Svět pod hlavou - Stín kapradiny (2017) (epizoda)

Nebýt Ivana Trojana, tak první díl má ode mě 2 hvězdičky. Tyto seriály jsem neviděl,Polda z Marsu (TV seriál) (2008) Ashes to Ashes (TV seriál) (2008), Life on Mars (TV seriál) (2006), takže se nechám překvapit a uvidíme, co se z toho vyklube Na diskuzi česko-slovenská kinematografie jsem tipoval, že tento seriál bude mít 60%.

W. A. Mozart: Figarova svatba (1998) (divadelní záznam)

Úvodem chci říct, že je to moje první veselá opera, která neskončila tragicky :-) Když Cecilia Bartoli vstoupila na jeviště, tak svým úsměvem a krásou rozzářila podium, a to natolik, že v prvních deseti minutách jsem na ní koukal a zapomněl číst její dialog. Všichni protagonisté předvedli skvělý výkon. Vždycky, když zpívá sbor běhá mi mráz po zádech :-)) Nejvíc mě samotného překvapilo, že herečka Susanne Mentzer výborně zahrála mužskou roli Cherubina. Všechna čtyři dějství se mi líbily, ale přeci jen, první dějství, hru na schovávanou hlavních představitelů, bych vyzdvihnul jako nejlepší :-)) Ve čtvrté části se mi líbilo, jak jsi Zuzana dobírala Figara a tahala mu nohu po zemi :-))) Na závěr: nejlepší emoční zážitek ve čtvrté části byl, když Zuzana zpívá o Figarovi, jak ho miluje, přesto Figaro si myslí, že zpívá o milenci :-))

V Číně jedí psy (1999)

V Číně jedí psy skvělá černá komedie, která se vám bude určitě líbit, protože tady se sešly vycházející herecké hvězdy. Chamtivá, ale okouzlující Trine Dyrholm (Rodinná oslava )" Přišla jsem si pro televizi." Pak kuchař Nikolaj Lie Kaas(Otevřená srdce), který říká: "Já nic nevím, jsem jenom kuchař."Šílený Kim Bodnia (excelentní seriál Most) nehrál exkriminálníka, on se jím na chvilku opravdu skutečně stal, a takového bratra bych rozhodně nechtěl. Nakonec mladší bráška Haralda Arvid Dejan Cukic, to je jiná liga :-)) Dejte mu do ruky zbraň a zůstaňte s ním v mísnosti o samotě, to je kapitola sama o sobě.D Určítě se máte na co těšit."Kam je máme uklidit" ? A co do divadla, tam se tak vozejí mrtvoly."Challenge Tour 2015 - 30 dní se světovou kinematografií, Vol. 2

Učitelka angličtiny (2013) odpad!

Tohle byla jako komedie, jo? Dvakrát jsem se zasmál. Bylo to nudné, trapné, takže doporučuji nekoukat se na to, protože je to velká ztráta času.:-(

Sissi (1955)

Filmová pohádka o tom, jak jedna Liza Possenhofenu sebrala princezně Heleně Bavorské zvané Néné snoubence Františka Josefa I.

Český lev 2014 (2015) (pořad)

Na úvod chci říct, že Lucie Výborná v sobotu zvládla moderování a nebyla výborná, ale přímo skvělá. Herečka Lenka Krobotová na vyhlášení vypadala jako hollywoodská hvězda. A herec Ivan Trojan pomalu získává České lvy jako Karel Gott České slavíky. Dost mě překvapilo, že filmy, které sklízejí uznání u diváků a pohybují v červených barvách na ČSFD, viz: Pojedeme k moři od debutujícího režiséra Jiřího Mádla nebo snímek Andrey Sedláčkové Fair Play, nezískaly žádného Českého lva, co se týče hlavních cen. Nebýt Ceny filmových fanoušků od ČSFD, tak si Fair Play ani neškrtne. Snímek, který je nominovaný (ČFTA) v kategorii nejlepší cizojazyčný film na Oscara získá jen cenu filmových fanoušků od ČSFD? Útěchou pro snímek Fair Play může být, že získal cenu za nejlepší plakát. Vsadím se, že natočit ten film režisér, má to aspoň tři ceny. Snímek Pojedeme k moři v zahraničí získává filmové ceny jako houby po dešti a u nás nebyl na MFFKV? A to pozor, koprodukci dělala filmu ČT! Ještě, že měl aspoň ty tři nominace nejlepší film - režie - scénář. Docela zvláštní je, že filmy s modrým hodnocením na ČSFD sbíraly jedno ocenění za druhým, naopak snímky s červeným hodnocením se neprosadily: Magický hlas rebelky (Olga Sommerová), Století Miroslava Zikmunda (Petr Horký), Pojedeme k moři (Jiří Mádl) a Fair Play (Andrea Sedláčková). Nevyhrál kvalitní snímek, nýbrž téma, které hýbe českou společností.

