tady jde už o podprůměr. Nezaujalo mne skoro nic, snad kromě úplného začátku. Většina herců předvedla mizerné výkony, napětí téměř nulové a mučení doslova odfláknuté (u toho jsem se měl jako bát?).

¡Vampiros en La Habana! (1985)

Joseph Amadeus von Dracula, známý jako Pepito se v Havaně živí jako trumpetista. O svém původu neví zhola nic, ale jen do doby, než se na něj zaměří dvě upíří skupiny, které touží po získání receptu na vzácný Vampisol (ten údajně umožnuje žít upírům na slunci napořád) a vynalezl jej Pepitův strýc Werner, který jej kdysi na chlapci tajně vyzkoušel a jak se zdá, funguje. Pepito však o ničem nemá ani tušení, má rád muziku a hlavně ženy. Jenže teď má v patách jak klan mafiánských upírů z Chicaga, tak nelítostných zabijáků z Evropy. Když se do toho všeho ještě přimíchá havanská policie, je na hodinu o zábavu postaráno. Strýček Fidel sice zavedl tvrdý režim, ale i přesto dokázali Kubánci natočit několik zajímavých filmů. Tento animovaný kousek patří mezi jedny z nejlepších animovaných parodií všech dob, zvláště pak co se hororové – upírské tématiky týče. Hlavní doménou je tak bezesporu humorná stránka snímku, která si dělá srandu nejenom z upírů či mafiánů, ale i politického systému či havanské policie. Asi nejvíce mne zaujala velice zajímavá gangsterská putika a její „nápojový lístek“. Kromě humoru věnovali tvůrci i velkou pozornost akční stránce, takže se zde dočkáme celé řady přestřelek, honiček a jiných „fightů“, tudíž nuda tady nedostala ani kousek prostoru.