• Krátkometrážní

Hostitel (2013)

Zo začiatku mi to zas tak strašné neprišlo. Niccola mám rád, a ešte koncom prvej hodiny filmu ma často napadala myšlienka, že dokázal zachrániť a niečo vyťažiť aj z totálne brakovej predlohy, najdekadentnejšej (v tom zlom zmysle slova samozrejme) autorky súčasnosti. A prvú hodinu to tak miestami naozaj vyzeralo. Nenudiace postupné odhaľovanie faktov (zo strany Saoirse ostatným, nie zo strany režiséra) a očakávanie gradácie a udržania si tempa. Meyerová mala tentokrát aspoň nejaký nápad, a Niccol už neraz dokázal, že nech je v jeho podaní budúcnosť akákoľvek, vždy ide o ťažký luxus. V tomto prípade s tým ale skončil. Všadeprítomná sterilita a pár pekných áut, s nijakým ďalším vykresľovaním futuristického sveta nepokračoval (asi snaha o vernosť predlohe). Nič ďalšie nové nepridal a zvyšok deja sa sústredil prevažne na tých pár preživších v jaskyni. Mimozemšťania s Krugerkou na čele sú tu len preto, aby bola nejaká akcia, a okrem Hurta a Saoirse tu máme len dvojicu nehereckých manekýnov (žeby Meyerovej trademark?), jedno decko, a zvyšok ľudí kamera nesleduje. Asi dvaja dostanú zopár viet, ostatných som ani nezahliadol. A tu začína ozajstný problém tohoto filmu. Pár failov sa samozrejme našlo už zo začiatku a sem tam nejaký what the fuck, ale nič čo by som nedokázal prekusnúť; ozaj hrozný grc sa z toho stal až v okamžiku, keď došlo na psychológiu postáv a ich vývoj. Ako s týmto jedna spisovateľka mohla byť spokojná?? Hranica medzi láskou a nenávisťou je búraná bez nejakého detailnejšieho vysvetlovania; o postavách nevieme v podstate nič, okrem toho, že dokážu milovať a nenávidieť, a prechod od jedného k druhému nastáva s odstupom jednej scény. Časom začína nechcene vtipne pôsobiť aj tá ústredná myšlienka kindervajca (dve v jednom), a záverečná polhodina, to je niečo tak neskutočne stupídne a zle napísané, až zostáva rozum stáť. Vo výsledku je The Host zhruba rovnako zlý film ako Twilight, s tým rozdielom, že Host ma celkom bavil aspoň tú slabú polovicu stopáže, kým odhalil, čo je v skutočnosti zač. Dvanástky z toho zase budú vlhnúť a nejednému scientológovi poskočí srdce radosťou; normálnemu, uvažujúcemu divákovi z toho ale bude nazvracanie. 30% a nad tou druhou hviezdou ešte veľmi veľmi váham.

Seton dóbucuki: Risu no Banner (1979) (seriál)

Toto je zhruba druhý (alebo tretí) krát, čo na ČSFD takto vysoko hodnotím čisto len z nostalgie. A v zásade s niečim takým ani úplne nesúhlasím, ale ja si skrátka nemôžem pomôcť. Našiel som to na YouTube, pozrel iba opening a skoro mi vybehla slza. Škoda, že dnešné deti nepozerajú viac takýchto rozprávok. Rovnako ako kolegovia; moje prvé anime, môj prvý seriál na pokračovanie. Môj prvý Veveričiak :)

Rande na jednu noc (2008)

Môj film (ešte za triezva) na Silvestra roku 2012. Veľmi dobrá voľba, ak chcete nasať párty atmosféru a naladiť sa na tú správnu vlnu. Super soundtrack, super herci, nevtieravá romantika... a na ČSFD všetci zas budú riešiť iba tú žuvačku

Lid versus Larry Flynt (1996)

Moja prvá originálna VHSka. Logicky som ju pozeral asi päťdesiatkrát (bez preháňania)... Srdcovka a jeden z TOP 3 Formanových geniálnych filmov, zaručene film roku 1996. Pri všetkej úcte k Minghellovi, toto je dojemnejšie, skutočnejšie, diváckejšie a celkovo skrátka lepšie ako Anglický pacient. Záverečnú katarziu telefonátu Harrelsona s Nortonom považujem za jednu z najsilnejších, čo som videl a som namäko iba pri spomienke na ňu, rovnako ako mi stačí iba spomienka na Flyntove súdne procesy, aby som sa začal nepríčetne smiať. Bezchybne natočený, napísaný aj zahraný, úžasný životopisný film. Keby sa dalo dať na ČSFD tých obľúbených filmov aspoň 15, Larryho by som si tam určite zaradil.