Poirot řídí Orient expres (2010) (TV film)

Výtečný snímek o Orient expresu, v němž jsem se dozvěděl spoustu věcí, například že vlak je dlouhý 400 metrů. V dokumentu jsou využity dobové i spoučasné záběry. Zaměstnanci nám řeknou, jak to ve vlaku chodí, a někteří se s námi podělí o své zážitky. Též se dozvíme, co vedlo Agathu Christie k napsání knihy s názvem Vražda v Orient expresu. David Suchet jako skvělý vypravěč a také velmi vtipný a přijemný člověk. Jo, a dozvěděl jsem se, že představitel Hercule Poirota se považuje experta na vázání motýlků :-)) Výborný dabing.

Interstellar (2014)

Pozor, komentář může obsahovat SPOILER!!! Sice to nebyl vizuál jako u Gravitace, ale tady u Interstellaru dominovala hudba, a to natolik, že při rozhovoru mezi Matthewem McConaugheym a Michaelem Cainem dokonce překryla jejich dialog (ješte že jsem ten film viděl s titulky), na dabing jsem tím pádem hodně zvědavej. Tento film strčil hravě do kapsy jak trilogii Batman, tak i Počátek. Pro mě je soundtrack horkým adeptem na Oscara, a to Hanse Zimmera dvakrát nemusím. Při scéně, kdy si Matthew McConaughey pustil záznam, na kterém bylo, co se stalo za 23 let (přičemž on byl pryč sotva pár hodin), jsem brečel jako malá želva. Když si uvědomíte, že se s vlastní dcerou loučil, a ne moc v dobrém, jako s malou v jejím dětském pokoji a najednou ji vidí na obrazovce jako dospělou ... Tento moment musí zamávat snad s každým, jedině pokuď nemá člověk chladné city jako Dexter :-) Jinak film klade hodně důraz na rodinu. Rodina by měla mezi sebou hodně mluvit, člověk nikdy neví, kdy koho z rodinných příslušníků uvidí naposledy ... Matt Damon krásně ukázal, co se stane, když se neposlouchají rozkazy velitele. Pak nám jen zamával z vesmíru poté, co nastala v kabině dekomprese po výbuchu kosmické lodi, když se pokoušel dostat do raketoplánu Endurance. Při té explozi ve vesmíru v tom v tichém hrobovém kinosálu jsem se neudržel a prohlásil jsem "Ty vole! Já jsem se lekl!" :o))) Na závěr věta : "Rodiče by neměli přežívat své děti"

Příběh kmotra (2013)

Petr Nikolaev natočil Příběh kmotra velmi dobře a tak, že nevíme, kolik je z toho fikce a kolik pravda. Natočít film o skutečném mafiánovi Františku Mrázkovi alias Vedralovi, to bylo hodně odvážné, zvlášť když rodina Mrázkova nebo nějaký politik vám oznámí, že vás kvůli filmu pošle k soudu. Kdo by z toho neměl staženou prdel, že jo? Ondřej Vetchý se zhostil role Františka Mrázka na výbornou, totéž můžu říct i o Lukáši Vaculíkovi v roli policejního vyšetřovatele Čestmíra Cajthamla. Mít po ruce Mrázkovy materiály z archivu a čerpat z nich informace ke zfilmování snímku, bylo by to ještě lepší a detailnější filmové dílo, ale to se, bohužel, nestane, protože jeho archiv je buď dobře schovaný, nebo už je dávno zničený.

Nylonový mesiac (1965)

Ústřední herecká dvojice mi byla sympatická už od začátku filmu, protože Helena Smihulova vypadala jako francouzská herečka Catherine Deneuve a František Velecký svojí vizáží připomínal D'Artagnana. Čekal jsem psychologické drama s temnou, ponurou hudbou, ale místo toho jsem slyšel hudbu z bigbítového období á la Beatles, což pro mě samotného bylo velké zklamání. Myslím, že depresivní hudba by tomuhle filmu hodně prospěla, ale asi to každý vidí jinak. Taková hudba ke snímku Drak se vrací od Ilji Zeljenky, to je jiná káva. Abych pořád nekritizoval. Ve snímku se našlo pár úsměvných momentů. Třeba hned úvodní scéna filmu, v níž pán, když uslyšel, že dítě svou hračkou narušuje program ceremoniálu, mu ji vzal a a zahodil do křoví, mě hodně rozesmála, ale to bylo na dlouhou dobu naposledy co jsem měl úsměv na tváři. Dalším momentem, který se mi líbil, byla fotka Františka Veleckého na poličce, se skloněnou hlavou na ní z dálky vypadal jako Ježíš.Závěrečná scéna se záběrem na děti, které se snaží vzít do rukou Nylonový mesiac byla skvělá. "Súdruh profesor, ako sa Vám to páčilo? - Bolo to strašné." Já říkám, že to bylo dobré ...