• Pohádka

Kráska a zvíře (2017)

Velmi pěkná pohádka, klasicky zpracovaná, vizuálně krásná, Emmě Watson to tu obvlášť sluší. Příjemná podívaná, kterou stojí za to vidět na velkém plátně. Některé zpívané scény mi připadaly až příliš dlouhé (obzvlášť "oslavná" scéna s Gastonem a částečně i "hostina"), lehké zkrácení by filmu rozhodně prospělo. Onen tolik "propíraný" homosexuální motiv jsem nepozorovala, a to jsem na politicky korektní scény dost alergická, ale vztah Gastonova společníka ke Gastonovi pro mne tedy byl vztahem méně úspěšného pochlebovače k úspěšnějšímu a pohlednějšímu "šéfovi" a sexuální rozměr pro mne skutečně neměl. Zato černošský knihovník by se tedy ve francouzské vesnici dle kostýmů řádově 18. století rozhodně neobjevil, to je trošku trapas. Celkově jsem si ale film užila a mohu ho doporučit.

Ideální milenka (1993)

Pozoruhodné psychologické drama o tom, že druhého člověka vlastně nikdy neznáme dostatečně. Bylo velmi zneklidňující sledovat, jak lze druhému zničit život a vypadat u toho jako ubohá oběť. Výborné herecké výkony. Na Youtube je k nalezení vystřižená scéna ze samého konce filmu před závěrečnými titulky, kde byl s dětmi a bylo vidět, že plán vyšel. Ve filmu mne rušily pouze "mezihry" z pouti, které mi připadaly zbytečné.

Lovec vetřelců (2003)

Hodnotím mezi 3 a 4 hvězdičkami. Je to zajímavá sci-fi, rozhodně nenudí a závěrečné rozuzlení se mi líbilo. Příběh je celkem uvěřitelný, ale je pravda, že některé postavy, zvláště Michael, jsou hodně předvídatelné a jsou to takové modelové typy do podobných příběhů. Komorní prostředí uzavřené stanice dodává filmu patřičnou stísněnou atmosféru. Určitě stojí za zhlédnutí. Škoda, že má film takový "senzacechtivý" a ne moc výstižný název.

Storyville (1992)

Napínavý film na pomezí politického thrilleru a detektivky. Nejprve se zdálo, že půjde hlavně o politiku, ale postupně se z toho vyvinula dobrá detektivka, pouze bych vytkla jistou zdlouhavost, myslím, že stopáž okolo 90 minut by byla ideální. Hlavní hrdina působí nejdříve jako namyšlený frajírek, ale nakonec se ukáže, že je v něm mnohem více. Hodnotím mezi 3 a 4 hvězdičkami.

Supernova (2000)

Průměrné dobrodružné sci-fi, napínavé, bez nějakých hlubších morálních dilemat, ale rozhodně nenudí. James Spader tu vypadá velmi nezvykle a Peter Facinelli hraje opravdu odporného padoucha. Trochu mne zklamalo, že v závěru filmu nebyla nijak dořešena naznačená situace s budoucími následky výbuchu, před kterou varoval počítač...

Masaryk (2016)

Oceňuji, že se tvůrci zaměřili na tuto etapu života Jana Masaryka, a nikoliv na samotný závěr jeho života, který by se spíše nabízel, ale působil by příliš senzacechtivě. Výkon Karla Rodena byl skvělý a opravdu se na svou roli hodil, výborný a uměřený výkon podává i netradičně obsazený Oldřich Kaiser v roli Beneše, vytkla bych jen, že na Beneše vypadá příliš staře/vrásčitě. Líbilo se mi také prolínání politické roviny příběhu a pobytu v sanatoriu, obzvlášť vývoj vztahu s německým lékařem, který se od počáteční nedůvěry mění v zajímavé přátelství dvou osamělých lidí, kteří se těžce vyrovnávají se ztrátou domova. Události předcházející mnichovské dohodě jsou vylíčeny působivě a věrohodně, včetně role jednotlivých stran v této prakticky neřešitelné situaci, na kterou dnes mají mnozí zjednodušené názory. Spíše komorně působící příběh se silnými hereckými výkony a tísnivou atmosférou o tragických dilematech člověka, který se cítil být svým původem a jménem tlačen do role, kterou by si zřejmě sám nevybral.

Kritická péče (1997)

V tomto filmu se mísí hned několik žánrů. Jednak je tu docela silné morální dilema, nakolik má smysl udržovat pomocí moderní techniky uměle při životě pacienty v beznadějném stavu a tato dramatická rovina příběhu byla myslím podána výborně a velmi působivě. Dále je tu komediální rovina a dočkáme se některých výborných hlášek, hlavně ze strany doktora Butze, který mne velmi bavil. Naopak podivné mi přišly vsuvky s nebem/peklem, které působily podle mého názoru nadbytečně a až příliš jako parodie, navíc film zbytečně prodlužovaly. Závěr filmu se mi ale velmi líbil a i když happy end vlastně v této situaci ani nebyl reálný, nakonec vše dopadlo asi nejlepším možným způsobem. Navíc herecké výkony Jamese Spadera a Helen Mirren byly vynikající.

Bílý palác (1990)

Příjemný romantický film, který ale má oproti běžné "romanťárně" něco navíc, a to jednak skvělé herecké výkony hlavních představitelů, a jednak dilema týkající se toho, nakolik jsme ochotni upřednostnit své city před očekáváním okolí, rodiny, případně vlastními zakořeněnými představami o tom, co je vlastně "správné", nakolik jsme v životě ochotni riskovat a pouštět se na "neznámou půdu". Působivý příběh ještě umocňuje pěkná hudba.

Až tam nezbyl žádný (2015) (seriál)

Výborné herecké výkony a působivá atmosféra. Prostředí ostrova a počasí výborně dotvářejí prostředí, příběh byl napínavý od začátku do konce. Občas jsem měla pocit určité nelogičnosti (proč se všichni neshromáždit v místnosti s figurkami a nezůstat tam, pak by pachatel nemohl figurku odstranit, nebo proč se nakonec vychovatelka rozhodla oběsit, když se svou minulostí předtím už byla zřejmě vyrovnaná a ještě o chvíli dříve o svůj život bojovala??). Celkově ale rozhodně stojí za zhlédnutí.

Stíny strachu (2004)

Zajímavý námět, spousta dějových zvratů, v kterých jsem se místy až trochu ztrácela, ale nakonec do sebe vše zapadlo a rozuzlení bylo docela vtipně vymyšleno. Žádná z postav není zrovna kladná, všichni mají příslovečné "máslo na hlavě" a zvítězí ten mazanější. Vtipné, chytré, napínavé. Výše uvedená anotace ovšem skutečný děj moc nevystihuje.