Hra snů (1999)

Řemeslně výborně zvládnutý snímek, který ve více časových rovinách sleduje hráče baseballu, jeho kariéru i osobní život. Ačkoliv se nám kupí jedno klišé za druhým a film vlastně ničím nepřekvapí, je celkově velmi sympatický a nebýt poněkud přemrštěné stopáže, možná bych uvažovalai o páté hvězdičce. Kevin Costner jako stárnoucí baseballový nadhazovač působí přesvědčivě, jde rozhodně o jeden z jeho (nej)lepších výkonů. Baseball samotný je podán srozumitelně snad i pro naprostého neznalce tohoto sportu a dokáže vtáhnout do děje. Odstřihnout pár nudných míst, ubrat půlhodinku, nebylo by "Hře snů" příliš co vytýkat, takhle je to místy přece jen zívačka. Slušných 79%.

Liga výjimečných (2003)

Po druhém podívání se mi prst klepe touhou tento film nelítostně degradovat, ale napoprvé to byla celkem zábava, byť pokleslá - nenudila. Odolám nutkání a nechám mírně nadprůměrný dojem z premiérového pokoukání. Potřetí ať mi to neleze na oči, už bych tu snůšku nesmyslů nerozdýchala a "Liga výjimečných" by putovala mezi výjimečně sračkovité počiny stříbrného plátna. 50%

Stalo se (2008)

Pro každého není jednoduché přistoupit na Shyamalanovy hrátky s realitou, kdy logika často ustupuje do pozadí (nebo rovnou úplně mizí) na úkor potřeby scénáře, vyjádření myšlenky nebo symbolu. Kdo přijme tato Shyamalanova pravidla, bude schopen si jeho filmy užívat, ale přestože do této skupiny diváků spadám, "The Happening" prostě neberu. Protože tentokrát chybí pointa, chybí nějaká pořádná nosná myšlenka, chybí tedy omluva pro ty vážné prohřešky vůči realitě a logice. Zkrátka jsme my lidi na planetu Zemi zlí a navíc jsme oškliví i ke svým bližním, tak nás matička příroda zahubí formou sebevražedného větru a zachrání nás jen láska?!? No to si snad děláš p*del, M. Night Shyamalane... Pokud se však zaměřím na atmosféru, budování napětí a strachu, pak zvláště úvodní série sebevražd je skutečně působivá a přidat k tomuhle seriózní scénář, vznikl by slušný katastrofický film říznutý survival horrorem. Koukatelné to tedy je, akorát nad tím NESMÍTE přemýšlet, nefunguje to totiž ani v rovině filosofické, ani v emotivní (z toho závěrečného patosu se chce člověku ublinknout) a už vůbec ne v té realistické. 50%

Vyvolený (2000)

Napoprvé zklamání a nuda... Nicméně nějak se stalo, že jsem se časem podívala podruhé. A po skončení jsem si za předchozí zabedněnost div nedala facku přes celou hubu. Výborný film, trochu pomalejší, než by člověk čekal vzhledem k tématu, závěrečné vyústění pro změnu moc PRÁSK! a The End, ale to nic nemění na fantasticky ponuré atmosféře, skvělých hereckých výkonech a myšlenkách, které příběh dokázal nadhodit. Prostě Shyamalan, než mu prdlo v kouli. 81%

Radio Flyer (1992)

Působivý film o dětských snech a strastech. Tom Hanks v roli otce vypráví o svém dětství, o mladším bratrovi - snílkovi, o víře v zázraky, o tom, co dělá s lidmi alkohol, o slepé lásce, která dokáže odpustit doslova cokoliv. "Radio Flyer" jsem poprvé viděla někdy na prahu dospívání, přesto jsem si příběh dvou malých kluků ohromně užila, smála se jejich trampotám a brečela nad tím, čemu byli vystaveni (dramatická složka výrazně převažuje tu komediální). Fanoušky Toma Hankse je třeba upozornit, že v tomhle si slavný herec jen štěknul, příznivci Adama Baldwina si taky nepřijdou na své, ikdyž se v ději vyskytuje celkem často. Nejvíce prostoru dostali mladičký Elijah Wood a ještě menší Joseph Mazzello, těm bude divák urputně držet palce, a pro mě osobně byl oblíbeným hrdinou také jejich německý ovčák Shane. Podivný závěr filmu je třeba brát jako symboliku, nikoliv doslovně, ale to ať si každý divák přebere sám;-). Odletěl ten kluk nebo to celé dopadlo tak trochu jinak, jak naznačuje nalezená želva a některé věty Toma Hankse? Konec zkrátka není tak trapný a nesmyslný, když se nad ním člověk hlouběji zamyslí;-). Anebo si ponechejte iluze a smiřte se s pohádkovým happyendem, to už záleží jen na vás... 95%

