Spiderman - Sins of the Fathers (1996) (série)

I třetí řada Spideyho se snaží mít ucelenější příběh, díky kterému se vedlejší postavy objeví na více dílů. Super je to v případě Daredevila, který je tu hodně dobrý drsňák (i díky dobrému dabérovi), trochu horší je to u Madame Web. Ta mně v dětství přišla jako zajímavá postava, ale minimálně v téhle sérii má jenom tu roli, že jednou za čas Spideyho "unese" a přednáší mu nějaké kryptické rady do života. Zajímavý na ní ale je, že ji dabuje manželka Stana Leeho. Ze zajímavých postav je tu taky Green Goblin. Ze začátku to vypadalo, že se tvůrci budou soustředit jen na Hobgoblina, ale tady dali fanouškům přesně toho goblina, kterého mají tak rádi v komiksech. Dokonce dojde i na menší variaci na nechvalně známou smrt na Brooklyn Bridge. Slušně jsou tu zmáknutí i masový vrah Carnage, který v této dětské animované variaci jen vysává životní sílu (která se dá navrátit). To mi přišlo jako fajn nápad, ale poměrně trapné je to, jak všichni policisti mají laserové zbraně, protože se tvůrci rozhodli nepoužívat klasické střelné zbraně v seriálu pro děti. Nejdospělejší je potom adaptace jednoho klasického komiksu s drsným závěrem o chlapci (zde dívce), který je největší fanoušek Spider-Mana. Místy příliš dětské, ale pořád skvělé ztvárnění Spider-Mana, co dobře využívá zdrojový komiksový materiál. (7/10)

Spiderman - Neogenic Nightmare (1995) (série)

2. řada seriálu už není pouze epizodní, ale má na pozadí nějaký velký děj. A že jde o pořádně dramatickou událost - Spidey má problém se svým tělem, které různě mutuje a dokonce mu naroste druhý pár rukou. Hodně se taky řeší upíři, takže tu máme "živého upíra" Moebia a s ním i lovce upírů Bladea. No a zaskočí třeba i Punisher (což není tak zvláštní vzhledem k tomu, že tato postava se ve skutečnosti poprvé objevila v Spider-manově komiksu) i slavný tým X-Men. Takže se toho děje mnoho, ale zároveň je to stále poněkud dětské. Celkově fajn seriál. (7/10)

Spiderman - Série 1 (1994) (série)

Je zajímavé znovu se dívat na seriál, na kterém jsem vyrůstal a díky kterému se stal Spider-Man mým nejoblíbenějším superhrdinou. A tenhle Spidey z devadesátek má pořád hodně co do sebe. V první sérii se tu velmi dobře vystihlo to, co dělá Spider-Mana tak oblíbeného hrdinu a čím byl ve svých počátcích i dost průlomový komiks. Jsou tu zajímaví padouši, Spidey (trošku trapně) hláškuje a má dobrý kostým. Taky je tu ale důležitý jeho civilní život, a ať už jde o jeho ustaranou tetičku nebo krásné dívky, se kterými se Petru Parkerovi čím dál víc daří, jde nejen o příjemné osvěžení, ale často divák víc fandí Parkerovi v jeho civilních patáliích než u smrtonosných bitkách s barvitými nepřáteli. Každopádně padouši jsou v seriálu slušní, nejvíc vynikne Venom, na kterého láká už znělka. Když na něho přijde řada, tón seriálu je najednou až hororový. Eddie Brock má dlouhodobě pifku především na Parkera, a když zjistí jeho spider-manský tajemství a získá mocnou černou hmotu z vesmíru, je Spidey v pořádným maléru. Mimochodem Venoma dabuje velmi dobře Hank Azaria, dabér známý především ze Simpsonů. A když jsme u dabingu, tak v 1. řadě výborně dabuje i Mark Hamill alias Luke Skywalker, jehož nerdi milují i za jeho dabing Jokera. Ve Spider-Manovi dabuje Hobgoblina, který má jisté jokerovské rysy. Je nepředvídatelný a stále vychechtaný. Na druhou stranu je seriál stále určený pro děti, a tak se občas postavy chovají pěkně hloupě. Například díl s Chameleonem je oproti jiným dost dětinský. Na druhou stranu i takové byly starší komiksy se Spider-Manem, ze kterých seriál příjemně vychází. (7/10)

