Mizerové II (2003)

"Modrá síla vy rasisti. Maiamská policie. To čumíte dva negři." Ťažko povedať, že či je prvý alebo druhy diel lepši. Pre mňa sú obe časti také rovnaké. Rozdiel je len v tom, že tu je viac akcii a viac hlášok (Buď dáš tu pistoli dolů a já ti z milosti možná flusnu jednu do ramene nebo si dál hraj na Bonda a já ti jí zavrtám pěkně do hrudníku). Posledná polhodina výbuchov a naháňačka s Hamerom ma posadila na zadok. Ostal som pozerať s otvorenou papuľou. Bay je proste majster vo svojom odbore! 95% - 5*

Černočerná tma (2000)

Skvelé nápady a dobrý dej, ktorý ťaží hororovú atmosféru z neznámej planéty.Skvelo napísaná postava vraha Riddicka, ktorý sa postupne stane vaším obľúbencom a ktorý je skvelým súperom proti nezmámim votrelcom.Celý film je skvelo skombinovaný, atmosféra nechýba, po technickej stránke je to tiež dobre (kamera, osvetlenie), efekty sú miestami slabšie, ale scenár ktorý bol povodne napísaný pre Alien3 je rozhodne fajn. 90% -5*

Troja (2004)

Jeden s mojich obľúbených historických filmov. Wolfgang Petersen vie namiešať nielen veľkolepú výpravu, ale aj zaujímavé strety a osudy postavy. Celý film ťahá dopredu predovšetkým brilantný casting, akcie, kulisy, kostýmy a to všetko sa nesie na vlne skvelej Hornerovej hudby. Director's Cut je o pol hodinku dlhší a hlavne krvavejší, no nejaké vyložene zaujímavé scény sa nevystrihli, pridali sa hlavne boje a zopár dialógov, ktoré o niečo lepšie vysvetľujú niektoré scény oproti kino verzii. Obľúbený soundtrack: Troy, The Wooden Horse & The Saking Of Troy, Through The Fires, Achilles...And Immortality. Theatrical cut 90% - 5* / Director's Cut 90% - 5*

Indiana Jones a Království křišťálové lebky (2008)

Ano, áno legenda sa vrátila vo veľkom štýle s veľkým vekom. Aj keď to už pre niekoho nieje starý, dobrý, mladý Indy ako v prvých častiach, no stále je to Indy. Kopec ludí s týmto dielom bude mať asi problémy, pretože sú navyknutý na starého Indyho a moc si ho zamilovali, ale treba pochopiť, že čas ide ďalej a s novým Indym prichádza aj digitálna doba a podobne. Kráľovstvo krištáľovej lebky skvelo nadväzuje na predošlé diely a zároveň ide dopredu. Najslabší diel s celej série to pre mňa rozhodne nieje. Chrám skazy ma bavil trošku menej, ale najlepší tiež nie. Dobyvatelia a Krížová výprava sú lepší. Čo sa tyká akcii, tak tento diel ich ma dostatok a práve preto je taký dobrý, ale aj príbeh ma milo prekvapil a bavil. Aj tento štvrtý diel si zanechal rovnaký štýl (kamera, strih) takže humor tomu stále nechýba a scény sú stále rovnako zábavné ako v predchádzajúcich dieloch. Starý dobrodruhovia to ešte vedia (Ford, Spielberg, Lucas, Williams). 90% - 5*

Propast (1989)

Vynikajúce! Predovšetkým zaujímave a napínavé prostredie, príbeh filmu, skvelá atmosféra, herci (perfektný Ed Harris) hudba od Silvestriho, výborné spracovanie vrtnej veže Deepcore od Rona Cobba (Alien, Aliens), či ostatných vecičiek, skvelá podvodná kamera, akcie a super nápady. To všetko je v ďalšom mega filme od Jima Camerona. Môj obľúbenec Michael Biehn sa mi na zápornú rolu moc nehodil a viac som si obľúbil Eda Harrisa. A čo sa týka predĺženej verzie, tak je to ucelenejšie a v samotnom závere až prekvapujúce. Jedna s najlepších predĺžených verzii! Takže ak vám môžem poradiť a máte na výber, tak rozhodne Special Edition. Pridané scény v SE ... keď sa dlho pozeráš do priepasti, priepasť sa tiež pozerá do teba. Obľúbený soundtrack: End credits. Kino verzia 95% - 5* / Predlžená verzia 100% - 5*

