• Thriller

Restrepo (2010)

Restrepo jsem zhlédl den po Armadillo. Byla to zvědavost, jak se se stejnou látkou poperou američtí dokumentaristé v porovnání s těmi dánskými. Restrepo je mnohem akčnější,ale bojovou atmosféru neustále narušují retrospektivní komentáře zůčastněných. Ty sice vítám, ale ne uprostřed akce. Vojáci v údolí Korengal si moc neoddechnou, po vybudováni opevněné pozice - Restrepo jsou pod neustálými útoky i několikrát denně. Dobré náladě nepřidají ani pokusy o zvýšení informovanosti a navázání spolupráce s místními, které se naprosto míjí účinkem. "je to jako když mi uděláme jeden krok dopředu,oni udělají dva dozadu". Záběry z boje jsou opět velmi kvalitní i když méně přehledné, ale při tom nasazení a palebné síle talibanců, by se reportér nejspíš nedožil konce. I zde máme výraznou bojovou situaci, při které dojde ke spojeneckým obětem. Je to bezesporu smutná událost, ale srdcerivné záběry uplakaných vojáků, které měly vyždímat emoce mi docela zkazily dojem z jinak povedeného dokumentu. Měl jsem skoro chut jim říct tak tam nelezte a to jsem zastáncem vojenské intervence v Afghanistánu. Můj pocit potvrdila i závěrečná informace: V dubnu 2010 se USA stáhly z údolí Korengal.Zemřelo zde téměř 50 amerických vojáků. Vyvstává jen otázka: pro co tedy zemřeli? zbytečně?

Armadillo (2010)

Perfektní.Líp natočený válečný dokument si snad ani nedovedu představit. Začínáme letmím seznámením se čtyřčlenou partičkou odlétající na půlroční misi v jižní provincii Afghanistánu. Po přesunu do předsunuté základny Armadillo sledujeme rutiní vojenskou práci jako stráž zakladny, průzkum, patroly.. Počáteční touha po dobrodužství se pro ně postupně mění v nudný a deprimující pobyt - zprávy o kolegovi, který koupil kulku nebo najel na minu jsou totiž na denním pořádku. Když už dojde ke kontaktu s nepřítelem, je většinou nejtežší ho vůbec lokalizovat, protože afghánci jak známo rádi útočí stylem "vystřel a uteč", pokud možno ještě z krytu civilní budovy. Ke konci akce přibývá a dojde i na důrazný střet, u kterého zatuhne krev v žilách. Můj velký obdiv směřuje k odvaze kameramana, který s přehledem dokumentuje situaci, při které mu kulky sviští kolem hlavy a banda talibanců s rpgčkama běhá za prdelí:). To musí být sakra klidas. Právě díky přehledným a kvalitním záběrům si člověk připadá zůčastněn dění a drsné realitě. Dokument Armadillo tak 100%ně splnil svůj cíl.

Toast (2010) (TV film)

Největší maminčinou kulinářskou specialitou je chleba na černo (připálený toast) a tak není divu, že Nigel od malička sní o jídle a o vaření. Bohužel matka umře dřív, než ho stihne cokoliv naučit (asi ten chleba) , takže vše zůstáva na něm samotném. Nepomůže mu ani nová hospodyně , protože ta si právě díky kuchařským schopnostem získává tatínkovu náklonnost a Nigelovo vaření je pro ni konkurencí. Není to komedie , ale drama o Nigelově dospívání , touze po vaření , ve kterého ho nikdo nepodporuje a jeho probouzející se homosexualitě. Na Helenu si počkáte do půlky filmu a teprve s jejím příchodem začne aspon nějaká zábava, protože svoji roli zahrála jako vždy velmi osobitě a svérázně. At už vaří nebo uklízí , s cigaretkou u pusy jí to jde lépe. Film je provoněný kulinářskými dobrotami i nasládlou retro atmosférou, ale vaření není moje hobby a bez Heleny by pro mě byl témeř nekoukatelný.

Věznice Fortress (1999)

Levné béčko jako upomínka na 80.léta u kterého se nesmí používat mozek , jen si ho užít..snad každému kdo si to pustí musí být jasné , do čeho jde...

