• Pohádka

Feťáci (1987)

Smutný, působivý přííběh se spoustou pěkných písní a výborným hereckým výkonem Roberta Downeyho. Zvlášť závěrečné scény jsou opravdu silné, stejně jako kontrast mezi okázalým přepychem, v němž hlavní hrdinové žijí a samotným dnem, na které se někteří propadají, aniž by se dočkali skutečné pomoci většiny lidí ve svém okolí. James Spader je tu skvělý záporák, škoda, že jeho role nebyla větší.

Rebel z mé školy (1985)

Dnes už hodně nostalgicky působící studentský film z 80. let, míněno v dobrém, protože tyto filmy mám obvykle ráda a budí ve mně vzpomínky na tu atmosféru, dnes už někdy "ulítle" působící oblečení a účesy a vše, co k té době patří. Takový o dost drsnější "Diskopříběh", s tvrdší hudbou i rvačkami, ale podobnou romantickou dějovou linkou. Kamarádství mezi Morganem a Jimmym mohlo dostat ještě trochu víc prostoru, jsou spolu výborní. Jinak i po letech od vzniku velmi příjemný film a James Spader je tu skvělý na to, že je to vlastně první jeho velká role...

Line of Duty (2012) (seriál)

Po zhlédnutí všech 4 sérií bych řekla, že tento seriál má vzestupnou tendenci, 4. série mi připadala nejlepší. Celý seriál je velice napínavý a herecké výkony, obzvláště Keeley Hawes a Thandie Newton, jsou vynikající. Trochu problém mám s tím, že oproti jiným kriminálkám zde mám pocit, že postavy, po kterých AC-12 jde, ať už je to Tony Graves, Lindsay Denton nebo Roz Huntley, se v podstatě do své situace dostaly na základě nějakého původně marginálního pochybení, které se pak začne řetězit a nakonec je zničí, nikoli lidé s primárně špatnými úmysly nebo zkorumpovaní v pravém slova smyslu. Moje sympatie tak byly velmi často spíše na jejich straně než na straně vyšetřovatelů, kteří jednak nepůsobí příliš sympaticky, jednak se sami mnohdy dopouštějí chyb. Skuteční zločinci přitom povětšinou vyváznou nebo je dožene vlastní minulost více méně bez přičinění policie. Uvědomuji si, že vyšetřování protikorupční jednotky směřuje do řad policie a "zbývající" část příslušného trestného činu není primárním tématem tohoto seriálu, ale počínání AC-12 mi někdy připomínalo skoro šikanu.

Kauzy z Bostonu (2004) (seriál)

Tenhle seriál je moje srdeční záležitost a kdyby šlo dát víc než 5 hvězdiček, tady bych je dala. Málokdy se povede tak skvěle vyvážit vážnou a humornou stránku, aniž by vznikl trapas nebo aniž by se přehrávalo a pitvořilo. Tady se to povedlo na výbornou. Chápu, že tento typ humoru nemusí vyhovovat každému, ale mně sednul perfektně. Navíc naprosto úžasný výkon Jamese Spadera, ale i Williama Shatnera, Candice Bergen a dalších včetně představitelů menších rolí. K tomu nezapomenutelné hlášky, i dnes velmi aktuální politicky nekorektní komentáře, krásné úvahy na téma přátelství, velmi zdařilý scénář. Pokud bych musela něco vytknout, byla by to skutečnost, že některé postavy mezi sezónami "mizí" celkem bez vysvětlení, je zřejmé, že přešly do jiné firmy nebo na jinou pozici, ale nebylo by od věci to alespoň krátkou zmínkou objasnit. Vynikající jsou "vybočení z postavy" typu komentáře "Jak se máš, v téhle epizodě jsme se skoro neviděli?" nebo "Nový kolega? Ti se vždycky objevovali na začátku série, dnes už se člověk nemůže na nic spolehnout." Zkrátka seriál, k němuž se budu ráda vracet a který mi vždy spolehlivě zvedne náladu.

