Childhood's End (2015) (seriál)

Unikátní sci-fi podle unikátní předlohy Arthura C. Clarka. Hlavním kladem je zajímavá premisa, kterou příběh během tří dílů a několika překvapivých zvratů postupně odhaluje. Výprava je vzhledem k rozpočtu celkem slušná. Zejména všechno kolem rasy Overlodů je super - od masek, přes dyzajn lodí, až k jejich domovský planetě. Je vidět, že tady si tvůrci vyhráli. Nejslabší stránkou jsou herecký výkony, režie, a scénář, kterej je hrozně nataženej a rozhodně nevydá na 3x80 minut. Zajímavý části netvoří ani polovinu, a jsou vycpaný nudným, špatně zahraným vztahovým dramatem. Celkově ale stojí za to vidět, a je dobře, že se do něčeho takovýho vůbec někdo pustil.

Star Trek: Picard - Imposters (2023) (epizoda)

Námět infiltrace je inspirován původním dílem ST:TNG Spiknutí, příp. Hra, resp. patří do širšího podžánru, kterej se ve sci-fi omílá furt dokola minimálně od Invaze lupičů těl (1956). Provařenost námětu ale neni zas takovej problém - vždycky je možný ho zpracovat nějak originálně, viz třeba ty dva díly. Hlavní problém je kvalita scénáře, která se jak se zdá díl od dílu skokově mění. Tady jsme bohužel opět někde na úrovni brakových telenovel.

The Mandalorian - Kapitola 19: Obraceni (2023) (epizoda)

"Let me buy you a photon fizzle." Nečekaně originální příběh se zajímavým zvratem. Promakanej vizuál planety Coruscant.

The Last of Us - Hledej světlo (2023) (epizoda)

"People are making apocalypse jokes like there's no tomorrow. -- Too soon? -- No, it's topical." :) Některý ty vtípky jsou povedený. Pro odlehčení depresivní atmosféry rozpadajících se měst se docela hodí. Paradoxně Ellie, která je obyčejně ta, kdo hýří vtipem, je s blížícím se cílem čim dál víc zádumčivá. Stejně jako ve hře mi tady trochu vadil ten skokovej přerod Joela - kterej ještě před pár díly zpytoval svoje svědomí - v krutýho a nelítostnýho zabijáka. Chápu jeho motivy. Tvůrci se je snažili speciálně v tomhle díle podrobně vylíčit, ale i přesto mi to jeho chování přišlo těžko uvěřitelný. Jako plus beru, že to aspoň neni prezentovaný jako morálně správný. Z toho pak vlastně do značný míry vychází i děj druhýho dílu, resp. připravovaný další série.

Star Trek: Picard - Seventeen Seconds (2023) (epizoda)

Moje opatrný nadšení z počátku třetí série je pryč. Jsme zpět u nudných dialogů o vztazích, rodině a dalších nesmyslech. Místo profesionální posádky máme partu 14letých děcek. Místo racionálního jednání postav, nelogičnost, chaos, a psychotický výlevy. Roztřepaná kamera chvílema nabývá intenzity epileptickýho záchvatu. Scénář nemá hlavu ani patu, a na nepřirozených hereckých výkonech je to vidět. Scénáristky si zjevně nepustily ani jeden díl TNG. To by po nich člověk chtěl asi moc, u seriálu s názvem ST:Picard.

