• Krátkometrážní

Libertarias (1996)

Anarchizmus mi je rozhodne sympatickejší než kapitalizmus a rozhodne viac než fašizmus, no jeho ideológia v mnohom akoby zaspala nové vedecké objavy, či technické vynálezy a do dnešnej komplexnejšej spoločnosti si ho neviem predstaviť. Hlasovania nie sú najlepší spôsob na všetko a svojim spôsobom aj tú slobodu v niečom obmedzujú. Zo španielskej občianskej vojny sa najčastejšie spomínajú boje a aj v tomto filme hrali dôležitú úlohu, no našťastie pre film a pre jeho hodnotenie odo mňa tu boli aj iné veci. Akurát nemám pocit, že by to bolo z pohľadu anarchistov, lebo hudba pri ničení kresťanských vecí bola akoby sa dialo niečo strašné a tiež aj menšia eskapáda s hlasom zo záhrobia vo filme bola niečím, čo ťažko popísať a neverím veľmi, že toto prispelo tomu, aby s anarchistickými účastníkmi niekto sympatizoval. Film mi príde bez výrazného konca, mohli aspoň urobiť rekapituláciu toho, čo vtedajšie udalosti boli zač a ako v celku dopadli, takto to vyznieva len ako film so silnými rečami, bordelom na uliciach, no v skutočnosti to bolo ďaleko obsiahlejšie a zložitejšie, no dá sa tým začať, keď sa chcete zaujímať o túto problematiku.

The Big Picture (1950) (seriál)

Veľmi zaujímavé, no málo detailné. Dnes sú dané informácie cenné, no je to taký klasický americký štýl dokumentaristiky, dosť povrchný.

Real Stories: Ukraine's Forgotten Children (2012) (TV film)

Veľmi smutné, že v našom susednom štáte sa dejú takéto hrôzostrašné veci a skoro s nikým to veľmi nehne, aby sa to zmenilo. Dokument nie je odfláknutý, snažili sa vec rozobrať, no dalo sa aj detailnejšie a dal sa z toho urobiť väčší škandál.

Real Stories (2003) (seriál)

Sú to lepšie aj horšie chvíľky, je to zaujímavé, no do detailov sa veľmi neišlo.

Úžeh (2014)

Viem pochopiť hlbšie ten ľúbostný príbeh, viem pochopiť Michalkovu jednostrannosť voči takzvaným bielym, mňa osobne za srdce opäť chytili ruské ženy, biele uniformy, klavír so spevom, spoločné fotografie, som rád, že sa opäť niekto povenoval občianskej vojne, ktorá stála miestne krajiny zhruba trikrát viac životov ľudí než pred ňou prvá svetová vojna, spôsobila hladomor o zhruba 5 miliónoch mŕtvych, ale na zhruba trojhodinový film to bolo príliš nevyužitého priestoru na pripomenutie ľuďom, o čo v danej dobe išlo. Pritom danú dobu na daných územiach skoro vôbec nepripomínali roky až dodnes a aj teraz je to celkom slabota na ten nevyužitý priestor.

Cooltúra (2016)

Režisérovo umenie je v čom? V tom, že akoby bez ladu a skladu pospájal rôzne momenty z našich životov a filmu dodal punc zakázanosti? To, čo som videl ma síce nepotešilo, no mnohé z toho som už dávno vedel, možno som mal len umocnené niektoré situácie, napríklad mi bolo ľúto tých mladých ľudí na konci filmu, no v celku to vo mne zanechalo akoby akurát pocit prázdna. O podstatu problémov to ani nezakoplo. Tiež je to už nejakú dobu vonku a zmenilo to niečo? Na všetky moje otázky mám zrejme sám odpoveď, že je to slabota a že na niektoré otázky by som si mohol odpovedať aj nič. Po tomto mám pocit, že upadla trocha aj dokumentaristika, pokiaľ toto má byť popredné dielo.

Parad Pobedy (1945)

Toto víťazstvo patrí hlavne sovietskemu ľudu a ľudu sveta. Čo sa týka Stalina možno mu patrí zopár zásluh, no stále to bol diktátor, jeho krajinu čakali ešte ťažké časy, napríklad v Moldavsku, na Ukrajine, ale aj inde a že aj tu o ňom hovorili ako o géniovi je proste len propaganda doby. Na tejto prehliadke mu trocha vyfúkol prvenstvo zaujímavosti maršál Žukov s jeho bielym koňom. Prehliadka je sama o sebe zaujímavá iba tým, po čom bola zrealizovaná, no inak nad tým nejasám.

Bosochodec (2016) (amatérský film)

Je to pekné chodiť na boso, keď sa dá, no v zime by ste dlho nevydržali, najmä by ste asi nechceli chytiť reumu po dlhodobom chodení, čiže trocha viac tu absentujú nevýhody, no ako propagačný film to majú dobre natočené, človek by sa na to aj dal častejšie, len vždy tu sú aj tie mínusy.

Food Savers (2013) (TV film)

Pozeral som to na dumpstrovaní v Bratislave v Kalabe a musím povedať, že v rámci systému sa snažia, no ak si naštudujú Zdrojovú ekonomiku od Projektu Venus, tak vychytajú aj ten zvyšok chýb, kde zostáva biznis a neférovosť.

Confessions of an Eco-Terrorist (2010)

Nedávno sme tento dokument premietali v Bratislave, patrím totiž po novom k novým dobrovoľníkom Sea Shepherd. Tento dokument je vtipný, provokatívny a podáva podľa mňa neskreslený obraz o nich, žiadna zbytočná pretvárka, podľa mňa je dobré si to pozrieť, v mnohom ma to inšpirovalo a minimálne po tomto neľutujem svoje dobrovoľníctvo u nich.