• Pohádka
  • Rodinný

Co se vlastně stalo tetě Alici? (1969)

Film, ktorý má pre mňa neopakovateľné kúzlo šesťdesiatych rokov, aj keď vznikol až na ich konci. Konanie niektorých postáv je síce miestami naivné, ale napriek tomu je to celkom príjemné... Nie je to detektívka, pretože od začiatku poznáte vraha, motív, obete aj spôsob, akým sú zavraždené. Pre mňa je asi najzaujímavejšie vykreslenie stoického kľudu "vrahyňe" a obratnosť, s akou lavíruje na tenkom ľade vlastne priamo na mieste činu.

Pomsta (1999)

Napriek skvelej Helen Mirren, ktorá aj v tomto podpriemernom filme svojej postave vtlačila punc presvedčivosti a uveriteľnosti, je to film pre menej náročného diváka. Taká dedinská štvrtá cenová bez obsluhy.

Náhrdelník (1992) (seriál)

Nerozumiem tomu nízkemu hodnoteniu u mnohých... Ale nevadí. U mňa tento seriál boduje na absolútnej špici. Dovolím si tvrdiť, že tento seriál mal skrátka smolu, že vznikol v období v akom vznikol a že sa vysielal práve začiatkom deväťdesiatych rokov. S tým už nič nenarobíme. Seriál Náhrdelník vznikol v roku 1992. Teda v čase tesne po revolúcii a to bola doba, ktorá domácej produkcii priala asi najmenej. Práve v tomto období zažívali krízu divadlá, ľudia prestali navštevovať predstavenia, obrovský prepad zaznamenali aj populárni speváci... Celkovo to bola doba, v ktorej si diváci stále uspokojovali potrebu po zahraničnej produkcii, ktorej sa im nedostávalo. Kto si tú dobu pamätá tak potvrdí, že rádiá zo dňa na deň prestali hrať domácu tvorbu, televízia chrlila zahraničné filmy a seriály bez ohľadu na ich kvalitu. No a v tejto celkovo nepriaznivo nastavenej situácii sa premiérovo uchádzal o priazeň diváka seriál Náhrdelník. Nečudo, že sa nestretol s takým ohlasom, aký by si zaslúžil. Ten seriál som si práve nedávno znova pozrel celý a musím skonštatovať, že vymyslený príbeh náhrdelníka je napísaný skvelo a fascinujúco. Vynikajúce herecké výkony, skvelá réžia, nádherné exteriéry, príjemná kamera... Štylizácia do obdobia začiatku dvadsiateho storočia je dokonalá do najmenších detailov. Náhrdelník je naozaj nadpriemerne kvalitný seriál. Dej smeruje odniekiaľ niekam (žiadne bezduché scény), zachytáva pomerne veľké časové obdobie, preto sú niektoré dejové zvraty iba naznačené a dej nie je zaťažený siahodlhým vysvetľovaním súvislostí, ktoré pre dej nie sú podstatné. Stačí informácia. Nechápem, aké nároky na kvalitný seriál má väčšina tých, ktorí seriálu prisúdili také nízke hodnotenia. Iba neveriacky nad nimi krútim hlavou, pretože Náhrdelník je poctivý seriál so skvelými hereckými výkonmi (českými snáď o poznanie lepšími ako nemeckými - môj názor), logickými historickými súvislosťami a celkovo pôsobí veľmi dobre. Navyše - nápad použiť ako pojítko medzi jednotlivými dejovými líniami takú vec, akou je náhrdelník, považujem za originálne.

Florenc 13,30 (1957)

Je to trocha zvláštny film, ale stojí za videnie. Obsadenie naozaj skvostné - výsledok trocha rozpačitý. Osobne mi tam vadili tie fantazijné úlety (lietajúci autobus a pod.), ale je možné, že som ich iba nepochopil. :-) Nebolo to úplne najhoršie a vlastne som veľmi rád videl pohromade vtedajšiu hereckú elitu i hercov predstavujúcich vtedy nastupujúcu generáciu hercov, o ktorých už dnes vieme, že patria naozaj k špičke. Pre mňa osobne teda veľmi nenáročná komédia s mierne absurdnými prvkami, ktorá síce neurazí, ale ani nenadchne.

Čas zabíjet (1996)

Najslabší film nakrútený na motívy Grishama, aký som kedy videl. Všetko je od samého začiatku vykalkulované a priehľadné. Ak takto vyzerá americké právo v praxi, tak ďakujem pekne. Hrdinom je neschopný právnik (ale fakt neschopný), oslobodený je ten, kto berie právo do vlastných rúk... Autori zabudli, že právo a právny systém nie je o emóciách, ale o rozume. A v tomto filme absolútne chýba od začiatku do konca. Naozaj podpriemerné.