Sedm (1995)

Vynikající film... ale natolik deprimující, že jednoduše nejsem schopná hodnotit plným počtem bodů. Pokud máte sebevražedné sklony, na "Sedm" a vůbec na Fincherovy filmy se nedívejte. 88%

Smažená zelená rajčata (1991)

Silný příběh o ženách a převážně pro ženy, přesně takový film, jaký mám ráda: s chvilkami dojemnými k pláči i vtipnými k popukání, úsměvné scény střídají napínavé, najdeme téma rasové nesnášenlivosti, domácího násilí, touhy po svobodě, po lásce. Bonusem jsou vynikající herecké výkony zejména hlavních představitelek. Dobrý scénář + dobrá režie + dobrá hudba + dobří herci = dobrý film (a dobrý tentokrát neznamená za 3). Možná to mohlo být malinko kratší... a možná ne. 91%

Legenda o "1900" (1998)

Neotřelý příběh s vynikajícím Timem Rothem v hlavní roli. Film úsměvný i dojemný, tak jak to mám ráda, s krásnou hudbou k tomu. Na čistou stovku to není, přece jen se při tak dlouhé stopáži místy vyskytly i příliš pomalé scény a té melancholie je občas až moc... také druhé shlédnutí už není tak fascinující. Ale napoprvé to pro mě byl překvapivý a nádherný zážitek: 90%.

Zelená míle (1999)

Film se velmi věrně drží knižní předlohy - společně s "Shawshank Redemption" se jedná o nejlepší Kingovy adaptace a v obou případech na úspěchu filmů nese drtivou zásluhu vynikající herecké obsazení. Dozorci i vězni perfektně charakterově sedí, působí přesvědčivě, přirozeně, prostě paráda - už si při čtení neumím představit jiné lidi. Sledovat močící obtíže Toma Hankse vyloženě fyzicky bolelo a Dougu Hutchisonovi jsem škodolibě přála každé ponížení, kterého se mu dostalo. V "Zelené míli" se údajně vycajchnovali také zvukaři, což jsem bohužel v TV s českým dabingem nebyla schopná rozeznat - marně jsem ve zvuku švihadla hledala vrahovo sípění a podobně. Nu což, anglická verze už čeká na HDD, až někdy dostanu chuť se na "Green mile" podívat potřetí. Jako jediný zápor knihy i filmu se mi jeví vložené mysteriózní prvky, jakkoliv mají své opodstatnění (a ne zrovna malicherné). Velmi příjemný, velmi lidský film, jeden z mých nejoblíbenějších. 95%

Zodiac (2007)

Tak si zase jednou zaplavu prsa proti proudu. Tohle je můj zásadní postřeh k tomuto filmu: je to chladné, zoufale chladné, sterilní a neosobní. Když pominu, že závěr byl předem daný, všechny ty vraždy, všechny postavy, zkrátka celý film mi byl putna, místo napětí nuda, místo zaujetí nezájem. Začátek ještě udržel moji pozornost, dychtivě jsem očekávala, kdy začne děj gradovat... a ono nic. Pochmurně se doplížil do nemastného, neslaného finále. Temná atmosféra se Fincherovi povedla (jako obvykle), po technické stránce asi není co vytknout a co se herců týká... Jak je mám, sakra, pochválit za výkony, když mi jejich postavy byly úplně u prdele? Snad kdyby byl "Zodiac" o 45 minut kratší... ale ne, ani tehdy by mě to nenadchlo. Sorry, lidičky, nesdílím vaše nadšení. 55%