• Krátkometrážní

Uprchlík (1993)

V rámi žánru na samém vrcholu. Uprchlík asi inspiroval nesčetně dalších (většinou nenápadité kopie do 65 % na ČSFD). Je i dost možná archetypem. Neztrácí tempo, akce je dostatek, ale ne zase moc, aby odváděla pozornost od průhledného a napínavého děje. Tommy Lee Jones suprově hlásí a Harrison Ford výjimečně dostal příležitost předvést za zmínku stojící herecký výkon.

Puberťáci (2011) (seriál)

Příběhově zcela věrná kopie původních britských Skins. Čekal bych, že když za remakem stojí americká MTV, budou více free, cool a in. Středoškoláky budou hrát herci středního věku (v drtivé většině US produkce pro náctileté tomu tak je). Ne. Jsou pod 20 a do jednoho hrozní. Ne vyumělkovaní, přesto hrozní. Klíčoví neumějí přesvědčivě zahrát emoce a hned první scéně ve škole jsem se hezky vysmál. Ne postavám, ne situaci, nýbrž neumětelství herců a nezvládnutí situace. Ani zasazením do amerického prostředí se nic nemění. Škola stejná, kasta stejná, Hodně scén se liší snad jen úhlem kamery. Pár bylo pozměněno kvůli zpřístupnění typickému americkému konzumentovi. Podle producentů jsou více cool. Opak je pravdou. Běžný americký konzument ale nechce zažít deziluzi a tak jsou mu servírovány tyto braky (Chihuahua v Holywoodu, Stmívání). Gratuluji, massmédia tohle přepapouškují jako sociální realizmus po Holywoodsku. Přiblížení problémů jako užívání drog, nechráněný sex... puritáni bijí na poplach. Musím uznat, že na Ameriku jsou i Skins US hodně provokativní. || Pravý opak vynikajícího originálu s nevídaným obsazením. Ten má na IMDB hodnocení 8.8 a na ČSFD je v první 100 nejlepších seriálů. Stačilo, děj si i po 2 letech pěkně vybavím, takže jaksi není důvod dívat se na zprasení lepší předlohy. Dávám 2, není v lidských silách zprasit Skins UK o 88 % až na samou 0. Škoda, mohla z toho být konformnější, barevnější a dražší alternativa.

Signal 30 (1959)

Je zvláštní, jaké návyky tehdejší Američané měli. Levné a výkonné pro každého od 16 let, široké a bezpečné silnice, prakticky žádné vynutitelné dopravní předpisy ani omezení, auta byla auta... to musely být časy. Škoda, že jsou nenávratně pryč a starému kontinentu se vyhnuly úplně. Ke zhlédnutí ve 2 částech na The Internet Archive: 1. část, 2. část. Edit: Nové čsfd zavádí funkci nemožnost odkazů (možnost vkládat škodlivý kód zůstává). http://www.archive.org/details/Signal301959 http://www.archive.org/details/Signal301959_2

Penn & Teller: Bullshit! (2003) (seriál)

Viděl jsem jen 2 díly, kreacionismus a enviromentální hysterii. Rozhovory s těmi hloupými na špatné straně jsou střídány s jejich urážkami (něco jako v českém Oku nad Prahou, ale méně podprahově :) a rozhovory s těmi správnými. Nic než půlhodinové obveselení pořad nedá, ani to není jeho cílem. Ve srovnání s pitomostmi typu Mythbusters a lokálními kopiemi přesto vybočuje. Úžasná byla třeba ekologická aktivistka (nastrčená), která na Dni Země ve Washingtonu vedla petici za zákaz používání "dihydrogen monoxide", sloučenině ostatním známé jako H2O, neboli voda. Její vysvětlení: "je všude, opravdu ji potřebujeme zakázat. Způsobuje například časté močení, zvracení, …" Shromáždila stovky podpisů. Jestli nevěříte, tak popis hoaxu na Wikipedia, šprým v modrém rámečku. Další aktivistka proti těžbě dřeva na otázku "Jsou i nějaké postupy, které neškodí životnímu prostředí?" No, víte, nejsem expert na těžbu dřeva. Jsem tu dnes protože ty postupy škodí životnímu prostředí" Těžba taky přispívá k vyhynutí druhů, pres něco jako 300 za den." "Proč by mělo průměrného Američana zajímat, že někde vyhyne 300 drůhů?" "???." A tak dále a tak dále, všichni do jednoho jsou špatní řečníci, jen se někde zaslechnutými pseudovědeckými termíny. Vzbuzují emoce a hysterii. Neví nic o jimi horlivě prosazovaném. Prostor dostal i zakladatel Greenpeace Patrick Moore, rozumný člověk, který s mainstreamovým environmentalisem ostře nesouhlasí. Nefalšovaně jsem se pobavil, ale tím si čučení na televizi neospravedlním. Takových bullshitů se na nás dnes a denně ze všech stran valí dost a dost