Hlavně nezávazně (2011)

Klapka. "Předem nalinkovaný romantický film , bez jakýchkoliv nečekaných dějovích zvratů , u kterého nemusíme ani na minutu trnout , jak to dopadne" po tisícistéstopadesátédevátééé. Škoda že Reitmana (nebo kohokoliv) nenapadne , když už ne ony klišoidní pasáže zcela překopat (což by nemusel průměrný americký popcornový divák unést ve zdraví) , aspon jim změnit pořadí ! to by byl panečku mazec:) No z naprosté šedi to vytáhla jenom Natalie , která může na rozdíl od ostatních hereček v tomto žánru , nabídnout kromě hezké tvářičky i velmi osobitý a zapamatovatelný projev. Zbývá už jen Kačer (čti kačr) , který je tak nějak neutrálně sympatický jako vždy.Výhodou je , že občas vytlačuje ůsměvné repliky smrtící kadencí (2x za hodinu) a že tyto scénky můžete náhodně zaměnovat ve všech jeho filmech , aniž byste zaznamenali rozdíl.

Box (2009)

Originalita je pojem , kterého je čím dál tím težší dosáhnout. V kinematografii to platí dvojnásob a proto si velmi cením snímků , které se o ní aspon pokusí. Box je vybaven velmi zajímavým retro lookem a zahuštěný temně - mystickým "Lynchovským"nádechem , tak jak to mám rád. Námět je taky velice přitažlivý - už jen samotná nabídka vyvolává v člověku otázku , jak by se zachoval každý z nás a pak důrazně postraší , abychom si uvědomili , že za vlastní rozhodnutí musíme nést následky , at už jsou jakékoliv. Nebýt zápletka tolik překombinovaná , takže se v tom člověk místama ztrácí , hodnotil bych ještě víš. Přes zmíněné klady bych film obecně nedoporučoval - The Box rozhodně není "mainstreamový kousek" , co se zalíbí každému (ani se jím být nesnaží).

Ukradni, co můžeš! (2001)

Vrchovatá porce satiry , aneb americká armáda jak ji ne(známe).. k tomu výborný Phoenix a nezapomenutelná "projíždka" Leopardem přes překážky :) . Tady prostě pod pět nemůžu !

Kick-Ass (2010)

Nejvíc cool comicsovým hrdinou byl pro mně donedávna Iron Man a vážně bych nečekal , že i jeho "nakope do zadku" 13letá holčina Chloe Moretz , která namísto hraní si s panenkama na potkání amputuje končetiny místním gangsterům.Ta , ač je vlastně vedlejší postavou na sebe strhává většinu pozornosti. Skvěle jí asistuje i "taťulda" Cage , který si konečně pořádně zahrál - je to paradox , ve "vážných"rolích působí skoro komicky (Učen, Hon na čarodky) a tady je naopak cool. Sám Kick-ass není zrovna sympaťák ,ale působí tak nějak lidsky, takže neprudí.. Strong opět parádní záporák a zbytek postav především pobaví. Film samotný je taková všehochuť žánrů a je až překvapením jak povedeně namíchaná. Nejde ovšem o náhodu, je to Vaughnova kvalitní režie, která střídá vážné scény s nevážnými, má nadhled, umí se trefovat do dnešních kulturních trendů, parodovat akční hrdiny i skvěle využívat hudbu a přitom z toho neudělat bezhlavou šaškárnu, nýbrž kompaktní, ve všech aspektech fungující biják. Víc takových.

Pach krve 3 (2009)

Z tohoto dílka si vzpomínám jen na perfektní prsa Louise Cliffe a bandu debilních,rádoby drsných věznů..za první jmenované dávám *..zbytek nestojí ani za zmínku...

Les 7 Jours du talion (2010)

Námět pomsty je vždy lákavý i když postrádá originalitu.Pedofilní vrazi si určitě zaslouží víc, něž jen pobyt ve vězení a tak je otcova pomsta celkem na místě. Ovšem od půlky filmu se to mění spíš v psychologické drama,kdy otec začíná pochybovat o smyslu svého počínání a ztrácí motivaci,protože očekávaná ůleva při mučení vraha jeho holčičky se ne a ne dostavit.Díky zbytečně přestřelené stopáži se bohužel nekonečné čekání na konec stalo nudou a mučením i pro mě...