Titanic (1997)

Tisíc pět set lidí zmizelo v oceánu, když se pod námi Titanic potopil. Poblíž plavalo asi dvacet člunů a jen jeden se vrátil. Cameron ma obvykle s jeho filmami chytá za gule, no tento krát ma chytil za srdce. Ja žiadny romantik nie som, ale tento film je jednoducho geniálny. Titanic som myslím videl prvý krát, keď som mal asi 9 rokov.Romantika zrovna môj šálok kávy rozhodne nieje, ale Cameron a jeho romantické prevedenie, to je trochu iná parketa.Vždy bola moja obľúbená časť potopenie Titanicu, ktoré je filmársky dokonalé (zvuky, triky, efekty, miniatúry), ale postupom času sa mi zapáčili aj postavy, ktoré to zahrali skvelo, tak ako to zahral aj génius James Horner, ktorého soundtrack je legendárny, brilantný, dojímavý, skratka skvelý. Niektorým sa to možno nepáči, ale tu nejde len o tu romantiku, ale aj o to ako to je megalomansky sfilmované. Titanic bol náročný projekt jak psychicky, tak fyzicky a dokonca aj finančne, kde rozpočet stále narastal a Cameron sa rozhodol znížiť svoj honorár, aby sa mu podarilo dokončiť tento film. Myslím, že lepšie sfilmovanie Titanicu už nemôže ani byť. Skvelá kamera, výprava, kostýmy, herci, hudba a tak ďalej robia film len dobrým. No na majstrovské dielo to povyšuje Cameronová precízna réžia a scény pod vodou vo vraku Titanicu, s ktorých behá mráz po chrbte, pretože toto nieje film ale realita. Zaslúžených 11 Oscarov. Alternatívny koniec filmu sa mi páči asi ešte trošku viac ako ten, ktorý bol nakoniec použitý . Update: Videné aj v 3D a rozhodne iný zážitok ako v telke, no opäť skvelý, pretože toto je jedno s najlepších 3D aké som kedy videl! Obľúbený soundtrack: Hymn to the sea, Unable to stay unwilling to leave. Tak tohle je ta údajně nepotopitelná loď ? Kdepak údajně. Ani bůh by ji nepotopil. 100% - 5*

Armageddon (1998)

Michael Bay a jeho ďalší veľkolepý film plný efektných spomalovačiek. A ďalšia parádička pre mňa. Nie je to naj-inteligentnejší film, ale mňa to bavilo. Vynikajúci herci (Willis, Thornton, Affleck, Tyler, Patton, Buscemi, Fichtner, Wilson, Duncan, Stormare),napínavé vesmírne dobrodružstvo, slušné efekty, hlášky, spomalovačky a skvelá hudba od Trevora Rabina a Harry Gregson-Williamsa ma vždy zarazia do sedačky. Skratka Bay ako ho poznáme a ako ho máme radi. Obľúbené soundtracky: Armageddon Complete Score 1 a 2: I Don't Wanna Miss A Thing, Love Theme, Launch, Bad News, Asteroid Chase - The Shuttle Crash, Goodbye Independence, Sacrifice - Goodbye Grace, A Wing And A Prayer. 90% - 5*

Vetřelec ³ (1992)

