• Thriller

Simpsonovi - Vánoce u Simpsonových (1989) (epizoda)

Když se člověk po letech dívá na pilot Simpsonů, říká si, že ta animace je nic moc, ale to mu neubírá na jeho zábavnosti. Vánoční speciály mám v podání Simpsonů velmi rád a to platí i o tomto pilotním díle.

Simpsonovi: Příliš drsný pro TV (1998) (video kompilace)

Pokud se tvůrci rozhodli vybrat 4 díly a prodávat je na samostatném nosiči, nenapadá mě z jejich strany jiný úmysl než z věrných fanoušků vyždímat peníze. Co se ovšem týče dílů, patří k těm velmi dobrým a nelze jinak než této vybrané 4 dát 5 hvězdiček.

Simpsonovi (1989) (seriál)

Simsponovi představují již klasiku, o jejich neutuchající kvalitě svědčí množství řad, které již vyšlo. Těžko si představit, že by Simpsnoovi někdy nadobro skončili, provázejí mě už od dětství a koukám na ně dodnes, vždy s radostí a po každém díle už se těším na další.

The Big Bang Theory: Unaired Pilot (2006) (TV film)

Zajímavý zažítek podívat se na tak trochu jinou verzi toho, co už znám, a co mohlo vypadat úplně jinak. Těžko soudit, jak by se mi Big Bang líbil, kdybych tenhle pilot viděl úplně jako první díl, ale nutno dodat, že jsem rád, že se seriál vydal trochu jiným směrem. Každopádně až tak zlý tento pilot není, postavy mají prostě méně propracované charaktery, některé postavy tu chybí a jsou tu jiné navíc a Sheldonův charkter dostal trochu jiný rozměr (Sheldon se sexuálními zkušenostmi). Tenhle pilot představuje prostý průměr sitcomové zábavy a je dobře, že se tvůrci vydali jinou cetou, jinak by Big Bang asi nebyl tak skvělý.

Teorie velkého třesku (2007) (seriál)

Spolu s HIMYM dle mého mínění nejlepší sitcomy, které jsou v současnosti nabízeny. U každého dílu, i u těch slabších, se hodně zasměju, některé zahřejí u srdce, na každý díl se těším s nedočkavostí malého dítěte před Štedrým dnem. Prostě zábavný sitcom, jak má být, který mi přirostl k srdci. Jim Parsons je opravdu skvělý, těžko si představit, že by někdo jeho excentrického podivína zahrál kdy lépe. Uff, už, aby byl podzim a rozběhla se další řada...

Jak jsem poznal vaši matku (2005) (seriál)

Konečně neanimovaný sitcom, který mě chytl. U HIMYM se prostě zasměju, uvolním, vypnu a relaxuju a pokaždé si říkám, že je až k neuvěření, jak rychle těch dvacet minut zase uteklo. Některé díly ironicky rýpou do některých typů lidí či přesdudků, některé jsou, jak jinak to říct, prostě ze života, jiné jsou zase jen k zasmání. HIMYM představuje perfektně poskládaný balíček zábavy, ke kterému, když sednu, těžko se mi od něj zvedá. Ale na seriál koukám jedině v originále. Musím přiznat, že pokud bych se měl dívat s dabingem, seriál by mě tak nechytl, dabing je poněkud toporný, některé hlasy se vyloženě nehodí k dabovaným osobám a díky dabingu ztrácejí některé vtipy a hlášky na bezprostřednosti...

Eragon (2006) odpad!

Naprostá katastrofa.... Paoliniho knižní předloha sice nedosahuje až takových výšin jako např. Harry Potter, ale z filmového hlediska tu byl dost slušný potenciál přidat k trhákům Harryho Pottera a Pána prstenů další sérii, která otřese diváckým fantasy světem a dokáže se dlouho držet na výsluní. Místo toho nám však autoři nabídli tenhle nepodařený paskvil. Film je nepodařený od začátku dokonce. Nevím čím to, nejspíš je to stopáží jendotlivých scén, ale film mi přijde jako takový dlouhý trailer. Jako by autoři jen poskládali jendotlivé scény za sebe bez nějaké hlubší provázanosti, souvislosti a smyslu. A to raději ani nemluvím o tom, kolik toho uniká z kinžní předlohy... Ani herecké obsazení filmu nepomáhá, a to se v něm mihli herci jako Malkovich či Irons! jenže Malkovich ve filmu v podstatě nevystupuje, ostatní herci se na své role vůbec nehodí a jediný Irons prostě film nezachrání. Představitel Eragona je úhledný hezounek, ze kterého možná zaplesá srdce kde jaké puberťačky, ale na roli prostého rolnického klučiny, který by se měl od rána do večera hrabat v hlíně se nehodí a jeho roli mu prostě nevěřím. A představitelka Aryi? Proboha! Kdo z fantasy fanoušků viděl rusovlasou Elfku, bez zahnutých uší, která není ani trochu pyšná a celou dobu cukruje se svým zachráncem??? Já teda ne... Každé správné fantasy má svá monstra - v Eragonovi jsou to Urgalové. Ti však díky stylistice nevypadají jako děsivá monstra, nýbrž spíše jako banda špinavých lidí, kteří se dlouho nemyli a nedívali do zrcadla (člověku se chce až plakat, když vzpomene na skvělá provedení skřetů z Pána prstenů). Eragon je jen jednoduchá fantasy pohádka, která neurazí, ale vzhledem ke knižní předloze a nevyužitému potenciálu, jaký z filmového hlediska měla, jde o neuvěřitelný propadák. Asi nikdy nezapomenu tu hořkou pachuť, když jsem odcházel z premiéry filmu, na který jsem se opravdu dlouho těšil. Eragon je prostě kolosální propadák a je jen dobře, že se nenatočlo pokračování, protože žádné pokračování je v tomto případě lepší než pokračování ve stejném duchu.

