Darwinovy ceny (2006)

Tenhle film je stejně šílený jako Darwinovy ceny samotné. Máte tu bandu idiotů, kteří zcela vědomě vyvádí naprosté blbosti a nakonec to pro ně dopadne vždycky špatně. Ta vata kolem toho, které můžeme říkat příběh, je vcelku snesitelná a film působí daleko lepším dojmem než dnešní americké komedie. Podobně jako u snímku Máš ji si tu cením toho, že tvůrci svým způsobem pracují s reálnými faktory. Život je přeci jenom komedie sám o sobě. Na to jak je tenhle film neznámý mě navíc překvapilo, kolik tu poznávám tváří a camea Bořičů mýtů rozhodně potěšila. Po dlouhé době tu máme dílko, u kterého si říkám, že by si zasloužilo vyšší hodnocení a dávám mu s čistým svědomím 80%

Drive (2011)

Máme tu film o řidiči. Dělá kaskadéra, vozí lupiče a ke všemu má ještě profesionálně závodit. Dobře. Zabouchne se do sousedky, pomůže jejímu chlapovi a nakonec se to posere. Ok. Ale proč je to celé taková nuda? Gosling jako herec je fajn, ale tady je na mě možná až extrémně tichý a celková zápletka působí i přes relativně normální délku filmu strašně utahaně. Cranston, Isaac i Mulligan byli fajn, Pearlman se mi zase zdál strašně nevyužitý. Pokud to mám srovnávat s jinými filmy ve stejném žánru, tak je Baby Driver rozhodně o třídu výše. 65%

Jókoso džicurjoku šidžó šugi no kjóšicu e (2017) (seriál)

Jo, tak tohle je jedno z anime, které by si pokračování určitě zasloužilo. Máme tu v podstatě miniaturní stát v podobě školy, kdy studenti dostávají body a zároveň je utrácí. Kromě toho jsou tu pravidla, o nichž toho moc neví a je jen na nich, jak se ve všem zvládnou orientovat. Prvních šest epizod + ta poslední jsou opravdu na úrovni, ty další jsou pak o něco slabší a do celého konceptu mi až tak neseděly. Postavy jsou zde vymyšlené ale velice dobře a občas je těžké odhadnout, jaká daná postava vlastně je. Pokud se další sérky nedočkám, asi výjimečně začnu číst novely, protože tahle politická hra ve školním systému je opravdu povedená. 80%

Dr. Stone (2019) (seriál)

Svět skončil a je potřeba jej vybudovat znovu. Naštěstí tu máme ale mladého génia, který si na vše pamatuje a je schopen vybudovat cokoliv i z těch nejzákladnějších surovin. I takhle by se dal popsat Dr. Stone, který se snaží diváka nejen pobavit, ale třeba i něco naučit o tom, jak jednotlivé věci fungují, byť je to popsáno opravdu jednoduše a do nějakých detailů se nejde. Senku a jeho parta jsou jinak opravdu zábavné postavy a často vás i překvapí, jakým vývojem prochází postavy, které jste třeba ani neměli rádi. Zápletka s otcem je možná trošku přitažená za vlasy a je to opravdová náhoda, ale o tom takové příběhy přeci jenom taky bývají. Už se těším, s čím se Senku vytasí ve druhé sérii, protože teď nás čeká ta pravá kamenná válka. 85%

Kaguja-sama wa kokurasetai: Tensaitači no ren'ai zunósen (2019) (seriál)

Máte tu dva génie, kteří se navzájem milují, ale nedokážou si to říct, tak se snaží popostrčit nejrůznějšími způsoby toho druhého, aby to udělal. Z počátku se seriál jevil jenom jako nesourodá směsice skečů, ale časem se v nich začala rozvíjet zápletka a jeden díl začal navazovat na druhý. Kvalita jednotlivých příběhů je samozřejmě velmi proměnlivá, ale už dlouho se mi nestalo, abych se u něčeho tak dobře zasmál. Děj ale není jenom o lásce protagonistů a vtipech, ale dochází i na vážnější momenty, jako nám ukázal například předposlední díl druhé řady. Doufám, že se vztah Kaguyi a Shiroganeho v příští sérii někam konečně posune, podobný souboj myslí se dá dobře zpracovat, i kdyby spolu chodili. 80%

