• Krátkometrážní

Wild Wild West (1999)

Po čase som zmenil na tento film názor. Kedysi sa mi to celkom páčilo, ale to som bol ešte troška neskúsený v kinematografii a to neskôr prišla taká moderná obdoba Sherlocka Holmesa, že som pochopil, že tento film je prestrelený a dosť nudný. Dobrodružstvo a akcia áno, komédia rozhodne, ale western je tu zmiešaný s akýmsi sci-fi, čo dopadlo ako dopadlo, v niečom mi to až pripomína film Kocúr v čižmách - Cesta okolo sveta za 80 dní. Táto zmeska mohla dopadnúť dobre, mala k sebe výbornú hudbu od skvelého Willa Smitha, ale dej nemal iskru, bolo to také cez zuby, rozpačité.

10 000 př. n. l. (2008)

Berte si to ako chcete, mne sa táto fantasy páčila. Príbeh bol neobyčajný a navyše sa mi páčilo vykreslenie, hudba, zvieratá a vlastne celý dej. Taktiež neobyčajna postava ženy s modrými očami. Rok kedy bol natočený aj Hancock bol akýmsi špecifickým a točili sa dosť alternatívne veci k všetkému, malo to svojský štýl. Navyše koniec s tou zlou civilizáciou som si spojil s dnešným dianím, lebo to o veľa veciach hovorí, skutočné hodnoty zapadajú a ľudia sa snažia o zlé. Osobne to je podľa mňa nereálny film, ale je dobre spravený. Je uvoľnenejší, ale nudou by som to nenazval, ide o dávne časy, ktoré vás prinútia rozmýšľať nad zmyslom života. Čo by ním bolo pre vás, keby ste žili vtedy, ako by ste žili, mali by ste radi život v prírode? Pre mňa to nie je prázdnota, prinútilo ma to zamyslieť sa a hľadať skutočné hodnoty.

Hancock (2008)

Hancock prišiel v čase, keď som sa cítil ako on na začiatku, keď som rozmýšľal o zmysle života a večnosti. On tiež bol nezraniteľný, takže tiež sa mu otvára tá diskusia počas filmu a na konci. Navyše to bolo vtipné, poučné a hral tam môj obľúbený herec. Hancock je akousi paródiou a nemyslím, že by to bola nejaká extra marketingová hlúposť, to bude ak bude, pokračovanie, lebo myslím, že to stačilo. Efektný film, ktorý do štýlu fantasy dobre zapadol, je akousi sebareflexiou, na ktorej som sa dobre zabavil a strávil som príjemné chvíle pri pozeraní tohto filmu.

Hooligans (2004)

Povedzme si pravdu, Green Street Hooligans boli lepší film. Viac rozpútal diskusiu, viac ho ľudia majú radi. Bol krajší po všetkých stránkach. Toto bolo drsné, bolo možno aj podľa skutočnosti, ale nemalo to taký skvelý dej. Bolo to síce presvedčivé, anglické, ale neskôr keď Danny Dyer robil dokument som mal pocit, že zistil, že toto bol len slabý odvar. Deťom a mládeži neodporúčam, aby sa na to nehrali, lebo môžu skončiť ako na konci. Samozrejme, že od tých časov sa veľa v boji proti chuligánom zmenilo, prakticky ich v takom Anglicku utlmili na najnižšiu úroveň, ale je to stále pohľad do minulosti, ktorý stojí za to.

Hitch: Lék pro moderního muže (2005)

Hitch je film o chlapíkovi, ktorý vedel ako na ženy a mužov a snažil sa aby jeho klienti boli uvoľnení a inšpirovali sa typmi ako zbaliť svoje ciele záujmu. Nakoniec však prináša staré známe, buď sám sebou, prekonaj svoj strach, rozoznaj pravdu a signály, buď úprimný a empatický a láska ťa povedie. Will Smith je môj obľúbený herec a navyše to malo aj vedľajšie deje, takže som si to užil. Bolo to veľmi zábavné, dokonca aj ten záverečný tanec. Bolo to romantické, komické aj s adrenalínom a nejakou históriou okolo na ostrove, kde prichádzali v minulosti prisťahovalci do New Yorku. Je to letný film z New Yorku. Čo vám poviem, páčilo sa mi to, nejaké vážne chyby tam nevidím, bolo to pekné.