F. L. Věk (1970) (seriál)

Naozaj vynikajúci seriál - ale rozhodne ho neodporúčam pozerať ako zvukovú kulisu pri inej činnosti. Toto je totižto "pán seriál" - a vyžaduje si navodenie správnej atmosféry, elimináciu rušivých vplyvov - a potom už len sledovať osudy Františka L. Věka a jeho národnobuditeľské snaženie. Naozaj skvelé dielo - vynikajúci herci, primerané tempo deja, poctivo filmársky zvládnutá práca. Pre mňa jednoznačne zlatý fond! Je mi len trocha ľúto, že sa to nenatočilo vo farbe, čo v roku vzniku seriálu nebolo až tak technicky nemožné. Naozaj škoda, že všetky tie krásne zábery si nemôžeme vychutnať vo farbe. Na druhej strane - čiernobiele videnie má tiež niečo do seba a dáva seriálu zvláštny nádych nostalgie... Rozhodne stojí za to vidieť!

Leto s Katkou (1975) (seriál)

Ja osobne nemám žiadne výhrady. Pre mňa je to niečo ako "Chalupáři" pre deti! :-)

Zobani (1993) (TV film)

Film zobrazuje pomerne šokujúce pomery, aké vládli medzi vojakmi počas výkonu základnej vojenskej služby. Nepochybujem o tom, že autori čerpali z autentických zážitkov, trocha ich však podozrievam z toho, že s cieľom šokovať, zatraktívniť a hlavne "zakčniť" tento film sú vykreslené pomery trocha nadnesené a prehnané. Nechcem tieto pomery bagatelizovať ani nijako zľahčovať, niektoré situácie v tomto filme boli pre mňa nepochopiteľné. Možno to bolo chybou scenára alebo réžie - neviem to posúdiť, ale film mal hluché miesta a na to, aby na mňa pôsobil autenticky, mu chýba vykreslenie celkovej situácie a pomerov v kasárňach. Ja ako divák som nadobudol dojem, že okrem zobanov (nováčikov) a mazákov (vojakov druhého ročníka) nikto iný v tých kasárňach nebol. Ak opomeniem postavu akéhosi zle zahraného nadriadeného (ktorý akousi záhadnou zhodou okolností nikdy v kasárňach prítomný nebol), tak to bola vojenská služba bez nadriadených, bez režimu, bez vojenského lekára - a práve týmto sa pre mňa celý ten príbeh stáva nedôveryhodným, resp. nedôveryhodne natočeným. V kasárňach, kde sú prítomní iba mazáci a zobani, sa totiž s ničím iným ako s nekontrolovateľnou šikanou, nedá počítať. Uznávam - pomery v socialistickom Československu boli ťažké, šikana na vojne bola bežnou realitou, ale k tomu, aby som tomuto filmu uveril, bolo potrebné dotiahnuť ešte zopár nie nepodstatných detailov. Naozaj som mal pocit, že tie kasárne sú hermeticky uzavretým priestorom ďaleko ďaleko od civilizácie, kde je každý nováčik vydaný napospas nekontrolovateľným šikanským chúťkam druhoročiakov. Trocha mimo reality. Etzlerov výkon je však naozaj výborný - jedine to ma presvedčilo zotrvať pri tomto filme až do konca. Celkovo vzaté si myslím, že ak by tento film nebol nikdy vznikol, nič hrozné by sa nestalo - svetová kinematografia by rozhodne neprišla o žiaden poklad.

Stratená dolina (1976)

Po zhliadnutí tohto filmu som bol veľmi sklamaný. Nie z hereckých výkonov - tie boli vcelku dobré. Mám na mysli výkony hlavných postáv - Dočolomanský, Zázvorková, Tarageľ i Kroner predviedli pre seba typické výkony mierne nad hranicou priemeru. Nesmierne mi však prekážal afekt niektorých hercov pri scénach, ktoré mali vyznieť ako vtipné, boli však nesmierne trápne a prehnané. Režisér ani herci na mnohých miestach neodhadli tú veľmi krehkú hranicu medzi humorom a silenou trápnou "srandou". Martin Ťapák v mnohých filmoch použil ako kulisu majestátnu krásu Vysokých Tatier, v tomto filme to však bolo asi to jediné, čím by mohol zaujať. Ak sa však dokážete 83 minút pozerať na dobrých hercov v podpriemernom filme, určite si nájdete aj milé scény, ktoré vás môžu zaujať. Inak slabota. Záverom chcem ešte poukázať na hudbu skvelého Svetozára Stračinu v typickej FISYOvskej úprave. Hudba sama osebe je veľmi pôsobivá, absolútne však nekorešponduje so žánrom ani s obsahom filmu. Pri úvodných titulkoch nadobudnete dojem, že vás čaká neobvyklý filmový zážitok. U mňa sa však už čoskoro po titulkoch dostavila predtucha rozčarovania, ktorá sa do bodky naplnila.

Strážce plamene v obrazech (2006)

Obrazové stvárnenie vynikajúceho albumu autorskej dvojice Petr Hapka - Michal Horáček. Projekt, v ktorom sú všetky skladby z albumu prenesené do filmovej podoby, sa v našich končinách nevidí každý deň. Navyše - réžie jednotlivých "klipov" sa ujali renomovaní režiséri a každý "ten svoj" klip spracoval po svojom. Napriek tomu nevzniklo dielo "každý pes jiná ves", ale veľmi kompaktné a vkusné dielo dokonalé po audio i video stránke. Všetky skladby sú skvelé, preto mám problém označiť za ešte výnimočnejšie iba niektoré z nich. Je potrebné to vidieť. Tak, ako sa tento album skvele počúva sa naň dá aj zo zaujatím pozerať.