Thor: Láska jako hrom (2022)

Thor čtyřka je opět komedií, ale nějak zapomíná být taky pořádným superhrdinským spektáklem. Od třetího dílu je postava Thora hodně komediální, ale zde už je to v podstatě parodie, protože Thor se chová nemotorně a trapně i v situacích, ve kterých by za ty stovky let hrdinství měl být komfortní (například ani nedokáže komunikovat s dětmi čekající na záchranu). Marvel filmy jsou oproti komiksům mnohem komediálnější, ale těžko najdeme větší kontrast mezi komiksovým Thorem, který je už nějakou dobu takovým drsným barbarem Conanem, a tímhle Thorem ze Scary Movie 6. Ne, to přeháním, tady ty vtipy jsou dobré, takže mi to vlastně tolik nevadí, ale zvláštní to určitě trochu je. Co mi ale dost vadilo bylo to, že jediná dospělejší postava je padouch v podání démonického Balea. Kdykoliv se na scéně objeví, tak je to najednou vážný, až hororový snímek. Bohužel je tam dohromady jen pár minut. Je opravdu hodně zvláštní, když máte nějakých 100 minut bláznivé parodie a najednou tam Bale předvádí drsný herecký výkon. Je to jako kdyby člověk omylem přepnul na jiný film a člověkovi je Balea skoro až líto. Ale zase - je to blbý, ale že by mi to nějak obzvlášť zkazilo film? To ne... Možná mám jen slabost pro Waititiho, takže i když je tohle po Ragnarokovi velký kvalitativní skok dolů (Thora 3 miluju), tak to vlastně je pořád pohodová, i když trochu hloupější superhrdinská komedie. Pořád je to slušné nablýskané dobrodružství, jen se tedy už nedá brát ani trochu vážně. Jo a Natalie Portman je naprosto okouzlující. (7/10)

Síla (2021)

Kamila Filu nějakou dobu sleduju a sem tam si od něho něco přečtu. Vždy mě ale zajímaly spíš jeho texty, ne jeho osobní život. Na druhou stranu představa podívat se do jeho soukromí - které podle traileru vypadalo jako docela psycho - byla příliš lákavá. Samozřejmě že i když je to dokument, tak to neznamená, že víme 100% pravdu o tom, jakým člověkem Fila je. Dokonce jsem si říkal, jestli Kamil nemá nějaký blok na kameru, protože působí nepřirozeně. V každém případě to vypadá, že v reálu je to poměrně "asociál" a není moc zábavným společníkem. To asi zní trochu hnusně, protože ve filmu vidíme část živta, kdy se mu rozpadá dlouholetý vztah a celkově na tom psychicky není moc dobře. Myslel jsem to ale tak, že je zábavné ho číst nebo ho i poslouchat přednášet, ale ve filmu nevidíme snad žádnou scénu, kdy by s ním byla v soukromém životě nějaká větší sranda. Lidí kolem něho, například jeho otec, jsou prostě více zábavní a společenští. Přesto je Fila docela zajímavá, rozervaná osobnost, a proto není film nudný. Práskne zde na sebe několik pikantních věcí, například jak až infantilně touží po tom vyhrávat diskuze, což mu slouží i jako motivace k tomu posilovat. Kdyby mu během hádky chtěl někdo vyhrožovat, tak může jako Arnold napnout svaly a říct "Ahá! Já nejsem jen nerd, já mám taky svaly jako Hulk." K čemuž fakt kdysi došlo na síti s Filipem Renčem, což bylo náramně vtipné... Ale to ve filmu bohužel není, to odbočuju. Film je nejvíc kontroverzní v tom, že i když je Fila feminista a dokáže nadšeným ženám vysvětlit (mansplainovat, haha), jak to mají náročné (což je tedy podle mě OK), tak má v osobním životě šílený problém v tom nechovat se jako stalker (to si pak uvědomí, že byla chyba) nebo jednoduše nebýt neustále nevěrný (to si nějak nedokáže přiznat, že je chyba). Dá se říct, že Fila zvládá jít do hloubky do podstaty věci u témat, kterého se vlastně netýkají (ženské problémy a filmy), ale u sebe samotného si nedokáže vyřešit poměrně základní věci. Film je to zábavný a docela smutný. Není to ale jen deprese, vidíme i nějaký to světýlko na konci tunelu. (7/10)

Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Už kdysi se mi tenhle snímek líbil, ale napodruhé jsem nadšený. Texaský masakr je stále dost originální horor. Na první pohled docela normální hrůzostrašný slasher, který ale kašle na různá klišé, což působí osvěžujícím dojmem obzvlášť v dnešní době, kdy jsou si slashery tak podobné (no, možná se to týká hlavně období kolem roku 2000). Například postavy jsou představené jenom letmo, což vůbec nevadí, stačí to. Nejsou to žádní super-sympaťáci a super-sympaťačky, ani žádná parta debílků. Není zde klasická formulka "hodná holka mezi kretény". Jsou to prostě docela normální parta mladých lidí... kteří to pěkně schytají, když se dostanou mezi úchylný vidláky. Ti jsou znepokojující, ale jejich králem je "Leatherface", který je správně bizarní. Se svou maskou je pěkně strašidelnej a jeho obvykle rychlé a precizní zabíjení je dost děsivé. Má ale i svou černohumornou stránku, například se různě převlíká. Na konci má stylové fráčko a na oběd si zase nanese rtěnku, aby dělal své rodině maminku. No není to miláček? Překvapivě propracovaný a svižný horor. Téměř dokonalá znepokojující jízda. (9/10)

Eternals (2021)

V Eternals je hodně postav. Což může být průšvih, když jde o jeden film. Na druhou stranu taky tvůrci dostali ohromnou stopáž, takže ne, nemyslím si, že je něco omlouvá v tom, že drtivá většina postav je totálně nezajímavá. Nejsou špatné, ale byly by dobré jako nějaké vedlejší postavy v jednom dvou scénách, ne jako někdo, kdo má táhnout film nebo dokonce franšízu. Jediná postava, která mě opravdu bavila, které jsem fandil a u které jediné mi záleželo na tom, co se jí stane, byl Ind "Kingo", což je možná zčásti tím, že jeho herce Kumaila Nanjianiho mám fakt rád. Myslím ale, že tady jde hlavně o průšvih scénáře a režie, ne tolik herců. Například dějová linka na konci se Sprite mi přišla strašná. Jde o věc, která mohla být buď anticky tragická nebo dokonce i realisticky mrazivá, ale nakonec je jen povrchní a hloupoučká. Film nezačne vůbec špatně a skoro hodinu vypráví v dobrém tempu slušný příběh, který ale začne být postupně míň a míň zajímavý. Jedná se o vážnější marvelovku se snahou o velkolepost, ale samozřejmě v něm musí být i nějaký ten humor, který však působí trochu nuceně. Film je postupně čím dál víc nudnější a úmornější sledovat. Oproti komiksu zde postavy hodně změnili. Změnili jim pohlaví, rasu i sexualitu. Už to jistě může pár lidí nakrknout, ale mně to tolik nevadilo, protože ono ani v originále se nejednalo o tak zajímavé postavy, tak ať to klidně takhle "zmodernizují". Blbej nápad ale podle mě bylo změnit Deviants, úhlavní nepřátele Eternals. V komiksu jsou to humanoidi stejně jako Eternals. Komiks je vlastně o tom, že tu jsou zlí "bohové" (Deviants) a "dobří" bohové (Eternals). Jeden Deviant pak třeba může vypadat a chovat se podobně jako Satan, protože Deviants a Eternals jsou jakoby předobrazem našich mytologických postav. Podobně jako třeba u X-Menů proti sobě tyto skupiny válčí, ale občas se musí spojit proti nějaké větší hrozbě. Ve filmu tohle všechno smazali a udělali to tak, že Deviants jsou prostě jen nějaké obří potvory, do kterých multikulturní Eternals šijou a řeší si přitom nějaké vnitřní rozboje. Což je docela dost nuda. Na závěr musím říct, že se mi líbily obě potitulkové scény, které komiksákům ukazují, jaké postavy by využili pro sequel. A jsou to fajn postavy s pěkným obsazením, takže bych se klidně na dvojku Eternals podíval. Ale chtělo by to velkou změnu v přístupu, například jiného režiséra. (4/10)

