• Krátkometrážní

Machři a šprti (1999) (seriál)

Super seriál z americké střední (popravdě mě se líbí skoro všechny filmy o americké highschool :D). Boží je jak skupinka šprtů s jejich fórky z Hvězdných válek a televizních pořadů a s jejich nebetyčnou nesmělostí, tak skupinka machrů s jejich školními a partnerskými problémy, kouřením, Johnem Bonhamem z Led Zeppelin a „Disko je hnus!“ Fakt povedený seriál, který jsem sledoval celkem náhodně někdy na gymplu.

Horká stopa (1976)

Japonské akční krimi s typickým provedením těchto filmů 70. let. Drama o muži, který byl nespravedlivě zatčen za krádeže a znásilnění, které nespáchal. Uteče z vazby a na vlastní pěst pátrá po spiknutí, které ho dostalo za mříže. Musí unikat policii a zároveň bojovat s organizovanou sítí zločinu. Typický žánrový film plný akce, vražd, úniků na poslední chvíli, velké lásky. Nejdeme zde hodného detektiva, obětavou a nezištnou přítelkyni, napraveného politika, který zjistil, že politika není vše i bezcharakterní a penězlačné zločince, jdoucí přes mrtvoly. Dnes už bohužel není film ničím zajímavý a když ho neuvidíte o nic nepřijdete..

Mahler (1974)

Životopisný snímek o rakouském hudebním skladateli Mahlerovi. Film vtáhne do děje svižným příběhem, skvělou hudbou a hereckými výkony. Originální a nekonvenčí ztvárnění plné temných surrealistických vizí o fašismu a temných hlubinách duše. Zvláštní je scéna na nádraží, kde vidíme přesnou kopii scény ze Smrti v Benátkách, kdy se polský chlapec Tadzio nenuceně ale pro hlavního hrdinu koketně točí okolo sloupu. Výborný a originálně natočený životopisný film.

Bylo nás pět (1994) (seriál)

Přiznám se, že Poláčkovu knihu jsem nečetl, ale tenhle seriál mi přijde prostě dokonalý. Výborně je obsazeno jak všech „nás 5“, tak celá Péťova rodina a snad i všechny další postavy. Seriál je opakovaně koukatelný jak pro děti tak pro dospělé. Bylu nás pět nechybí humor, trable dospívání, poučení i umění.

Červená krčma (1951)

Svižná, vtipná a nápaditá komedie, jejíž děj se točí kolem zájezdního hostince, jehož majitelé (manželský pár s dcerou) vraždí své zákazníky pro peníze. Manžel-vrah je skvěle zahrán mým oblíbeným Julienem Carettem (který na CSFD nevím proč chybí). Vše se provalí až když se v hostinci setká početná posádka z rozbitého kočáru, jejímž zavražděním se chtějí majitelé již nadobro zabezpečit na stáří a skončit tak se svým nebezpečným povoláním. To by však nesměl do krčmy náhodou zabloudit potulný mnich Fernandel. Strhává se mumraj ne nepodobný Renoirově Pravidlům hry. Film s rychlým spádem a spoustou zápletek (plných lásky, vražd a nečekaných setkání) rozhodně nezestárl a pobaví i dnes!

Malý princ (1974)

Skvělý herec představující Malého prince. Krásné prostředí, kostýmy a výprava. Celkově hodně působivé zpracování, které vypadá přesně tak (nebo ještě líp), jak jsem si Malého prince představoval podle Exupéryho knihy. Jenom hudba, písničky a taneční čísla pro mě byla nesnesitelná. A to je u muzikálu celkem závažná chyba.

Láska na vertikále (1997)

Celkem průměrný snímek. Zajímavé nápady, jejichž provedení na mne však působilo příliš uměle. Pointy se daly snadno předpokládat, čímž ztratily většinu ze své působivosti. Druhá polovina byla výrazně lepší než první, ale jako celek mne film zrovna neoslovil. Nejlepší byla asi lvice která utekla ze zoo a na konci.. To uvidíte sami. Docela by mne zajímalo jak byl film přijat na Kubě, protože jeho děj není zrovna prorežimní.

Třicet dva krátkých filmů o Glennu Gouldovi (1993)

Pro mě osobně velké zklamání :( Po dobrém rozjezdu byl film už jen velká nuda. Zajímavá a originální forma, které však chyběl zajímavější obsah. Skvělá hudba.

Stavrogin je ďábel (2005) (divadelní záznam)

Viděl jsem hru přímo v Divadle Husa na provázku a byl to naprosto úžasný zážitek. Skvělý Budař v titulní roli Stavrogina působí skutečně démonicky. To co film ztrácí proti Dostojevského Běsům (chybí některé postavy, o jiných mnoho nevíme), bohatě nahrazuje dynamikou a spádem děje. Hra mne vtáhla do děje rozhodně víc než kniha. Skvěle zdramatizovaný příběh o nejtemnějších stránkách lidské psychiky, nietzscheovském nadčlověčenství, otázkách sebevraždy a vraždy, lidské síly a slabosti, soucitu a krutosti, činem a pustým žvaněním.

Úžasňákovi (2004)

U tohohle filmu mi hodně vadilo, a nechápu že se tu o tom nikdo nezmiňuje, že se v něm nic neudálo. Celý film by se dal sestříhat tak do půlhodinové grotesky a pak by byl tak průměrně dynamický. Pro mě velká a příliš dlouhá nuda.