Sin City - město hříchu (2005)

Jsem laik, co si před zhlédnutím pletl Franka Millera a Henryho Millera, avšak ani to mi nezabránilo, abych si užil takhle stylovou podívanou. Tím nejpřitažlivějším na filmu je však svět, ve kterém se naší neohrožení hrdinové pohybují (tedy více méně zabíjejí). Město plné zvrhlosti, bezpráví a nemilosrdného práva silnějšího skrývá ještě několik čestných hrdinů, kteří mají ještě kousek toho citu pro spravedlnost. Tenhle rozpor mezi jedincem a zhroucenou společností mě lusknutím prsty přenesl na černobílé plátno. Vše zdobí vyšperkované dialogy a stylová výtvarná stránka. Sice už nemám žádnou potřebu si přečíst předlohu, ale to mi ani v nejmenším nevadí. Když obrázky, tak jedině v pohybu.

Mackenovo zlato (1969)

Zlato. To zlato je zradilo. Gregory Peck válí ve zcela rutinním westernu, který si mě získal onou podmanivou atmosférou a dokonalým závěrem. Ne, všechny westerny musí být podvratné, novátorské a originální. Mackennovo zlato je zdařilým příspěvkem do almanachu svého žánru.

Snowboarďáci (2004)

Období vzdoru, kdy jsem na Janáka kontroval Antonionim, mě už přešlo. S chladnou hlavou mně nedělá problém uznat, že tento film má své publikum a není zase tak hloupý, jak se mi mohlo zdát. Ale na Antonioniho pořád nemá.

Maršál (1969)

Klasický western ze staré školy. Jiskření mezi titulními postavami je nezapomenutelné, stejně jako finální bitva mezi opelichaným kohoutem Waynem a arcipadouchy. John Wayne své postavě vtisknul vtipnou sebereflexi, která si utahuje z kde čeho. Jedna z mých nejoblíbenějších Waynovek, a to i El Dorado může blednout závistí. PS: Podobný sentiment po divokém západě si pamatuji snad jen z Podivného dědictví.

Rychle a zběsile (2001)

Vruuuum! Tak tento film mizí v závratnou rychlostí u mě v zapomnění. To jsem si radši mohl koupit Auto-tunnig a měl bych to aspoň napořád. Takhle jsem si koupil jen lístek, a co jsem z toho měl? Pár pěkných slečen, pěkné auta, plešatého frajera a plno dementních herců. Stupidní od začátku až dokonce. Nebýt Diesela a jeho charisma, tak fakt nevím. Tento film jede na Dieslový motor.

Zelené barety (1968) odpad!

Z tohoto filmu vím jen to, že Vietnamci jsou zlí, že John Wayne jim nakopal zadek a že jsme Vietnamcům dodávali náboje. Zážitek to byl věru obohacující.

Mizerové II (2003)

Nadupaná akční jízda pod vedením velikána akčního filmu Michaela Baye. Rozhodně se nejedná o zklamání, pokud tedy někdo nečekal hlubokou psychologickou sondu do duše řadového maimského poldy. Místo toho je nám naservírován akční výplach, při kterém je zakázáno přemýšlet. Divák prostě nechá mozek doma, jen se dívá a konzumuje. Celý film je natočen v opravdu adrenalinovaném rytmu. Zpomalovačky, otačivé kamery a zajímavé střihy (kamera sjíždí z vrtulníku přes šachtu do klubu! - přece by stačil normální střih!) působí sice lacině, ale proč ne? Vtipná stránka celého filmu mě nijak nezaujala, vtipy postavené na velkohubosti dvou černochu (žádné rasistické podtexty!! klidně to mohou být i běloši) se netrefila do mé krevní skupiny. Herci si sice užívají a je na nich vidět, že je to baví, ovšem to neplatilo o mě. Já sem se u těch "vtipných" dialogů moc nebavil. Nechci po hercích v takovém filmu zrovna zázraky na Oscara, ale trochu víc by mohla předvést sestra Marcuse a totéž platí i o hlavní, záporákovi...chybí mu šťáva (aspoň že je tam blonďatý jJamajčan). Příběh sice existuje, ale je opravdu na nic, snad jen aby to nebylo jen sestříhané akční scény. Zato ty akční scény opravdu stojí za to (mimo té poslední). Jsou skvěle natočené, adrenalinové a vůbec ne nudné. Opravdový skvost akčního žánru. Doporučuji všem kdo to ještě neviděli, prosím vás, nedívejte se na konec, pokud chcete mít ten film rádi. Konec se zvrhl do něčeho strašného. Nánosy patosu z tohoto finále přímo prýští. Ale sečteno podtrženo dá se toto svrhnutí do hlubin béčka odpustit a za ty akční scény přeci jen dát nadprůměrné 3 hvězdičky.

Telefonní budka (2002)

Tolik napětí v jednom filmu jsem dlouho neviděl. Naprosto skvělá režie a ti herci, no mohu se jen rozplývat. Délka filmu byl asi ten nejgeniálnější tah režiséra, neboť snímek nikde neztrácel své pekelně rychlé tempo. Jen z toho překombinovaného konce mi bylo trochu divně. To jsme si nezasloužili.

Modrý samet (1986)

Lynche moc v lásce nemám a ani tento jeho počin mi k srdci nepřirostl. Opět špatně uchopitelný a pochopitelný film, jenž dokazuje, že David je skvělým režisérem, ale scénáře, a to zejména dialogy, mu moc nejdou. Jinak za pozornost stojí i kreace Dennise Hoppera.

Ptáci (1963)

Nevím, co si o tomto filmu mám myslet. Je to první film od Hitche, který jsem viděl - a zklamal mě. Čekal jsem opravdovou porci strachu a našel jsem upocenou romanci s béčkovou katastrofou v podobě ptáků. Dyť ten film mohl s přehledem natočit kdokoliv jiný jako tovární výrobek.