Jeremiah Johnson (1972)

Nečekaně drsné a realistické pojetí útěku do divočiny, které zdánlivě s hezkou tvářičkou Roberta Redforda nejde moc dohromady. Ale jde. Tvář zaroste a tím víc se vynoří kontrast mezi mužem z civilizace a mužem, který se naučil rozumnět přírodě a splynul s ní. Jen zůstat svobodný... Jeremiah je prostě něco jako můj oblíbený Into the Wild ze 70tých let.

Interview (2007)

Sympatie se v komorním dramatu Interview přelévají z jedné strany na druhou, ale spíš po drobných kapičkách, než po litrech. Vždyť s kym sympatizovat víc - s rozmazlenou zdánlivě povrchní a hloupoučkou hvězdičkou béčkových filmů, nebo se stárnoucím drzým a arogantním novinářem, který si rád vymýšlí? S oběma nebo ani s jedním; je ale rozhodně zajímavé sledovat, jak se jejich vztah během jednoho nepovedeného večera vyvíjí. Co je pravda a co dobře zahraný klam. A kdo z nich se bude smát jako poslední?

Vše pro dobro světa a Nošovic (2010)

Pěkně zachycený kontrast mezi českou (moravskoslezskou) vesnicí s tradiční zemědělskou mentalitou a industriálním komplexem korejské automobilky na zelené louce, plným vynucené preciznosti, kázně a sterility (sterilnější než sterilované nošovické zelí). V dobrém i zlém. Jen mi přišlo, že rádoby spontánní situace působí nahraně; ale zase situace, které měly být nahrané, jsou nakonec docela spontánní, takže se to vyrovnává...

Český sen (2004)

Tomu říkám střelba do vlastních řad! Neřikejte, že vy jste nikdy nenakupovali podle slev z letáků nebo nestrávili v životě aspoň jedno odpoledne "šopováním" v hypermárketu či podobném novodobém chrámu konzumu. Já už bohužel párkrát ano a vždy mě překvapilo, kolik rodin je schopno takhle trávit své vzácné společné chvilky. Kdyby nic jiného, tak Český sen zdokumentoval kus současné kultury a pobavil/nasral spoustu lidí (včetně mě), za což mu děkuji!

Myš, která řvala (1959)

V kontrastu s názvem vůbec ne uřvaný film, spíš taková šedá myška, která ale dobře pobaví svou absurditou (s mrazivým náznakem skutečné situace) a hereckým trojvýkonem Petera Sellerse.

Trio z Belleville (2003)

Už to tu určitě někteří psali: I mě se ta animace docela líbila, je originální, unaveně svěží a zajímavá, ale ten příběh mě prostě vůbec nechytil a scénář si film zasloužil podle mě lepší.

Spider-Man 3 (2007)

Tři hvězdy za tři nezáporné záporáky (pěkný plýtvání) a konečně místama chlapáckého Spidermana. Ta černá mu fakt sekla, ale to by mu Batman neodpustil!

Krajina s nábytkem (1986)

Film mě přilákal svým nezvyklým názvem. Nejde v něm ale o krajinu ani o nábytek, ale o to, co malířovi na obrazech chybělo - o lidi (o co taky jiného). A téma je přes počáteční lehký tón dost tíživé a celé to končí větami, které nezapomenu a které jsou lehce spoilerovité: "Vždyť ani nejseš jeho táta! - Ne, protože jsem jeho máma."

Neznámý (2011)

Znáte to: jeden z těch filmů, kdy si říkáte: "Jo, to je dobrý, to jde..." A pak přijde konec a vy přijdete na to, jaká je to celý vlastně slátanina. A navíc zjistíte, že už jste ten film viděli - akorát se jmenoval trochu jinak, hrál tam Matt Damon a neměl manželku.

Stíny a mlha (1991)

Humor rozplývající se někde v mlze a napětí skrývající se v hlubokém stínu. Prostě film, který mě minul a podpořil můj rozporuplný názor na Woodyho Allana. (dabing)