Brotherly (2008)

Homosexuálny incest detí. Ale nuda. Teraz vážne, žiadne šokujúce scény nečakajte, iba nezáživného rozprávača a nechutne samoúčelnú formu. Komu to rozpráva a prečo? Pôvodne som myslel, že pôjde o policajný výsluch a predstavoval som si záverečnú pointu, ktorá by spravila z mladšieho brata (rozprávača) pedofila, alebo skrátka čokoľvek, čo ho na tú policajnú stanicu doviedlo. Nejaká trauma, alebo tak, ale ono nič; On tam proste iba sedí, vyzerá jak úchyl a rozpráva niekomu do diktafónu svoj príbeh. Nudne rozpráva. Navyše je to originálne! Starší brat futbalista, krucifixy na stenách a tak. Čo sa hercov týka, detskí by celkom ušli a rozprávač vlastne tiež, zato rodičia dokážu aj za (zhruba) desať sekúnd na plátne presvedčiť, že sú totálne nepresvedčiví a hlavne zle napísaní. Hudba tak minimalistická, že sa obmedzila asi len na dva melancholické tóny a ten scenár, preboha! "Vyzleč si to mokré tričko... Aj spodné prádlo..." "Môžem dnes spať u teba?" No tááák, takto predsa začína každé druhé porno.

Halloween 5 (1989)

Posledná polhodinka je fajn. Kým sa k nej dopracujú, je to také hodne divné a ukecané, a nie natoľko vážne ako predošlé časti. Tvorcovia si asi uvedomovali, že strach a atmosféru obsiahnutú v prvých dvoch dieloch vytvoriť nedokážu a pojali to miestami dokonca humorne(!) a odľahčene. Tá vec s malou Danielle Harris nefunguje ako by mala a v priebehu prvej hodiny je aj úmrtí nejak poskromne, nakoniec sa to teda pokúsia dohnať už spomínanou záverečnou tridsať minútovkou (no dobre, možno štyridsať) a hneď sa je na čo pozerať. No a potom príde záver a s ním jeden veľký krvavý otáznik. 65% Podľa mňa lepšie než predošlá časť. R.I.P. Dr. Loomis.

Září (1987)

Midsummer Night's Sex Tragedy

Ladíme! (2012)

Nikdy by som nepovedal, že ma bude takto baviť nejaká popová sračka. Bezprostredne po dopozeraní, som bol rozhodnutý stiahnuť si všetky série Glee. Guilty pleasure.

Pozdrav z cesty do pekla (1991)

Ako vážny thriller alebo nebodaj horor nula bodov a "pekelný policajt" pôsobí skôr ako prehnaná Cordellovská paródia, než aby skutočne desil. Ako zábavné ultrabéčko so všetkým čo k tomu patrí, je to ale zábavné dosť a viditeľne to tak bolo aj myslené. Nebál by som sa Highway to Hell nazývať hororovou komédiou. Tých odkazov a vtipov a narážok je proste tak moc, že ubíjajú hororovú stránku hlboko do zeme. To by ani tak nevadilo, keby bola kvalita humoru vyrovnaná a keby to všetko bolo vtipné a logicky že neni. Môžem ale toto mať priznanému béčku naozaj za zlé?? Na moje prekvapenie, aj cez to všetko Satan celkom budí rešpekt a niektoré nápady a príšery sú skoro béčkovo dokonalé, a niekoľkokrát som sa dokonca nahlas zasmial. Dnes už by od Helgelanda nikto nič podobné nečakal, ale že začínal pokleslým žánrom som vedel a tak jediný, kto ma naozaj sklamal, bol Ben Stiller v epizódnej miniroličke pekelného posluhovača (a neskôr ešte opice alebo čo to bolo). Nedostal žiadne vtipné vtipy. Či si ich písal sám, netuším.