Unikající hory (1949)

Nad průměr tento dobrodružný snímek zvedají hudební vsuvky bluesového zpěváka Joshe Whitea (nepůsobí nijak násilně a zapadají do celkové atmosféry filmu) a okouzlující Ella Raines.

Milujeme (1951)

Po téhle budovatelské smršti úsměvů, soudružské pospolitosti a nezměrného elánu do rubání, by vzal horníky na milost i Bakala ;) Viděno dne 05. 11. 2013 na CS filmu.

Stuky (1941)

Jako dodatkovou četbu k filmu doporučuji knihu Navzdory (vydanou u nás v polovině devadesátých let) nejznámnějšího pilota Stuk Hanse-Ulricha Rudela, který byl také jediným nositelem nejvyššího německého vyznamenání (Rytířský kříž se zlatou dubovou ratolestí, meči a brilianty) uděleného za války.

Jdi, řekni Spartským (1978)

Tento film sráží nejen očividně omezený rozpočet, ale především nevhodný výběr herců, kteří by se hodili spíše do Mashe a né do snímku s ambicemi vykreslit realisticky počáteční fázi angažmá USA ve vietnamském konfliktu. Film vznikl v roce 1978, 3 roky poté, co již obě vietnamské republiky splynuly v jednu a v USA bylo toto téma stále nezahojenou mokvající ranou. Tento defétistický, hořkobolný pocit se táhne celým filmem, jehož hlavním poselstvím je, že se USA neměly nikdy do tohoto konfliktu zapojovat. Ač je film zasazen do roku 1964 (před incident v Tonkinském zálivu), vypovídá spíše o době, ve které vzniknul. Hlavně vykreslením a chováním postav, kopírujících standardní klišé "mírového hnutí" o vojácích sloužicích v Namu (např. sergeant opilec, medik kuřák opia). Nejen o tomto posunu charakterů oproti knižní předloze viz její autor (Daniel Ford) v tomto článku: http://www.warbirdforum.com/movie.htm

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1965) (TV film)

Bavil jsem se náramně, syžet je sice takový rodokapsovější, ale "pán ze sušárny vlasů" a esesák Adamíra tohle dílko zcela právem pozvedávají o několik řádů výš. Srovnávání se Spalovačem mrtvol není od věci. Opravdu sehr lustig ;-)

Hello, Dolly! (1969)

Vzniknout tento film o 3O let dříve v Německu, bude dodnes nejspíš na indexu zakázaných děl :) Považte, jednání a charaktery hlavních postav (obchodník a dohazovačka - oba ztvárněnými herci židovského původu) přesně naplňují šablonu národně socialistického rasového profilu židovského elementu. Oba nevytvářejí žádné hodnoty, neživí se poctivou prací, pouze parazitují na druhých (on jako bezkrupulózní, zaměstnance vykořisťující a lakotný obchodník, ona jako nemorální manipulátorka s jediným cílem, vytěžit svůj objekt zájmu do posledního centu - "Just leave everything to me"). P.S.: Barbra Streisand je stejně odstrašující i po těch letech od vzniku filmu :)

Škaredá dědina (1975)

Poplatné době vzniku: ostrakizovaní "bolšáni", naivní pánbičkářství ("modlí se ráno, v poledne, večer a přitom jsou na sebe jak psi") a frustrovaný hospodář pijan/palič (Čepek). Film je strukturován chronologicky od Třech králů, přes masopust, topení Morany po Velikonoce, dojde i na pohřeb a svatbu. Zobrazení jednotlivých lidových zvyků k těmto událostem patří k tomu nejzajímavějšímu z celého filmu.