Tento druh humoru zdá sa mi pomerne nešťastný. Nemám rada, keď človek nemá dostatok vlastného humoru a tak sa musi smiať na niekom inom. Viem, že pre civilizovaných ľudí je táto kultúra jeho neprestajným zdrojom, ale nemožem si pomôcť. Zdá sa mi na salvu smiechu málo zúfalstvo, mizerné životné podmienky či zuby bez dostatočnej starostlivosti. Kym kultúra z ďalekého východu so svojou rozjímavosťou nás pobáda skor k jej napodobovaniu, tak divoký temperament v nás vyvoláva salvy smiechu - ale čo je smiešne na tom, že niekto súloží so svokrou, som naozaj nepochopila.

Parfém: Příběh vraha (2006)

Nevyhla som sa porovnávaniu s knihou /aj keď som ju čítala už dávno/. V tomto svetle sa mi ten príbeh videl príliš plochý, zjednodušený. Napriek tomu mal výbornú atmosféru. Koniec však bol ako spláchnutie všetkých tých vôní, vnemov, kvetov a hudby. Zrazu to zašramotilo, zahučalo a zmizlo...miesto toho ostalo námestie plniace ďalší riadok Guinessovej knihy. Škoda.

Spojenec (2006)

Chvíľami sa mi zdalo, že sa každý z každého snaží urobiť idiota - inak by prehral. A aj sa to podarilo - keďže som si ako idiot miestami pripadala prehral u mňa snímok. Nie celkom - iba mi prekážalo, že každá veta bola nedopovedaná - nie preto, aby som mala priestor, ale preto, aby som si pripadala neisto a aj pointa sa kamsi stratila. A to mi vadilo.

Kika (1993)

Almodóvar - pre mňa vždy tak trošku nepochopiteľný a nepochopený. Je to pravdepodobne nekonvenčnosťou jeho postáv - akoby zaradenie celkom obyčajného človeka bolo nepatričné a k nemu nepatriace. Napriek tomu sa na ten jeho kaleidoskop - neuveriteľne farebný a premenlivý - dívam rada.

Dívka s perlou (2003)

Možno iba nemám dobré obdobie, ale bolo to pomalé, pomalé, pomalé. Pravdepodobne to vystihuje dobu a nechcem sa ani prieť o atmosféru, ale mám pocit, že tej pomalosti chýba výraz. Napriek tomu je to príjemný film na ktorý sa dá dívať a príjemne sa pri ňom oddychuje. To je ale všetko čo mi dal - 95 minút príjemnej pohody. Takže buď prehodnotím aj Ostrov, alebo nechám obom po 3. Asi v globále nespravodlivosť - ale stáva sa.

Řeknem si to příští léto (1977)

Ale ak fandíte starším filmom s nádychom socializmu a máte radi traktory, tak hurá na to. Nie je to vrcholné dielo, ale dívať sa na to dá.

Havaj, Oslo (2004)

Kaleidoskop udalostí a životov, ktorý sa začal vo Vidarovom sne sa rozmotáva ako klbko nití iba obrazne. Pretože v skutočnosti akoby sa séria mizérií nikdy nekončila a žiaden beh neskončil pri cieľovej páske. Výborná severská depresívna dráma, kde sa nič dobre nekončí ani nezačína.

Nabít a zabít (2006)

Máte chuť na schovávačku? Tu je. Keď som niekoho "vyklepala", vzápätí som zistila, že to bol omyl. Celý film takmer do konca je jedna hra ozvláštnená výraznými detailami kulís. A to, že nakoniec na pointu prídete ešte pred záverom až tak neprekáža. Slabšie /ale len o chlp zlého psa/ štyri *.

Manny & Lo (1996)

Toto dielko možno nemá všetky parametre štrvorhviezdičkového snímku, ale dobré herecké výkony a zaujímavá zápletka z neho robí veľmi príjemnú sledovačku toho, ako nakoniec dopadne hľadanie lásky, dôvery a spolupatričnosti.