Bill Burr: Kámoši, co zabíjí (2022) (pořad)

Billa mám rád, a když jsem zahlídl, že v jeho speciálu bude i Jimmy Carr a "Roastmaster General" Jeff Ross, věděl jsem, že tenhle speciál musím co nejdřív vidět. Bohužel Carr i Ross (který má s sebou také velmi dobrého Davea Atella) jsou slabší než obvykle. Dá se to, ale žádná pecka. A podobně se to má i se všemi vystupujícími, kdybych to měl vyprůměrovat. Občas někdo zaujme svým stylem a načasováním fórů, ale stejně by měli zapracovat na materiálu. Zhruba půlka komiků slušná, druhá půlka jakž takž. Průměrnější stand-up, spíše pro větší fanoušky žánru, kteří se chtějí podívat, co je v této oblasti nového (6/10)

V zajetí (2020)

Myslel jsem, že to bude film podle jedné podobné skutečné události, o které jsem kdysi četl. Nikde to však ve filmu nezmiňovali... za což jsem možná rád, protože mě otravuje, jak si někdo vezme 1 % ze skutečnosti, obalí to svými nápady a pak chce vyrazit divákům dech (v podstatě lží), že je to podle skutečnosti. Taky jsem se bál, jestli tenhle námět stačí na celovečerní film, ale zbytečně. Film je opravdu napínavý a velice dobře natočený. Podtrhují to výborné herecké výkony, obzvlášť bych rád pochválil Kieru Allen v roli mladé holky bojující se skutečností, že její milovaná matka ji dopuje prášky, aby ji znehybnila a celkově omezovala v jejím životě a ona mohla být navždy její malá holčička, o kterou se může starat. Jak jasně naznačuje původní název filmu Run, nejde o nějakou psychologickou sondu, ale o svižný thriller, u kterého občas nepříjemně zamrazí. Skvěle jsem se bavil, děj je šikovně vystavěný tak, aby v něm nebyla příliš velká smůla nebo nějaké postavy se nechovaly příliš hloupě. Bohužel se mi nelíbil úplný závěr, který udělal z poměrně realistického filmu trochu hloupější horor. Ale i tak opravdu vyvedený snímek. (8/10)

Proměna (2022)

Sem tam má tahle pixarovka pořádně šílený děj. Svou ujetostí mi někdy připomínal spíše divné japonské anime, takže mi připadalo zvláštní vidět něco takového u velkého amerického animáku od Pixaru/Disney. Například dospívající holka se mění v přerostlou pandu červenou, což má pak divný dvojsmysl, v němž si mamka myslí, že má menstruaci. Má být červená panda symbolem změny v ženu? Má každá holka v sobě pandu, kterou by měla... zkrotit? Smířit se s ní? Rodiče jsou proti tomu, takže jsou proti tomu, aby jejich holčička dospěla. Jo, asi zhruba tohle má být poselství, který - opět - mi na pixarovku připadá docela hutný. Každopádně podle všeho je film fakt cílený spíš na malé holky. A kromě metafory s pandou tu máme další důležitý aspekt filmu a tím je posilování sebevědomí. Zajímavý je, že i když je hlavní hrdinka docela outsider a má nějaké problémy s rodiči, tak své problémy řeší docela rychle, dokonce bych řekl až "pohádkově" rychle. Tenhle film určitě není realistické zobrazení dospívání (i když si odmyslíte to proměňování se v chlupatou bestii). Hlavní hrdinka je totiž docela cool a hlavně má moc fajn kamarádky, díky kterým překonává své trable. Každopádně abych tuhle pseudo-analýzu už ukončil něčím normálnějším - Tenhle film mě hlavně dost bavil. Má moc pěknou animaci, milé sympatické postavy a dobrý humor. V lecčem typický, v lecčem netypický, ale celkově velmi příjemný animovaný film. (8/10)