Velký bratr se dívá (2010) (TV film)

Nevyznáte-li se v počítačích, 2 hvězdy za laické rozhovory s odborníky a oběťmi. V opačném případě se pobavíte za tři. David se snaží na měsíc zmizet z povrchu zemského, zamést za sebou stopy, aby ho soukromí detektivové přes odpadky nenašli. Nevím ani co tím chtěl divákovi přinést a proč by to měl někdo s čistým svědomím bez spáchání trestného činu dělat. A proč by ho měl vůbec někdo hledat. Samozřejmě se David chová neprozřetelně, sám jim vědomě napomáhá zárověň předstírá paranoika a úzkostivce. Detektivové neměli žádný přístup k úžasným britským databázím překonávajícím Stasi. Kdyby se choval rozumně, tak ho samozřejmě pouze z veřejných zdrojů a za neprokazatelného ilegálního špehování nemohli vystopovat. Gumáci provedli následující: založili webovou stránku logující IP adresy (nebyla veřejně přístupná, chodil na ji jen David aby se prozradil a následně se divil jak ho vystopovali). Prohrabávali se odpadky. David totiž do odpadků ze svého domku běžně vyhazuje smlouvu o pojištění vozu, paragony, plenky a jednou za čas rodné listy). Čerpali z asociální sítě Facebook (nejhorší co pro své soukromí můžete udělat®) a jednou zkusili po telefonu sociální inženýrství (selhání lidského faktoru). Ad Facebook: s minimem úsilí se do Facebook účtů může přihlásit každý kdo se k tomu sníží. Tikající bomba, například na školní síti si můžete získat stovky přístupů, stačí vám nekompetentní správce sítě, tedy téměř pravidlo, a přístupové údaje z nástěnky. Neberte to jako návod, k čemu by vám taky ty všemožné FarmVille updaty byly. Ad "osobní" údaje: Kriminálník se zmocnil přístupu k platební kartě jedné z mnoha set obětí, které se objevily na seznamu zájemců o pornografii na serveru v Indonésii. Horlivá a vysoce imbecillní policie započala vyšetřování, hezky se zatýkáním, veřejným nařčením a bez jediného důkazu. Po prošetření vyšlo najevo, že 98.2% osob ze seznamu bylo obviněno neprávem. 39 mezitím spáchalo sebevraždu. I po zproštění údaje stále zůstávají v databázi. Operation Ore led to 7,250 suspects identified, 4,283 homes searched, 3,744 arrests, 1,848 charged, 1,451 convictions, 493 cautioned and 140 children removed from suspected dangerous situations and an estimated 39 suicides. Police conducting Operation Ore targeted all names on the list for investigation due to the difference in laws in between the US and the UK, which allowed for arrest on a charge of incitement to distribute child pornography based solely on the presence of a name in the database. [Zdroj: Wiki] Ve filmu je o tomto jen letmá minutová zmínka! Škoda. Na východě se snad podruhé bez pomoci společenství nespálíme. Podobné: kultovní The real Hustle

Soul Kitchen (2009)

Po dlouhé době ztřeštěná komedie, ve které se neprdí, nezvrací ani nemasturbuje. K nevíře, ani jednou. Nic z plejády osvědčených Hollywoodských mrzkoztí. Bylo mi záhadou, jak mohl v dnešním Německu vzniknout nadprůměrný film. Odpověď: režisér Turek, herečka Maďarka, producent snad Němec a tak dále. Trailer zaujal, ale stejně jsem zachovával skepticizmus. Nebyl na místě, nic se nepokazí a skvěle jsem se bavil až do konce. Moje doporučení a v žánru komedie napoprvé nejvyšší hodnocení. P.S.: A to nemám rád naše německé kolonizátory.