Star Trek: Picard - The Next Generation (2023) (epizoda)

Změna showrunnera se projevila razantní změnou kvality scénáře i režie. Většina postav se začala chovat relativně rozumně, a ty původní dokonce občas projeví i svoje původní charakterový vlastnosti. Po předchozích dvou naprosto otřesných sezónách (a několika nekompetentních inkarnacích Abrams-Treku), je tohle pocitově zatim asi nejblíž původnímu ST. Inspirace TOS i TNG je zjevná, jak po stránce vizuální, tak příběhem. Bohužel, nehledě na počet referencí, kterých tady je fakt hodně (skoro jakoby nás tvůrci chtěli za každou cenu přesvědčit, že se opravdu jedná o Star Trek) je to od originálů furt hodně daleko. Ikdyž je vidět posun k lepšímu, vizuálně jsme pořád v ponurých, slabě nasvícených interiérech, kde se všechno leskne a problikává. V podstatě je tam skoro celou dobu tma, a neonová barevná paleta navozuje spíš dystopickou atmosféru Blade Runnera, než optimistickej svět Hvězdný flotily. Ok, nemusíme nutně lítat vesmírem v luxusním obýváku s vystajlovaným interiérem, pohodlným nábytkem, a obrovskou plochou telkou, ale přecijen - Star Trek má být utopie. Má to být něco, k čemu máme chtít do budoucna směřovat. Ne něco, z čeho člověk dostane po 5 minutách depku. Od toho tu máme spoustu jiných věcí.

The Last of Us - Rodina (2023) (epizoda)

Tak ze hry si teda nic o komunistických osadách nepamatuju. Dost zvláštní změna. Chápu správně, že sdělení tvůrců mělo být "komunismus good"? Jako, že americká levice (vlastně politika obecně) je v poslední době jak utržená ze řetězu, jsem si všiml, ale tohle už je agitka skoro jak u nás v padesátých. Už chybí jen aby se vzali za ruce a začali tancovat a zpívat, jak všichni všechněm všechno dáme, a budem všichni všechno mít dohromady. :) Jinak, událo se toho dost, ale i přesto byl tenhle díl tak nějak nuda. A zdá se mi, že postava Ellie se povahově čim dál víc vzdaluje předloze, což je škoda.

The Last of Us - Vydržet a přežít (2023) (epizoda)

No nevim. Příběhová linka povstalců sice trochu dokresluje prostředí, ale nemůžu říct, že by mě ve srovnání s původním příběhem nějak extra zaujala. Asi ještě míň, než ta odbočka ke Zkrocený hoře. (Spoilery.) Melancholický výlevy vůdkyně povstalců na mě moc nepůsobily, asi proto, že chvíli předtim nechala chladnokrevně popravit deset zajatců. Oproti hře tam udělali i pár dalších změn, zjevně proto, aby mohli na konci nějak odůvodnit tu ační scénu. Ta byla v tomto podání bohužel jen těžko uvěřitelná. Zombíci zahnaní do podzemí? Ok, sice nevim jak, když se ničeho nebojí, ale budiž. Zombíci, skákající X metrů do výšky? Eh.. ok, budiž. Zombíci vyskakující z propadliny v zemi jako stádo splašených srnek? Ne! Tady dělám čáru. :) Jednak, na předměstích žádný tunely, který by se mohly takhle propadnout, nejsou; a už tuplem ne takhle přímo pod barákem. Ale i kdyby nešťastnou náhodou zrovna natrefili na čtvrť, kterou projektoval nějakej urbanista šílenec - to všichni ti zombíci shodou okolností čekali právě na tomhle jednom místě, aby mohli okamžitě vyběhnout na povrch? Účelová blbost. :) Ve hře mi to přišlo příběhem i atmosférou daleko uvěřitelnější. Jinak jsem čekal, že společný putování obou dvojic bude trvat trochu dýl. Ve hře byl jeden zajímavej segment, kdy se děcka prohodí a musí chvíli putovat s "cizím" dospělákem, než se opět najdou. Tohle bych možná ocenil víc, než nějaký nově vymyšlený postavy. Herecký výkony vesměs dobrý. Na společných scénách Ellie a Sama ale dost vyniká, že herečce neni 14. Nicméně chápu, že ji nejspíš volili i s ohledem na natáčení 2. řady, kde už má být její postava dospělá. Pěkná scéna s malou zombie-atletkou v autě.