Žaluji! (2019)

Kvalitní a celkem přesný snímek s jednou zásadní chybou. Dreyfusova aféra je historickým mezníkem síly médií. To je hlavní příčina významu celé události. Tisk Dreyfuse odsoudil dopředu, davy se toho chytly a bylo hotovo. Tento aspekt film dost opomíjí a trochu mu to škodí, za to hvězda dolů. Jinak dobová atmosféra, hlavní protagonista v podobě Jeana Dujardana super. Žádné zbytečné kudrlinky, žádné vynucené emoce. Velmi dobrý film.

Vůně vanilky (2001) (TV film)

Je to bohužel šité velmi horkou jehlou a je to vidět. Snímku se asi nedá nic apriori vytknout, ale ta uspěchanost brání jít filmu ve všech ohledech hlouběji, přesně tam by také chtěl být, a není!

Temná tvář Brooklynu (2019)

Filmová mňamka, jinak to nelze říct. Naprosto dokonalý Edward Norton, ten jeho syndrom určitě nezapomenu. Skvělý a propracovaný scénář, perfektní dobová atmosféra, krásná žena, dobrá zápletka, co více si přát? Ani pachatel není černobílý a jeho postava je zajímavá s řadou myšlenek. 66 % je opravdu zoufalé číslo a bohužel také vypovídající. O čem? Na to ať si každý odpoví sám.

Nezestárneš (2019)

Ani špatný, ani dobrý snímek. John Cusack se snaží, ale to je asi vše. Brzy zapomenu, že jsem to viděl.

Parazit (2019)

Jako komedii jsem to nebral takřka vůbec, jak trefně píše Martrix, pro vnímavého diváka se stín nad rodinkou vznáší od začátku. Nechci si hrát na intelektuála, ale tohle je sociální drama jako řemen. Někomu se nelíbí závěrečná řezničina, proč? Je jen metaforou výbuchu sociální nespokojenosti a nespravedlnosti. V otci bouchly saze, které se ukládaly dávno před seznámením s Parkovými. Úžasné je to, jak si otec v rodině, i přes těžké životní podmínky, uchovává nejvíc slušnosti, třeba v kontrastu s jeho manželkou. O to větší je konečný výbuch. Žaloba na sociální nespravedlnost je personifikovaná oběma dětmi, jsou schopní, chytří, ale bez naděje na úspěšný život, nejsou prostředky na univerzitu. Pak už moc možností nezbývá. Parkovi jsou skvělí, celkem slušní, milí a také na hony vzdálení reálnému životu. Nesmazatelné rozdíly jsou propastné, za medovými obličeji se skrývá odsouzení a bezcitnost. Výborné zobrazení tohoto aspektu je právě v domovech aktérů. Velký dům je prázdný, bez citu a skutečných vztahů, luxus je bezcenné pozlátko. Podzemní byt je sice hnusný, ale drží rodinu pohromadě a spolu. Rodinní příslušníci se mají rádi a patří k sobě. Opět hezký kontrast. Pro vnímavého diváka je film v podstatě nebezpečný. Skrývá v sobě možnost velkých sociálních bouří, které hrozí přijít. Tak jako mě příliš nebavila první polovina filmu, tak druhá to plně vynahradila. Dost otřesný snímek.

Legie na Kolwezi (1980)

Dost otřesně natočený až amatérský snímek. Stupidní jednání některých postav, nucené dialogy a to nemluvím o zubu času. Snímek nepochybně nebyl nic moc už v době svého vzniku (události z roku 78 natočené už v roce 80, asi na objednávku armády) natož dnes, opravdu nedoporučuji.

...a jitra jsou zde tichá (2015)

"Jste komunista soudruhu? Jsme komsomolci a máme poradu". Krátce po střetu s elitními německými výsadkáři, kteří rozhodně nejsou poraženi. Nerad používám slovo propaganda, ale tady se o nic jiného asi nejedná. Děvčata jsou opravdu krásná, flashbacky mi nevadili, ale jinak? Nemám pochybnosti o statečnosti ruských žen za války, ale tohle je za hranicí trapnosti. Pět sympatických děvoček a zkrachovalý staršina vyřídí šestnáctičlenný tým výsadkářů, stylem hej hoši poběžte za mnou a oni jako poslušní pejsánci běží. Docela věřím, že Rusové tohle baští, ale 74 % tady?

Fauda - Season 3 (2019) (série)

Jeden a půl hvězdy dolů. Přibylo akčnosti, ubylo logiky. Asi klasika s přibývajícími sériemi. Druhým negativem je motivační stránka jednání hrdinů. V určitých fázích seriál popírá první dvě série, viz třeba Steve. Velmi rozporuplná je postava Bashara, často jsem jeho jednání nevěřil. Bohužel jsem se i jednou ironicky zasmál, příjezd sanitky na poslední chvíli je naprosto tuctový DEUS EX MACHINA. Doronovo jednání v kontextu vztahu se Shirin v prvních dvou sériích bylo uvěřitelné a dávalo seriálu emoce (nejenom se Shirin, třeba i s jeho manželkou). Vztah k Basharovi mi připadá ambivalentní. Hrdinům jste prostě fandili a chápali je. Třetí série je bohužel v tomhle ohledu výrazně slabší. Jinak se stále jedná o velmi slušný počin, s přetrvávající atmosférou a jednoduše rádi vidíte své oblíbené postavy.

Ve jménu otce (1993)

Daniela Day-Lewise jsem měl doteď spojeného jen s Posledním Mohykánem, to se asi změní. Vynikající, charismatické a naprosto uvěřitelné ztvárnění zpočátku velmi nesympatického chlapíka. Výborný scénář, který dost věrně vystihuje události. No a poselství filmu? Nic nového, každá válka má oběti mezi nevinnými civilisty. Už se i ptám sám sebe, jestli je překvapující, že se tohle dělo v Británii. Lidé jsou stále stejní a nepoučitelní. Navíc ovcí, které okamžitě křičí podle předepsaných not, v naší rozmazlené společnosti přibývá geometrickou řadou. Historicky vlastně nic nového, vždy to tak bylo a bude. I po Masarykovi se házeli kameny kvůli Hilsneriádě. Film je to ale skvělý, gradující a velmi varovný. A ještě jsem opomenul Johna Lynche, v jeho výkonu nevidím rozdíl oproti Lewisovi, ale to lze říci o většině protagonistů, viz třeba Pete Postlethwaite.

Průsmyk (2019) (seriál)

Většina komentářů zmiňuje klon Mostu, já bych určitě přidal i Temný případ. Klon je ovšem špatný výraz, málo zdařilá napodobenina je mnohem lepší. Prvních šest dílů jsem bral ještě jako průměr, poslední dva díly hodnocení srazily, logika šla úplně stranou a zbyla jen afektovaná snaha o "něco". 75 % je opravdu moc vysoko.