Do morku kosti (2010)

Zpočátku dokonalost sama. Nádherná scenérie mrazivých lesů Missoury a chátrající lidská sídla. Postupem času jsem si začal budovat k protagonistce averzi. Nevděčná slepice. Nemají co jíst. Sousedi porcují jelena a ona napomene svého brášku, že chtěl poprosit o kousek pro ně, slovy: "Never ask for what ought to be offered. / Nikdy nepros o to, co by mělo být nabídnuto." Automaticky, ani není třeba natáhnout ruku. Když jí nepřístupná dobrosrdečná sousedka donese dostatek jídla pro celou rodinu, ani neřekne bů, ba ani se neusměje. Takovému člověku nejde přát nic dobrého, takže se zápornými city už film nemohl fungovat. Není rozhodně o nic víc depresivnější ani uvěřitelnější. Nic ji neomlouvá. Matka se nedávno zhroutila. Otec poslední roky vaří a bere metamfetamin. Teď zmizel a pokud se nedostaví na stání k soudu, bude rodině zkonfiskován dům (pěkný, ale dvorek vypadá jako ulice Neapole).

Cizinec (2010)

Trailer nasliboval hory doly, takže zklamání. Komediální znaky aby jeden pohledal. Například postava Johnny Deppa kouří elektronickou cigaretu, chodí v pyžamu a mluví v Benátkách Španělsky. Jinak je to parodie na Saltové, Bondy. Problémem je, že akční blockbustery parodují sami sebe. Ať už atypickými schopnostmi protagonistů, computerovým interface, přestřeleným dějem nebo rozuzlením, kdy čelný světový zloduch vyslepičí svůj plán a následně umře. V závěru pak agent Jejího Veličenstva nebo NSA políbí milou někde pod palmou. Nad ničím takovým se už divák ani nepozastaví a ohodnotí kladně. Jestli komedie, tak ne zrovna povedená. Kam se podělo 100 milionů dolarů? Ve filmu není jediná drahá akční či jiná scéna. Producenti si řekli: "Obsadíme 2 velehvězdy a lidi na tak jako tak půjdou."*SPOILER*Pointa je teda vskutku "nečekaná."*SPOILER* Podobné: Růžový panter z 1963.

Box (2009)

Richard Kelly je mizerný vypravěč. Teď už si můžeme být jisti. Předchozí počin Donnie Darko, ke kterému si sám napsal scénář, je právě kvůli zmatenosti kultovní. Jenže Donnie Darko měl hloubku. The Box je pouze překombinovaný. Staví na krátké povídce Button, Button a přihodí například zbytečně grandiózní hodinové finále. Fungovalo by béčkovém akčňáku na způsob Echelon Conspiracy. Ovšem k The Box nepasuje. První půle je omyl a citlivějším by mohl způsobit i trauma. Je rozvláčná, plná hluchých míst, obpravdu bolí něco takového sledovat. Off-topic: Cameron Diazová už je značně opotřebovaná žena. Pořád lepší než v hitu léta Knight and Day, ale stejně... ani sem typově nepasuje. Její manžel, ačkoli jako herec stejně starý, mohl být spíš její zajíček.

Nezastavitelný (2010)

Strojvůdci s přezdívkou Dickhead (hraje ho postava Randall Hickey z My name is Earl) ujede při přehazování výhybky vlak plně naložený explozivním nebezpečným sajrajtem, uhlím a cementem. Vlak, který má jako na potvoru porouchané vzduchové brzdy. A co čert nechtěl, proti němu se řítí vlak se 150 pištícími dětmi na palubě. Nic nevyzrazuji, tohle je prvních 10 minut. Zarážející je řada okolností: jak se sám od sebe může přesunout mechanický volič rychosti z polohy Idle do Full power a proč nikdo neví kde se vlak zhruba pohybuje a proč nákladní vlak se 39 vagónky akceleruje rychleji než sádelnatý nádražák? Proč z podvozku lokomotivy trčí metr dlouhá přesekousaná brzdová hadice a proč to vůbec vadí… a tak dále. Pár chybiček se vyskytlo. Nezastavitelný se od ostatních béček liší roztěkaně zoomující a švenkující kamerou při akčních scénách (peněz nebylo málo ale výsledek tak vypadá). Je horší než Nebezpečká rychlost 1 a dává větší smysl. V subžánru pořád nadprůměr. Filmy o nekontrolovatelných dopravních prostředcích povšechně nemám rád. Hrajete-li si doma s vláčky, přičtěte si 2 hvězdy. Horší: návštěva vlakového nádraží