• Western

Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediů (1983)

Veľkolepé vyvrcholenie pôvodných a vlastne jediných pravých Star Wars. Bohužiaľ, už vtedy bolo zľahka vidieť, kam to spadne pri pokuse o comeback.

Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje (1977)

Už keď som to videl v polovici 80. rokov na Budapešti, tak sa mi to zdalo akési zastaralé a lacné. Zábava je to ale stále preveliká.

Policejní divize Rampart (2011)

Musím hodnotenie trochu prestreliť, pretože také nepochopenie, aké tu vládne, si táto vynikajúca dráma nezaslúži. Samozrejme, nie je to akčné ani krimi. Je to štúdia rozkladu už aj tak nalomenej osobnosti. Ellroy pre menej mainstreamového diváka. Woodymu je to napísané na telo, je v úlohe brutálneho policajta, čo miluje svoje dcéry, dokonalý, nenominovať ho na Oscara bol ťažký omyl. Dobre napísané, dobre zrežírované, dobre vystavané. Niektoré vedľajšie herecké výkony skvelé (Foster, Weaverka, najstaršia dcéra).

Expres na západ (2011) (TV film)

Uuuuuuuuuuuuuf. Ťažkotonážny náhul. Zhruba okolo hodinky som sa v tej lavíne slov začal trochu strácať, ale záver s Jonesovým "som profesor temnoty" je drvivý. A zdrvujúci. Samozrejme, herecké výkony bravúrne. Je fajn si občas pripomenúť, že Jackson nie je len cooler, ale dokáže podať plnotučný dramatický výkon.

Krvavý stát (2011)

Wow! Od ukončenia filmu ubehla hodina a ja sa stále smejem. Bolo to bizarné, originálne a vo svojej podstate veľmi smithovsky zábavné. Budí to dojem nekoncepčnosti, akoby Smith písal scenár štýlom "kedykoľvek čokoľvek", ale práve preto je to dokonale nepredvídateľné a (pre mňa) tým pádom... nuž áno, strhujúce. Parks a Goodman dokonalí, akcia veľmi dobre natočená (čo je prekvapenie vzhľadom na mizerné akčné scény v Cop Out) a keď zazneli trumpety, šiel som do kolien. Skvelá vec, ktorú mám chuť pozrieť si znovu. Jeden z najlepších Smithových filmov, ktorý si väčšinu "klasických smithoviek" dáva na olovrant. "Shut the fuck up!!!" ;-DDD

Anonym (2011)

Nakoniec tam tú štvrtú predsa len vpálim. Bavilo ma to. Nie tým spôsobom, akým by mal "historický konšpiračný thriller" baviť, ale tým, ako je to celé vymyslené, skonštruované a vystavané. Scenár je rozhodne najsilnejšou stránkou filmu. Áno, zo začiatku je spletenec vzťahov komplikovaný, ale už zhruba v polovici sa krásne rozpletie a zvyšok už je dokonale prehľadný. Takisto prechody medzi časovými rovinami sú urobené zručne a čo i len trochu pozorný divák sa v nich nemá problém orientovať. Výprava, kostýmy a celkovo vizuál bez chyby - výborná práca so svetlom. Herci na čele s Ifansom nadpriemerní, ale... a máme tu jediné, no zásadné ale. Herci by potrebovali vedenie režiséra, ktorí by z nich vyžmýkal skutočné emócie. V tomto smere Emmerich zlyháva. Jeho réžia je rutinná, strojová, nevie sa dostať hlbšie pod povrch. Škoda. V podaní lepšieho režiséra by to bola úplná pecka. 7/10

Muži, kteří nenávidí ženy (2011)

Nie je to dokonalý film. Je ale dokonale zrežírovaný. A herecky presný, hoci za tým je tiež vedenie perfekcionistického režiséra. Vynikajúco minimalisticky vystihnuté vzťahy postáv (prvý dialóg Craiga s Plummerom je proste brilantný). Skvostná atmosféra. Každá scéna chirurgicky presne komponovaná, nasnímaná, zostrihaná. Možno je to studené, strojové, až príliš vybrúsené. No stále ma to fascinuje. Fincher je Pán.

Děti moje (2011)

Sandálové eposy už nie sú, čo bývali :-). Dokonalý Clooney a jeho sexy dcéra (tá staršia ;-)) v možno až príliš presne dávkovanej zmesi humorného nadhľadu a dojatia. Sadlo mi to veľmi, ale koniec, ktorý vyšumí do prázdna, mi skoro zabil hutné pocity, ktoré som zažíval počas celého filmu.