Zítra se bude tančit všude (1952)

Pln mladistvého optimismu a se zářícím svazáckým úsměvem cítím hluboké pohnutí. S prsatými svazačkami jsem absolvoval výlet z Prahy, přes Máchovo jezero a Beskydy až do Berlína! Ano, zítra se bude tančit všude, až naše vítězné vlajky rudé na stožáry světa vyletí! ;-)

Solaris (1972)

Nevím, jak bych měl ohodnit film, který jsem sledoval na třikrát a nesčíslněkrát u něho usnul, jako řada dalších...z hlediska filosofických úvah jsem dalek k tomu, nazývat základní existencionální otázky života, lásky a smrti banálními, ale zde mě jiné slovo nenapadlo...nejednou usnout v půlce "filosofického" dialogu, to se mi dlouho nepoštěstilo :-) A výprava také stojí zmínku, škoda, že jí nevyužili i v nějakém pěkném úchylném béčku, u kterého by dřímnutí nehrozilo ;-)

Smrt v horách (2008)

Ač se tvůrci zaštiťují tím, jak se reality drží, stačí jenom letmý náhled do Halsmanova životopisu - http://en.wikipedia.org/wiki/Philippe_Halsman a do popisu jeho případu - http://en.wikipedia.org/wiki/Halsman_murder_case a hned objevíme řadu menších či větších nepřesností. Hezké je, že se natáčelo přímo v Rakousku, ale je poznati, že přehršle dukátů v produkční kapse zase nebylo. Někteří "herci" a jedinci z komparsu mě k úsměvu doháněli, což by se v dramatu stávati nemělo. Také bych zapochyboval, že se to v soudní síni odehrávalo v onom americkém "teatrálním" stylu, i když se za znalce soudního systému Rakouska konce 20. let nepovažuji :-)

S.S.D. - Spojení nenavázáno (2008)

Tak už i chlapci z východu do toho tnuli. Nu což, adoscelenti v USA jezdí do kempu Crystal Lake a jejich vrstevníci v Rusku do táboru pionýrského. K vyššímu hodnocení však chybí to pro tenhle žánr nejzásadnější, nějaký vypečený v paměti utkvívající mord. Gore scény se drží více než při zemi a na nějaké pěkné záběry odhalených ducpartií také zapomenout můžete.

Harry Brown (2009)

"Tohle neni Severní Irsko, Harry." "Ne, neni. Tam lidi pro něco bojovali. Pro nějakou věc. Pro tyhle je to jen zábava."

Smrtelná kořist (1987)

Ne ne, na tohle se opravdu nedá zapomenout! To nejryzejší béčko s gulema! ;-)

Železní andělé (1987)

Velká nostalgická paráda! Tohle byla jedna z těch nejvošahanějších kazet ve videopůjčovně, už jen ten plakát je na zvlhnutí ;-))

Riskuj všechno! (1951)

Určitě né náhodou vznikl tento film roku 1951, v době, kdy probíhalá válka v Korei a teprve 3 roky poté, co v americké armádě oficiálně skončila rasová segregace (Executive Order 9981). Jinak se jedná o klasický válečný příběh: počáteční nedůvěra mladého poručíka k vojákům japonského původu - základní výcvik - zocelení bojem - získání si reputace a uznání. O historii jednotky viz http://library.thinkquest.org/CR0210341/442nd/splash442nd.htm Hodnocení zaokrouhleno směrem nahoru.

Lovec min (1943)

Film z válečných let, tentokrát propagující službu u námořnictva. Osa příběhu se točí klasicky kolem milostného trojuhelníku a nápravě hříšníka. Richard Arlen (hrající hlavní postavu), si záhral i v obdobném snímku Palubní střelec, natočeného stejného roku a který u nás vyšel též na dvd.

Krvavá revoluce (2008)

Zřejmě můj první estónský filmový zážitek a rozšíření si dějepisných obzorů z jeho historie v jednom. Výprava a celkové zobrazení meziválečného Estónska se mi líbilo, samotný syžet, především naroubování vztahu zhrzeného revolucionářského milence k Anně, už méně. Zamrzí také absence českých titulků na tuzemském dvd vydání. O událostech onoho večera viz http://en.wikipedia.org/wiki/1924_Estonian_coup_d'état_attempt