• Pohádka

Zoo - Odstraňte Anču (2022) (epizoda)

Co dodat. Intrikovat už začala i ta nejsolidnější osoba, paní ředitelka ZOO. A ten únos to je v našich poměrech opravdu bomba. Pořád si kladu otázku, proč na to vlastně koukám, když nekompetentnost scénáristů občas přesahuje hranice vkusu. Jedním z důvodů může být, že se přes všechny nelogičnosti docela bavím a další, že na všech dalších programech se do nekonečna recyklují ty samé filmy, které stačily nudit diváka už při prvním uvedení. Dokonce i kvalitní filmy mohou člověka odradit, pokud jsou vysílány opakovaně už po desáté. Zdejší telenovely jsou alespoň nově natočené. Snaha se cení a konec koncům o nic nejde, je to jenom zábava.

Policajt nebo spratek (2014) (seriál)

K ruské filmové tvorbě přistupuji opatrně. Mám v paměti doby, kdy jsem jako dítě chodila se školou na sovětské filmy. Vzpomínám si na skvělé pohádky a válečné příběhy. Ostatní nebylo nic moc. Jsem dost vázaná na televizi. Na tento seriál jsem narazila náhodou při bloudění po TV kanálech a hledání něčeho zajímavého. Mám nakoukáno spoustu krimiseriálů vzájemně se lišících pouze týmy vyšetřovatelů v různém složení a s různými úchylkami. Jednotlivé případy jsou natolik podobné, že pravidelný divák dokáže předem odhadnout pachatele. Tento seriál mne od první chvíle zaujal. Nelze mu upřít jistou míru originality, slušné herecké výkony i humor. Ještě bych chtěla zmínit nezastíranou realitu, sympatické herce a výborný dabing.

Duch v láhvi (2021) (TV film)

Moje přesvědčení, že naše televizní tvorba pro děti má sestupnou tendenci, dostalo touto německou pohádkou naději, že v tom nejsme sami. Zřejmě se jedná o celoevropský trend. Bylo to nudné, ukecané, bez smyslu a nosného příběhu.

Sedmá kavalérie (1941)

Válečným filmům nefandím, ale na klasiku se podívám ráda. Nezklamal mne ani tento film, kde bojové scény jsou natáčeny přímo bez dopomoci triků a digitálních efektů. Oceňuji nákladnou výpravu, početný komparz se spoustou koní a Errola Flynna. I když od jeho vzniku uplynulo více než 80 let, je vidět že si snímek uchoval vysokou kvalitu černobílé nahrávky.

Kosmopolitní New York (2013) (TV film)

Mám ráda televizní dokumenty z míst, která nikdy nenavštívím, jako třeba New York. Je to levnější a pohodlnější z křesla v obyváku a vidíte díky dronům mnohem víc, než byste zvládli jako turisté.

Bojovný muž z Kentucky (1949)

Abych pravdu řekla, tak vůbec nevím o čem to bylo. Klasický americký western s jednoduchou romantickou zápletkou a rozvláčným příběhem o špatně vyměřeném území pro nové osadníky z Evropy. Připomnělo mi to Vinnetoua, jen zeměměřiče Old Shatterhanda nahradil John Waine a místo indiánů tam bojovali vojáci. Díky slušnému hereckému obsazení se na to dalo koukat.

Podivné manželství (1965)

Typická konverzační komedie své doby s předvídatelným příběhem a krásnou Ginou Lollobrigidou v hlavní roli. Tento film neodpovídá současnému diváckému vkusu, ale i tak může ještě dnes pobavit řadu milovníků retro filmů.

Zoo - Láska prochází žaludkem (2022) (epizoda)

Nebudu se věnovat v komentáři slaboduchému scénáři ani trapným hereckým výkonům, to už za mne v předchozích dílech udělali jiní. Budu se věnovat příběhu. Zaujaly mne intriky v ději. Pokud bych si šla vyřídit něco na městský úřad ve Dvoře Králové, stála bych před problémem,  mám–li si vzít s sebou do ruky klacek nebo tisícovku. V Dietlově seriálu Muž na radnici či Okres na severu, který natáčeli v televizi za mého mládí, stáli v čele úřadu slušní lidé, kteří se s problémem úplatných kolegů museli vyrovnávat. Zdeněk Buchvaldek jako starosta Kunštátu či Jaroslav Moučka jako tajemník KSČ v Brodu si uměli s podvodníky poradit, i když je otázkou, jestli to tak ve skutečnosti opravdu bylo. Říkají, že to byla agitka. V tomto seriálu stojí nejúplatnější osoba v postavě starosty v čele zastupitelstva obce. I když se jedná o tvůrčí licenci, vrhá tento fakt nepěkné světlo na místní radnici. Myslím, že by si to měl zdejší starosta se scénáristy vyříkat, protože za takových dvacet let, až se bude seriál opakovat pro novou diváckou generaci, co si lidé pomyslí o poměrech, které tu vládly. Tedy pokud to nebude ještě horší. Kultura by měla působit nejen zábavně, ale i poučně a výchovně. A když už jsme u toho scénáře tak musím konstatovat, že děj se odvíjí velmi pomalu, ale přesně tak, jak bylo od prvního dílu naznačeno a jak to divák očekává. Tvůrci nedokážou a snad ani nechtějí diváky nečekaným zvratem překvapit.

Smečka (2020)

Šikana  je bohužel jev, který funguje v každém společenském režimu demokracie nedemokracie  a zatím si s ním nedokázal nikdo poradit. Domnívala jsem se, že s ukončením povinné vojenské služby, kde byla šikana nejčastějším jevem, toto ubližování a ponižování slabších jedinců skončí. Omyl. Nejspolehlivěji  funguje mezi dětmi a mládeží, i když se s ní setkáváme občas ve sportu či na pracovišti. Nejedná se jen o fyzické násilí, ale i díky internetu o neméně urážlivé hanobení na sítích. Námět tohoto snímku není originální, ale díky slušnému hereckému obsazení a tomu, že se dobrá polovina příběhu odehrává na ledě, nelze výkonům aktérů nic podstatného vytknout.

Gump - pes, který naučil lidi žít (2021)

O psech byla natočena řada filmů různých žánrů z různého prostředí, Lassií počínaje a komisařem Rexem konče. Nic moc nového už není k objevení. O tom, že tento nejstarší zvířecí přítel člověka je ve filmech hýčkán i týrán, není třeba diskutovat. Tento náš snímek sice nic převratného nepřináší, ale je lidsky příjemný a herecky dvojicí Polívka a Holubová dobře zvládnutý.  Jenom ten název se mi zdá zbytečně dlouhý a nevystihující.