Láska až za hrob (1998)

Velmi příjemná, milá romantická komedie, která se obejde bez trapností i vulgarit a má v sobě určité kouzlo starých časů a nostalgie. Připomíná mi americké filmy 40.-50. let. Pohodový oddechový film s výborným hereckým obsazením.

Vlk (1994)

Film má atmosféru i napětí, pozvolná proměna hlavního hrdiny je dobře podaná a některé scény jsou opravdu dramatické, určitě i zásluhou výborné hudby. Obzvlášť Jack Nicholson a James Spader jsou skvělí. Co mi připadalo slabší je samotný závěr filmu, který vlastně nic neřeší a působí trochu jako parodie ve srovnání s předchozím dějem.

Drsný a drsnější (1996)

Film mi svým stylem připomínal černé komedie typu Farga. Zpočátku jsem se jen obtížně orientovala v postavách, ale postupně se všechny čtyři dějové linie propojily a příběh mi teprve začal dávat opravdu smysl. Děj je místy dost absurdní, postavy jsou hodně výstřední, ale mírumilovný konec posunuje film tak nějak zpět ke komedii. Originální název vystihuje děj mnohem lépe než český distribuční název.

Muž z Vysokého zámku (2015) (seriál)

Po 2. sérii stále vynikající, napínavé, pečlivě promyšlené a originální drama. Působivé herecké výkony a spletitý děj, který se odkrývá jen postupně a přináší stále nové otázky. Přesvědčivé ztvárnění alternativní historie. Po 4. sérii musím říci, že to byl skvělý seriál, ale zakončení bylo nelogické. Jediným řešením situace by podle mne bylo zničení portálu. Nechápu, co by bylo pozitivního na tom, kdyby se stalo to, co na konci seriálu. Z toho by byl jen neskutečný chaos. Navíc proč nikdo z příchozích není překvapený? Všichni věděli, kam jdou? Proč najednou ti, kdo měli žijící protějšky v druhém světě, při průchodu portálem nezemřeli? Brýle už taky nikdo nepotřeboval? Škoda, jinak to bylo výborné. Nejlepší postavy John Smith, Tagomi, Kido a Childan.

Kráska v růžovém (1986)

Milá, nostalgická vzpomínka na středoškolskou atmosféru. Kostýmy a účesy 80. let dnes působí už opravdu bizarně. Ačkoliv se tu určitá kýčovitost přímo nabízí, film naopak působí velmi upřímně a daří se mu nesklouznout do trapnosti ani laciného sentimentu. Závěr je trochu nečekaný, což ale vnímám spíše pozitivně.

Černá listina: Vykoupení (2017) (seriál)

Vedle vynikajícího Blacklistu je spin off spíše průměrný, i když rozhodně ne špatný. Začátek se celkem slibně rozjel a sliboval zajímavé napětí ve vztahu Toma a Scottie, které však mohlo být ještě více využito. Nejvýraznější postavou vedle Scottie pro mne byl Solomon, kterého jsem v Blacklistu nesnášela, ale zde si mne svými hláškami a cynismem získal. Ostatní byli spíše nevýrazní. Lepší spád pro mne měly první díly, které řešily jednotlivé případy. Postava Toma mi v Blacklistu přišla zajímavá a nosná pouze v 1. sérii, jeho proměna poté, co se tvůrci rozhodli udělat z nájemného chladnokrevného žoldáka milujícího partnera a otce, mi připadala nevěrohodná. Nyní je to v Blacklistu moje nejméně oblíbená postava, ale v Redemption působil sympatičtěji a uvěřitelněji než v původním seriálu. Závěrečný cliffhanger mne překvapil, sice mne potěšilo, že se potvrdilo moje podezření ohledně viny a neviny Tomových rodičů, ale nečekala jsem, že by se počítalo s další sérií, už vzhledem k nízkému ratingu, uvidíme...