• Western

Jízda do Ox-Bow (1942)

Špičková dráma o dvojsečnosti samozvanej spravodlivosti s tradične vynikajúcim Henry Fondom.

Paint Your Wagon (1969)

Výpravný, očividne veľmi drahý "zlatokopecký muzikál" (najmenej polovicu filmu tvoria davové scény), v ktorom sa Clint Eastwood nielen smeje, ale dokonca spieva stromom. V skutočnosti je to dosť zábavná záležitosť s dobre napísanými dialógmi a sranda pesničkami. Len je to príliš dlhé, odporúčam sledovať v prestávkou, ktorá tam naozaj uprostred filmu je "intemission".

Duch ve stroji (2017)

Tvári sa to ako hlbokomyseľné sci-fi, ale tieto témy boli "in" a prevratné niekedy v 90. rokoch, zhruba v čase vzniku pôvodného filmu. Dnes je to už len otrepaná báchorka a film celkovo na úrovni trochu drahšieho Resident Evil. S tým rozdielom, že Resident Evil je väčšia zábava a Milke verím tú killerku omnoho viac Šarlotke. Celkovo u mňa zbytočný a miestami dosť nudný film, ktorý zachraňuje úderné finále s tankom a Kitanovou pištoľníckou scénou (ktorá má väčšie gule ako všetky tie trikové ohňostroje). 5/10

Ulzanův nájezd (1972)

Vinnetou by asi valil buľvy, keby videl toto spodobenie Apačov ako sadistických beštií, ktoré čerpajú silu z čo najhoršieho utrpenia svojich protivníkov. Až peckinpahovsky krvavý, úderný western plný presvedčivej dobovej krutosti a bezohľadnosti.

Šerifská hvězda (1957)

Výborný western, v US zlatá klasika, u nás pomerne málo známa vec. Skvelý Henry Fonda ako potulný lovec ľudí robí mentora mladému šerifovi Anthonymu "Psycho" Perkinsovi a obaja to hrajú na posranie dobre. Skvele napísané dialógy, výživné postavy a primeraná porcia prestreliek.

Zahrajte mi "MISTY" (1971)

Démonická Jessica Walter vo výborne natočenom stalkerskom thrilleri, ktorý stále bezchybne funguje, takže v dobe svojho vzniku to musela byť naozaj nervydrásajúca záležitosť.

Vražda na Eigeru (1975)

Toto fest zostarlo. Zostala len nechcene smiešna "horolezecká bondovka", v ktorej všetky ženy lezú na Clinta, ale on chce liezť na kopec, aby tam odhalil nepriateľského špióna. Prekvapivé rozuzlenie je poriadne absurdné - a to som si celý film vravel, že dúfam, že nevytiahnu práve niečo takéto. Urobili to. Inak vizuál na svoju dobu veľmi solídny, aj to lezenie na horu je natočené veľmi presvedčivo, ale čo z toho, keď je to taká nuda?

Vždycky zvítězit (1980)

Ešte o čosi stupídnejšie ako jednotka, ale stále zábavná redneck komédia. Clyde nadobro zatienil Clinta. "Sešrotuj to auto!"

Nikdy neprohrát (1978)

Zaujímalo by ma, čo mal Clint proti motorkárom. V 70. rokoch ich likvidoval v najmenej štyroch filmoch. :) V tomto prípade len päsťou do zubov, pretože ide o priamočiaru road-trip komédiu. V tej dobe šok, dnes stále celkom bizarný úkaz, vidieť Eastwooda v takej pohodovej polohe. Orangutan na záletoch v zoo, G. Lewis s šiltovkou naopak, mamka s brokovnicou a komickí neonacisti? Skoro chápem, prečo je to jeden z najúspešnejších CE filmov.