Po skvelej jednotke a výbornej adrenalínovej dvojke sa tretí diel vracia naspäť tam kde začala táto séria - s jedným Alienom a s ľuďmi bez zbraní. Atmosféra ostáva super hororová čo je výborné. Kino verzia je dobrá, ale ešte viac sa mi páči Special Edition, ktorá bola zostavená na základe poznámok Finchera (verzia pre kiná nebola dokončená ním) a ktorá je asi o 30 mi dlhšia, lepšia, inakšia, zaujímavejšia a napínavejšia. Herci sú dobrý ako basisti každý jeden. Jediné čo mi vadí na tomto filme je len digitálny votrelec a to, že prežila iba Ripleyová. Škoda, že umrel Hicks. Myslím, že by to bolo zaujímavejšie. Poteší aj zapadnutá väznica Weyland-Yutani, ktorá vystriedala loď Nostromo a základňu Hadleys Hope. Sú to na pohlaď iné priestory, no vynikajúco pasujú aj tak (šachty a skratky pre votrelca s ktorých nenapadne hocikedy udrie nechýbajú) a aj s týchto priestorov sa podarilo vymačkať solídnu atmosféru, či napätie. Čo sa týka soundtracku, tak rovnako ako v predošlých dieloch aj tento od Elliota Goldenthala skvelo pasuje, ladí a vytvára perfektnú atmosféru. Celkovo je to výborný horor, ktorý v niektorých smeroch kopíruje skvelú jednotku (čo nieje vôbec veľké mínus). Rád by som si pozrel nejakú kompletnejšiu verziu od Finchera, pretože ani ta predlžená nevymaže zopár chýb, čo pri neustálom prepisovaní a prestrihávaní vznikli. Škoda, že Fincherovi štúdio do toho zasiahlo a on odstúpil s postu režiséra. Každopádne pri tomto filmu volte rozhodne Special Edition. Pridané scény v DC . Obľúbený soundtrack: Adaigo, The Beast Within, Lento. Theatrical Version 85% - 4* / Special Edition 95% - 5*.

Predátor 2 (1990)

Tento diel je slabší ako jednotka, ale moc by som to neporovnával, pretože je to trošku iný film a je tu aj dosť zmien. Chyba tu síce Arnold, ale drsný Danny Glover je dosť dobra náhrada a taktiež aj Gary Busey, či Bill Paxton je dosť dobrý zo svojimi hláškami. Máme tu ale opäť výborný vzhľad Predatora, ktorý ma so sebou tento krát väčšiu výbavu ako v jednotke. Špinavé ulice Los Angeles vystriedali džungľu a Predator teraz šponuje napätie iným štýlom, stále však zaručene fungujúcim. Vynikajúca Silvestriho hudba to všetko podtrháva. Už vieme kto a čo je Predator zač, ale aj tak tento film dokáže ponúknuť dobré a napínavé akcie, ktoré miestami tromfujú originál. Velké plus je aj strih filmu. Minutáž je takmer identická s prvým dielom a aj tu sa v poslednej trištvrte hodine, nespúšťa noha s plynu. Luxusné finále rovnako kvalitné ako v prvom diely. Obe časti milujem už od dectva a keď vidím kvality AvP, tak s hodnotením musím ísť dopredu. Obľúbený soundtrack: Tunnel Chase. 90% - 5*

Vetřelci vs. Predátor 2 (2007)

Celkom slušná zabíjačka s mojimi obľúbenými zabijakmi, ale to je všetko. Len zabíjačka určená hlavne ľudom, ktorý majú radi béčkove vyvražďovačky. Dvojka na rozdiel od jednotky je už iný masaker. V jednotke bolo lepšie prostredie a príbeh ako bitky a tu je to presne naopak. Najviac čo ma na tomto filme serie je len to, že je tu strašne tma, niektoré bitky sú dosť nepriehľadne, nulový príbeh a postavy a to, že sa to odohráva na zemi. Kua ja už chcem k tomu Mariňákov! A nech sa to odohráva na inej planete alebo vo vesmíre! Pôvodné zvuky, hudba, vzhľad Alienov, Predatora (ktorý je asi najväčší frajer zo všetkých jeho filmových kolegov) potešil, rovnako tak aj Predalien, ale je to horšie ako jeho predchodca a dôvodom je práve ta tma a aj tie tragické postavy. Ten scenár mohol byť fakt trošku prepracovanejší, pretože je to len jedna veľká prehliadka akcii bez príbehu. Director's cut potešil, ale moc toho neukázal.http://www.movie-censorship.com/report.php?ID=996488. 65% - 3*