Frčíme (2020)

Máme tady další klasický animák o postavách, které něco hledají, ale nakonec si uvědomí, že to měly celou dobu hned u sebe. Originální zápletku tu tedy nehledejte, ale jinak je příběh napsaný docela hezky. Klasické fantasy tu navíc máte hozené do přítomnosti a hlavní postavy si prostě nejde neoblíbit. Je ale vcelku škoda, že v dnešní době již nejde moc rozeznat Pixar od klasické Disneyovky, když to nyní spadá pod jednu střechu. Ve výsledku je Frčíme tedy filmem, u kterého si budete říkat, že už jste to někdy viděli, ale za zkounutí to určitě stojí, hlavně když čtu, jak otřesně dopadly další animáky z letošního roku. 75%

Účastníci zájezdu (2006)

Už jsem si začal myslet, že by mě i česká tvorba mohla začít zajímat a nakonec jsem si pustil film, o kterém sestřenice nepřestala básnit. No... nějakou dobu na nic českého vyjma tvorby Divadla Mír asi nekouknu. Účastnící zájezdu nemají jako takhle ani žádný pořádný příběh a jedná se jen o velkou směs trapnosti, kdy pozorujeme několik jedinců, jak řeší své problémy na dovolené. Každý to chce dělat s každým. Ha ha ha. Bojíme se teploušů. Ha ha ha. To fakt ne. Školačky na svůj věk mluvou opravdu nepůsobí a ty dvě babky jsou fakt divné postavy. Jediným plusem na filmu je dvojice Karel a Karel, ale ze svých zážitků z dovolené bych dokázal napsat daleko lepší film. 20%

Angel Beats! (2010) (seriál)

Když zemřete, aniž byste se smířili se svým životem, skončíte v Očistci, kde musíte navštěvovat střední školu. Ano i s takovou zápletkou bylo v Japonsku schopní přijít a já se tomu ani nedivím. Hlavní mužský protagonista je tradičně stoprocentní klaďas, kterému na ostatních záleží a ženské protagonistky jsou naopak méně křehké než obvykle a ve výsledku tu ani nemáme úchylné momenty, na něž byste mohli být zvyklí. Celý příběh se točí vlastně kolem velkého nepochopení všeho a všech kolem sebe a následného smíření, což je zpracované velmi dobře, ale i tak tomu ve výsledku něco chybí. S anime jsem ale jinak spokojen a dávám mu 75%

Seišun buta jaró wa jume - Miru šódžo no jume o minai (2019)

Jak jsem zmínil u seriálu, který filmu předchází, tak je tento snímek skutečně silný a já si nepamatuji, že bych u něčeho měl tolikrát slzy v očích. Byť film neadaptuje předlohu až do konce, dala by se jím celá série uzavřít, jelikož tam víceméně nezbyla žádná nedořešená dějová linka. Film tedy rozhodně nedoporučuji sledovat nikomu, kdo neviděl celý seriál, protože by se v něm mohl ztrácet, jelikož nejde o žádný doprovodný příběh jak tomu obvykle u takových anime filmů bývá. Středobodem filmu se tedy stává postava Shouko, s níž jsme se ve starší i mladší podobě setkali právě v seriálu. Zde je její podstata konečně objasněna a věřte, že než film skončí, budete brečet a to několikrát. Rozhodně jedno z nejlepších anime děl, jaké jsem měl možnost vidět. 85%

Seišun buta jaró wa Bunny Girl-senpai no jume o minai (2018) (seriál)

Od tohoto seriálu jsem od začátku čekal trošku něco jiného, ale nakonec jsem se u něj opravdu bavil a zhlédl jej během pár dní. Nevím proč, ale přijde mi, že čím šílenější název nějaké anime má, tím zajímavější zřejmě bude. Celý seriál se tedy ve výsledku kromě vztahu mezi Sakutou a Mai točí také kolem zvláštních úkazů zvaných "pubertální syndrom", které manipulují s realitou a je jedno jestli jde o časovou smyčku nebo prohození těl. Všechny hlavní postavy jsou velmi dobře napsané a jednotlivá témata jsou divákovi podána tak, aby je pochopil. U seriálu mě trošku mrzelo, že na mě neměl nijak silnější dopad, ale od toho je tu pak film, který je vážně masakr. 80%