Můj milý, můj drahý (2009)

Niet nad poctivú oddychovku v romanticko-humornom ladení. Nedával som veľké nádeje, že v tomto hereckom zoskupení sa niečoho podobného dočkám, ale Renée konečne ukázala okrem svojho cukríkového ksichtíku aj trošku hereckej kreativity. A keď prišiel na scénu Bud (Nick Stahl) tak bol svojou filmovou sestrou predstavený so slovami, že toho veľa nenahovorí a ja som si hneď povedal: chvalabohu! Na moje prekvapenie bola však práve jeho vedľajšia rolička to najpozitívnejšie z celého hereckého zloženia. Že ide vlastne o klasický road-movie som si uvedomil až časom. Režisér šikovne strieda príťažlivé lokácie, príbeh je tak plný nenudiacich situácií a momentov. Občas síce príde sklz a film sa na chvíľku ocitne v klasickom melodramatickom zovrtí, z ktorého ho ale včas vykliešti vkusná atmosféra päťdesiatych rokov, príjemná hudba, či šťavnaté dialógy. Len škoda nevyužitého humorného potenciálu. Niektoré scény si ho priam žiadali, a ja tiež. 80%.

Učitelka (2007)

Rodinná komédia s prvkami fantasy horroru a naozaj originálnou zápletkou, ktorá prekonáva takmer všetky náznaky klišé. Príbeh je totiž naozaj svojský. Podobná kombinácia žánrov sa len tak nevidí a keď svoje remeslo poctivo odvedú aj herci, či režisér, tak divák nemôže byť nespokojný. Kiežby takýchto pozoruhodných žánrových experimentov vznikalo viac. Je to totiž ideálny relax medzi klasickými filmovými rutinami. 80%.

Český sen (2004)

Môj veľký obdiv putuje na adresu tvorcov. Byť obyčajným študentom filmovej školy, tak na projekt podobných rozmerov ani len nepomyslím. Na niečo podobné treba mať okrem nápadu a realizačných myšlienok hlavne guráž a žalúdok. Experiment vyšiel, film poukázal na mnoho vecí, i na tie, na ktoré pôvodne nemal, rozvíril debaty a špekulácie a hlavne zamútil hlavy veľkému počtuc ľudí. Kvality snímku sú také veľké aká je jeho kontroverznosť a tá je teda poriadna. 80%.

Jak se vaří dějiny (2008)

Zaujímavý koncept, originálne spracovaný, plný netradičných pohľadov na prierez vojnových udalostí v priebehu 20.storočia očami kuchárov z rôznych armádnych príslušností. Škoda, že samotný obsah ma svojou podstatou značne obišiel. Ale pokiaľ budete chcieť spraviť maďarskú klobásu pre stotisíc sovietov, či vedieť recept na otrávený chlieb, ktorý má usmrtiť tisíc esesákov, tak to bude určite film pre vás. 60%.

Symptom Pandorum (2009)

Aj keď je pravda, že scenár je miestami taký deravý ako náš štátny rozpočet, tak konečne som sa po dlhej dobe dočkal kvalitného sci-fi béčka, s neskutočne dusnou a tmavou atmosférou. Som rád, že Alvarovi na chrbát dýchal Paul W.S. Anderson, pretože jeho prítomnosť na čele producentského mančaftu bolo cítiť. Pôvodne plánovaná nízkorozpočtové spracovanie by filmu naozaj ublížilo. Niektoré trikové scény už tak mali čo robiť aby sa vyrovnali dnešným diváckym požiadavkám. Film ale staval hlavne na hercoch, čo sa v podobnom type filmov až tak často nevidí. Zápletka má zaujímavé zauzlenie a pomerne jednoduché rozuzlenie, ale neuráža diváka nejakým úplne primitívnym záverom, či zbytočne prekombinovanými zvratmi. Takže stačí očakávania nechať bokom a vaše hodnotenia určite nepadnú pod tri hviezdičky. 75%.

Hitman (2007)

Slušná akcia, Olyphant je skutočný bad-ass, príbeh slabučký, ale nakoniec, čo iné čakať od hernej adaptácie. Ako celok ma to celkom bavilo. Nekompromisná akcia, rýchle tempo a dobrá hudba. To mi stačí. 70%.

Harry Brown (2009)

Tradičný oldschool nárez, ktorý v poslednej dobe predviedol Eastwood v epickejšom štýle vo svojom Gran Torino, či Neeson v oveľa viac akčnejšej jazde Taken. Tento ich anglický kolega má pomerne jednoduchú zápletku, ale spracovanie je na veľmi vysokej úrovni a dej sa nesie vo veľkom štýle. Postupné hustnutie atmosféry a prechod z obyčajnej drámy na nekompromisný thriller s motívom odplaty sa nie vždy vydarí. Doposiaľ neznámy režisér sa touto úlohou však popasoval náramne dobre a ukázal ako danú tému možno spracovať aj v elegantnom ráze. Žiadne bezhlavé akčné nájazdy proti múru, či hollywoodsky klišovité náznaky sa nekonajú, naopak, niektoré scény by som zaradil do topky vo svojom žánri. Čo je však dôležitejšie, že Caine potvrdzuje hereckú formu a odkazuje, že ho ešte na pár rokov nemáme odsúvať na vedľajšiu koľaj. 85%.

Grbavica (2006)

Ukážková a veľmi drsná sociálna dráma, ktorá sa odohráva na pozadí povojnového Sarajeva. Situácia, ktorá navyše svojím prostredím veľmi pripomína tuzemské pomery spred niekoľkých rokov. Veľmi pekne zahrané a prekvapivo zručne a poriadne ostro zrežírované. 85%.

Svéráz národního lovu (1995)

Tradično-netradičná ruská poľovačka, hektolitre vodky, veľká porcia absurdných parodických hlášok a zábava ako sa patrí. Pod veľkou srandou sa však schováva aj akási krutá realistická pravda, ktorá tuzemským divákom určite nie je vzdialená. Proste naozaj jedinečný film, ktorý stojí za zhliadnutie. 80%.

Avatar (2009)

Rozmýšľal som, že v komentári nechám iba percento môjho hodnotenia, ktoré by vystihovalo môj dojem z filmu, ale keďže nemôžem dusiť všetky pocity eufórie a nadšenia v sebe, tak ich musím zo seba dostať aspoň v podobe pár riadkov. Absolútne vyšpikovaná audio-vizuálna dokonalosť! Cameron veľmi dobre vedel prečo si so svojim najnovším filmom dával tak načas. Jedinečná technológia, s ktorou prišiel v tomto filme, strčí do malíčka každú 3D atrapu, ktorá sa doteraz prehnala našimi kinami, a verím, že ešte dlho bude jedinou, ktorá dokáže tak monumentálne nadchnúť moje zmyslové orgány. Je možno na pováženie, či forma bude v tomto type filmov aj naďalej dostávať prednosť pred obsahom, ale James sa snažil medzi nimi nájsť rovnakú rovnováhu, akú dodržovali Naviovia vo vzťahu k prírode na Pandore. Miestami zašla originalita príbehu do ústrania a stával sa z neho len akýsi odstredený výcuc z mnohých námetov a zároveň prípravok na vymývanie diváckych hláv. Ale asi fungoval perfektne, pretože si to mnohí z nás uvedomili až dlhú dobu po zložení špeciálnych okuliarov. Niekto tento fakt jednoducho prehryznúť nevie, ale ja dávam tejto megalomanskej akčnej romanci plný počet. 100%.