Maverick (1994)

Pohodová a zábavná komedie z divokého západu, jejímž ústředním tématem je poker, který já můžu. Gibson je ve filmu sympaťák a Jodie Foster okouzlující. Film má opravdu pohodovou atmosféru, uteče jako voda, žádné zběsilé ztřeštěnosti nebo teen humor, na které sází většina dnešních komedií. Maverick představuje milý návrat ke "starým dobrým kořenům".

Temný rytíř povstal (2012)

Velkolepé zakončení ještě velkolepější série. Opět skvělé navození atmosféry, po epické stránce skvěle odvyprávěno, vynikající herecké výkony, skvělý vizuál a skvělá hudba, co více dodat... Poslední díl trilogie je typický pochmurnou atmosférou plnou anarchie, chaosu a rozpadu, na jejichž pozadí se odehrává boj o poslední kousky naděje, kterou reprezentuje znovuvstání Batmana. Opět musím vyzdvihnout herecké výkony. K již tradičním hercům série se nyní přidal Tom Hardy. Je až neuvěřitelné, jak dokázal svou postavu podávat. Bane je syrový, jako by nezúčastněný toho všeho, co se kolem děje a co vyvolal, je jako malé dítě, které s radostí zašlapává mravence, ví, že je zabíjí, ale je absolutně apatické vůči vyhasínajícímu životu. Tato syrovost dokresluje a umocňuje deprimující atmosféru dění v Gothamu. Atmosféru skvěle dolaďuje i hudba (opět). Člověk se cítil součástí toho všeho, jako by se to všechno dělo kolem něj, takovou sílu tento film (celá trologie) má. Např. když Bane zlomil Batmana přes koleno a bylo slyšet to křupnutí, úplně jsem cítil, jak to ve mě nechutně hnulo, ostatní v kině se ošívali v sedačkách, přítelkyně mi tiskla ruku... Byl jsem potěšen, když jsem zjistil, že autoři se nebáli film natáhnout, a ještě víc, když jsem zjistil, že to nebylo jen kvůli natahování závěru. Tentokrát ani nemám výhrady vůči ženskému obsazení. "Princezna" Anne Hathway ve mě vyvolávala před zhlédnutím obavy, ale byl jsem překvapen, jak dokázala svoji roli zahrát, byla prostě provokativně svůdná a Catwoman ji padla. Pouze v závěru filmu mi přišlo, že těch zvratů už je trochu moc, ale na druhou stranu, nedokážu si představit odchod z kina s vědomím, že Batman zemřel. Nevím, na kolik to byl záměr tvůrců, ale nešlo si nevšimnout paralel k reálnému světu. Jako by se autoři snažili naznačit, že dnešní svět svojí neúctou k morálce a slušnosti, finančním pojetím života, korupcí a kriminalitou spěje ke stejnému osudu jako Gotham a že je otázkou času, kdy se najde někdo natolik šílený a zároveň silný, aby vyvolal podobné dění jako Bane či před tím Joker. Autoři také narážejí na tématiku demokracie, sociální rovnosti a pojetí spravedlnosti jako nástroje toho, kdo zrovna třímá v rukou moc. V posledním díle trilogie tak lze najít více filozofie než v předchozích dílech. Ještě bych rád vyzdvihl provedení soubojů, které vypadají velmi reálné, žádné neuvěřitelné kopání nad hlavou, kdy soupeři padají po desítkách. Když se díváte na souboj, máte pocit, jako když se díváte na zvířata, která spolu bojují v přírodě o holé přežití. Abych svůj obšírný komentář už také zakončil, Batmanovoská trilogie je jedním z nejlepších počinů současného filmu a jen doufám, že takto kvalitních filmů ještě pár bude, aby se člověk měl zase nějakou dobu na co těšit jak malé dítě na lízátko. Všem, kteří se na trilogii podíleli patří poděkování za skvěle odvedenou práci.