• Fantasy

Na Hromnice o den více (1993)

Po čertech (nebo spíš po svištích) perfektní komedie, ale zároveň i velmi chytrý, laskavý film k zamyšlení a v neposlední řadě pořádný herecký koncert Billa Murrayho. Někdo by mohl namítat, že zápletka časové smyčky je ohraná a stokrát předvedená jinde, ale o to tady nejde. Ve svojí podstatě jde skoro až o alegorii na postupnou charakterovou proměnu a vývoj člověka, kterou ve větších a menších dávkách prochází snad každý člověk v průběhu života... a otázka, která vyvstane, co by se mohlo stát, kdybychom se mohli ze svých chyb poučit a zároveň to celé zkusit znovu a jinak a lépe, je velmi zajímavá.

Čarodějův učeň (2010)

Aneb pohádka o tom, jak sociálně zapadlý geek k vysněné krásce přišel a při tom i svět zachránil a zlou nafrčenou čarobrdu svým oslnivým intelektem porazil... Čarodějův učeň není nic nového pod sluncem - tisickrát omšelý příběh s charaktery podle šablon, který se zrovna svezl na aktuální módní vlně, nic víc, ale ani nic míň. Jako nenáročná popkornová zábava to stačí. Je tady pár vtipných, nápaditých momentů (scéna s drakem v Čínské čtvrti, Tesla-coils, jedna dobrá Star Wars reference), bohužel to ale nezachrání valící se tunu nudy a klišé.

Oheň v oblacích (1993)

Filmů o ufounech a o tom, jak navštíví naši rodnou hroudu je jako hub po dešti, ale tenhle snímek je pro mě zajímavý příjemně komornějším pojetím v rámci tématu. Mimozemský únos tady slouží spíš jako strašák v pozadí pro drama mezi charaktery a je zajímavé sledovat jejich postupný vývoj a reakce na údalosti - o to více, když je to celé inspirováno skutečnou záhadou. Roberta Patricka mám rád už jako herce z Akt X a tady dostává poměrně velký prostor. Dále mimochodem velmi zajímavě, originálně a hlavně znepokojivě pojatá scéna **spoiler alert** během samotného únosu hlavní postavy.