Vulgárny a drsný štýl humoru, ktorý je veľmi na hrane urážok a vysmievania sa z cudzích kultúr, náboženstiev a presvedčení. Borat je naozaj hrana vkusu. Ja som sa veľmi bavil, bolo to niečo nové a hlavne to boli hefty, hlášky, šialený dej, proste šialený film. Niektoré takéto filmy nemusím, lebo je to aj na hrane toho, že je to umelé a komerčné, ale Borat bol akýsi svojský štýl, pod ktorým je hlavne Kazachstan nešťastne známy. Jeho plavky, spev americkej hymny, či tanček v dedine sú pamätné momenty. Je smutné, že niektorí to nezobrali s humorom, je to síce šokujúce, ale k popukaniu smiešne. Bruno a Ali G nie sú ono, ale toto bolo fakt vydarené, aj keď ten výsmech z vecí je diskutabilný, ale pre jedenkrát sa to dá zniesť, nebolo to nejak hanebné, bolo to v miere. Borat sa stal legendou v humore, či chcete alebo nie.

Charlie: Všichni pejskové jdou do nebe (1989)

Ďalší film, ktorý som mal na kazete. Divoký príbeh o živote psíka v rodine. Veľmi pekne animovaný, dej a scenár výborné, navyše to má akoby kresťanský podtón. Film je hlavne o sile priateľstva a dobrých a zlých činoch, čo mi do života niečo ako dieťati dalo. Ak niečo pustiť deťom, toto by malo určite medzi tie filmy patriť. Ja som na tom vyrastal, aj keď psíčky do neba zrejme nejdú, tak toto bola krásna rozprávka. Deti sú často nevinné a tak dobré stvorenia, že oni by tie zvieratá v nebi aj chceli. Jeden z najlepších, keď nie najlepší príbeh o psovi vo filmoch vôbec, je to krásne vrátane všetkých detailov ako hudby, je to rodinné a úprimné.

Paralympiáda- magazín (2012) (pořad)

Naša verejnoprávna televízia športové magazíny proste vie robiť. Je to zaujímavé a hlavne veľa informácií sa dozvieme. Myslím, že pre tých, čo chcú dobré informácie o paralympiáde, tak toto je výborná voľba.

Rebelde (2004) (seriál)

Toto je jeden z prípadov, kedy ma všeobecný pohľad ľudí vôbec nezaujíma. Rebeli sa stali jedným z najúspešnejších seriálov na svete. Je to asi jedna z mojich najobľúbenejších telenoviel. Veľmi som si ju spojil so svojim životom, veľmi sa mi páčili jednotlivé postavy, dej bol živý, bola to zábava. Bolo to síce o deťoch bohatšej vrstvy, ale poučeniami a posolstvom to častokrát zachránili. Navyše hudbou to celé ozvláštnili. Spočiatku sa mi páčila najmä Dulce María, a neskôr trocha aj Anahí, no najmä som prišiel na chuť Maite Perroni. Tá je snáď pozemský anjel. Taktiež Alfonso Herrera z mužskej časti bol môj obľúbený herec v tomto seriály. Najviac som nemal rád to klopkanie, ale dej a scenár to často zachránili, oni sa ozaj správali ako rebeli. Pre mládež zaujímavý film, síce so všetkým by sa súhlasiť nedalo a niečo vyznelo trápne, ale treba pochopiť, že Mexiko je iná krajina a aj ľudia sa tam inak správajú. V žiadnom prípade by som ho neradil medzi najhoršie seriály, je to premrštené, lebo niektorí ľudia tu idú stádovito alebo im možno závideli tie zážitky, ktoré oni sami nemali. Navyše zábava a vtip tu bol. Netvárilo sa to zbytočne vážne a malo to rôzne formy deja s rôznymi experimentmi, navyše sa to točilo veľmi dlhý čas. Mne sa to páčilo a bavil som sa.

Jánošík - Pravdivá historie (2009)

Poviem vám, že ako novodobý film o Jánošíkovi je to dosť dobré. Páčilo sa mi to viac ako Jakubiskova Bátoryčka napriek tomu, že tu nevystupujú až tak slovenskí herci a herečky ako v historicky známych filmoch o Jánošíkovi z 20. storočia. Čech ako hlavný predstaviteľ bol ozaj úlet, ale s poľskou režisérkou to vyznieva tak skôr všeobecne slovansky. Len ma mrzí, že tieto filmy nie sú úplne stopercentne podľa historických záznamov, ale vsádzajú na vlastný pohľad, či mnohé historky a domnienky. Akcia, dobrodružstvo, zaujímavé scénky, nuž pekný film, aj keď mal možno niektoré scénky prehnané a boli skôr také dnešné. Ja som sa však bavil, bol to alternatívny pohľad na Jánošíka, ktorý túto legendárnu postavu podal aj inak ako prvé filmy, ktoré sú mi však sympatickejšie.