300: Bitva u Thermopyl (2006)

Propaganda – a proč ne a proč ne více takových. Sparta - vojenský stát. Sparťané u Thermopyl - příklad uhájení Evropy před kolonizací - lidmi a ideologiemi, z jiných kontinentů. Že jde ve filmu o zjednodušený pohled, o schematizaci – tak přece vznikají legendy a archetypy hrdinů.

V jako Vendeta (2005)

Ráda domýšlím děje po konci filmu/knihy. Nuže – copak bude následovati – poté, kdy anarchista ku štěstí přišel a jeho jediné správné ideje „chaos pro všechny“ zvítězily. Bezuzdné násilí v ulicích, kterého zůstala Británie, díky vojenské vládě, jako jediná ušetřena. Obdoba otázky, která mi od dětství vrtá hlavou, co potom, až hloupý vesnický chasník převezme vládu nad královstvím.

Pán prstenů: Dvě věže (2002)

Pro mne se zde střetává monarchie (Rohan, Gondor) a její spojenci církevní režimy (elfové) s čistě autokratickými - vojenskými režimy (klasické demokracie zde není). Obě strany mají svůj půvab – temná krása násilí čišící z vojsk Mordoru a ze Sarumanových vojů; a velikost králů – v boji o Helmův žleb, v závěrečné bitvě … a armády mrtvých šly za ním. Málokdy začnu milovat vedle knihy i film. Třebaže ne vše mohl autor z knihy, která se hodí snad na každou životní situaci, do filmu vkomponovat, ale i tak vznikla heroická sága – kde nejen velikáni – vladaři, zasahují do běhu světa (jen moderní člověk -občan - toliko repce a repce … a pokorně slouží - komukoli, aniž si své otrocké postavení uvědomuje.)