• Western

Neuvěřitelně hlasitě & nesmírně blízko (2011)

Celkom slušný doplnok k fantastickej Desplatovej hudbe. Oslovilo ma to. Iste, chlapec je otravný. Ale ako postava, nie ako herec, čo je vzhľadom na jeho duševnú poruchu zámerné. Ešte zhruba v polovici som mal veľmi vlažné dojmy, ale s príchodom von Sydowa film začína vťahovať a pekne graduje. Vytkol by som nedostatok sentimentu. Ja viem, ja viem :). Daldry sa snažil natočiť hollywoodsky doják nehollywoodskym spôsobom (viaceré sentimentálne scény sú zámerne narušované). Myslím, že sa na to mal vykašľať a normálne tlačiť na slzavú pílu. Napriek tomu pozitívne pocity.

Mistrovský plán (2011)

Miestami hrozne stupídne (hlavne vo finálnej tretine), ale zároveň aj dosť zábavné (hlavne vo finálnej tretine). Rozhodne nevyužitá šanca - pri premakanejšom scenári z toho mohla byť výborná heistovka. Napriek tomu sympatická jednohubka. Oceňujem hlavne, že tvorcovia netlačia na komediálnu pílu, Stiller nehrá svojho tradičného trapného debila a Murphy nedostane dosť priestoru, aby jeho fasttalk začal byť otravný. Celé to má slušné tempo a občas sa urodí aj výborná scéna. "Steve McQueen is my little bitch now."

Kocour v botách (2011)

Presne naopak, než som čakal. Myslel som, že tá postava samostatne nebude fungovať. A fíha - práve keď striasla debilného somára a ogra, konečne naplno ožila. Z kocúra je odrazu ohromný sympaťák, ktorý hláškuje a neodolateľne machruje a ani tie občasné fóry s prepínaním do čisto mačacej polohy neotravujú. Navyše je to fakt dobrá kovbojka/zorrovka s nadupanými akčnými scénami, výborným celkovým tempom a príbehom, ktorý má hlavu a pätu. Veľmi príjemné prekvapenie, ktoré si shrekovské sequely dáva na raňajky.

Můj týden s Marilyn (2011)

Ak tvorcovia chceli ukázať, aká bola Marilyn jedinečná, podarilo sa. Michelle sa snaží, fakt áno, a zrejme toho Oscara dostane. Ale vedľa MM je nielen škaredka, ale hlavne jej chýba tá povestná iskra, ktorá MM delila od bezvýznamnej sfetovanej kurvičky. Našťastie je to asi jediná výraznejšia vada filmu. Svižné, ľahkonohé, po povrchu (s občasnými hlbšími názvukmi) kĺžuce, ale očarujúce a príjemné. A hlavne skvele obsadené. Branagh je v úlohe Oliviera samozrejme na posratie dokonalý, už len kvôli nemu to stojí za videnie. Takisto Judi Dench a Julia Ormond aj na malej ploche strhnú.

Hugo a jeho velký objev (2011)

7/10... Chápem, že je to tak ako Meliesove filmy predovšetkým vizuálna atrakcia. Po formálnej stránke je to naozaj skvost. Ale pri takýchto "veľkých" filmoch vyžadujem i naozaj silný príbeh a silné emócie. A to Hugo nemá, hoci sa o to evidentne snaží.

Černobílý svět (2011)

Rýdzo hollywoodska rozprávka o tom, ako južanské paničky a rasizmom a pretvárkou a ešte aj za ženské práva bojovali. "Problém" je v tom, že je to dokonale konzistentné a má to jasno v tom, čo to chce povedať a ako to podať. Navyše tu niet slabšieho hereckého výkonu (teda okrem matných chlapských postáv). Škoda tej finálnej štvrťhodinky, ktorá je tak nabitá otravným sentimentom a blábolmi typu "zostaňte s nami navždy" a "som na teba hrdá", že som skoro hodil.

Amadeus (1984)

Epic. Najprv svižné a zábavné, potom drásavé, na konci strhujúce a nesentimentálne dojemné. A pritom je to stále predovšetkým o hudbe. Scenár, za aké sa predávajú duše. Trošičku mi vadil nedostatok dobovej atmosféry, ale to tu nie je vôbec podstatné.

Bůh masakru (2011)

"Áno, Walter?" Sklamanie. Pár vtipných momentov, pár veľmi dobrých dialógových výmien, pár tučných hereckých výstupov, ale celé to ide odnikiaľ nikam, všetky návraty do bytu sú nevierohodné, často sa tára bez zmyslu a skončí to presne v okamihu, keď to malo začať gradovať. Navyše celé akože vyvrcholenie je podľa mňa mizerne zostrihané, Jodie Foster hrá z úplne inej klapky. :)

Underworld: Probuzení (2012)

Film typu "ber a bav sa, alebo nechaj tak". Kto v psychickom zdraví prežil ktorýkoľvek z predchádzajúcich Underworldov, musí byť spokojný. Má to hodinu a štvrť, z toho dialógy tvoria dokopy cca 10 minút. Zvyšok je nadupaná, krvavá paseka. Okrem efektného finále síce nemá bohvieako originálne nápady, ale je zrežírovaná istou rukou, má drajv, Kate je hot a triky sa mi tiež zdali v rámci tejto série viac ako v poriadku. Priamočiary bezdejový akčný výplach, aké sa už dnes na plátnach kín vidia zriedka.

Umělec (2011)

Dokonalé, magické, rýdza filmárčina atď. Uznávam. Koncept i niektoré scény jednotlivo sú čarovné. Za srdce ma to však nechytilo. A rozhodne by som nevládal pozerať to ešte raz.