• Western

Jump street 21 (2012)

Má to vynikajúce momenty: každá scéna, v ktorej je Ice Cube ("Teenage the fuck up!!!"), úprimné doznanie policajného riaditeľa ("Už nemáme nové nápady, tak skúšame staré sračky, možno niektorá zaberie."), problémy s explóziami a geniálne finálne dvojcameo. Okolo toho sa ale vŕšia trapasy, ktoré proste nie sú vtipné. Veľa dobrých liniek (chemikárka je jasne najzábavnejšia postava) zostane nevyužitých. A chémia hlavných postáv nie je až taká dobrá, ako by sa patrilo - Channing je väčšinu času totálne mimo postavy. 5/10

Avengers (2012)

Áno, JE to zábavný film. Je tak milo comicsovo blbučko sympatický. Rýdzo chlapčenský. Veľmi rád si ho pozriem znovu a určite si ho kúpim na BR. ALE!!! Whedon nadobro dokazuje, že je nanajvýš priemerný scenárista. Nevie vybudovať konzistentný príbeh ani presvedčivé emócie. Namiesto vzťahov sú tu len plytké základné interakcie, ktoré sa riešia v jednoduchých (sem-tam fukčných, sem-tam ani nie) dialógoch, v ktorých cca raz za 5 minút padne vypečená replika, takže to potom budí dojem, že je to vlastne dobre napísané. To teda nie je. 90 minút načisto priemerná marvelovka, ktorá sa nechytá na Capa ani prvého IM. Potom ale príde polhodinový SMASH, ktorý je taký nadupaný a efektný, že človek celkom zabudne na šeď predtým, i na fakt, že je to len bezostyšná kópia Transformers. Takých 7/10... Hulk samozrejme super, v oboch podobách. UPDATE: Druhé pozretie v HD citeľne bolestnejšie, finále furt fajn, ale tých 90 minút predtým sa skoro nedá prežiť, znižujem hodnotenie.

Chata v horách (2012)

Ufffffffffffff. Plnotučná žánrová haluz, ktorá sa ničoho nebojí. Finálne rozuzlenie obrovským očakávaniam nedostojí, ale za ten pocit, že sa celý film pýtate "WTF? Čo to má znamenať?!" to stojí a záver je rozhodne zábavný a masakrálny (s geniálnym cameom). Navyše to celé stále funguje ako dobrý horor, hoci sa to od "remaku Evil Dead" presunie až k totálne neočakávanému... no, to by už bol spoiler. :)

Kronika (2012)

Obdivuhodné. V dialógoch to občas drhne, ale to je asi tak jediná výhrada. Príbeh je celkovo vystavaný a vygradovaný dobre, vývoj postáv perfektný, akčné scény super, triky vzhľadom na rozpočet až neuveriteľne kvalitné, FF využité nápadito a väčšinou aj logicky. A hlavne je to veľká zábava.

Zkrat (2011)

Medzi béčkom a tradičným priamočiarym príbehom je rozdiel. Haywire nie je béčko. Len je prvoplánový a v podstate prázdny. Proste žánrovka, ktorá sa navzdory očakávaniam vôbec na nič nehrá. Na vysoký level kvality to posúva Soderberghova réžia, ktorá je proste dokonalá. Ako zvyčajne ide proti očakávaniam a natáča napínavý thriller ako čosi bežné, všedné a nenapínavé. Skrátka rutina nájomných vrahov a špiónov. Všetky súboje sú geniálne natočené, ale vrchol je automobilová naháňačka v zasneženom lese. Scenáristicky priemerné, z režijného hľadiska veľká lahoda.

Kazatel Kalašnikov (2011)

Musel som to v sebe nechať 3 dni dozrieť, aby som bol schopný hodnotiť. Problém je, že to nie je film o násilníckom feťákovi, z ktorého sa stal kresťan a spasiteľ malých černoškov. Toto film vyrieši v prvej polhodine, ktorá je pre diváka kritická, pretože obsahuje príliš rýchle prechody "zločinec - fanatik" bez dostatočného emocionálneho a psychologického zdôvodnenia. Lenže film je v skutočnosti o tom, ako sa z kresťanského spasiteľa stal militantný fanatik. Druhá hodina filmu, v ktorej hrdinom znovu začne lomcovať temnota, je perfektná. Prerod je znázornený bezchybne a Butler podáva životný výkon. Na konci, ktorý má veeeľmi ďaleko k hollywoodskej adorácii kresťanských a rodinných hodnôt, zostáva veľmi nejednoznačný pocit. Kto to považuje za prvoplánové a patetické (zdravím, Pomo ;-)), tak ho to muselo minúť skutočne veľkým oblúkom.

Stud (2011)

Skvelý Fassy, možno ešte lepšia Carey, dva úchvatné dialógy natočené na jeden záber a halda "artových" klišé (najmä tie stratené, s realitou nekompatibilné postavy so sebadeštrukčnými a potlačenými gay sklonmi - zííííííííív!). Samozrejme sa dá argumentovať, že tá celková prázdnota je hlavnou ideou, ale...

Sherlock Holmes: Hra stínů (2011)

Prvá tretina chaotická, druhá ťažkopádna, potom výborné finále. Celkovo rozporuplné, ba až rozpačité dojmy. Akčné scény skvostné (bombardovanie lesa), niektoré dialógové výmeny svižné a britké... a k tomu zmätená zápletka a trestuhodne nevyužité ženské postavy.

Kontraband (2012)

V prvom nadšení po skončení filmu som skoro vpálil plnú pálku. Takto to mám rád. Prvotriedna žánrová prácička a najlepší adrenalín od Unstoppable. Uveriteľní hrdinovia, nie príliš prekombinovaná zápletka (napriek tomu sa nájde miesto na prekvapivý zvrat) a od polovice, keď sa tvorcovia vykašlú na realistický prístup a začnú proste vŕšiť jednu komplikáciu za druhou, aj ohromne napínavá thrillerovka. Kandidát na najzábavnejšiu žánrovku tohto roka .

J. Edgar (2011)

"Možná vůbec nejlepší herecký výkon Leonarda DiCapria v příběhu o muži, který si vylhal celostátní instituci na boj se zločinem tak přesvědčivě, že se stala skutečností. Politika jde stranou, osobní linie jsou chladné, důležité je „vyprávění uvnitř vyprávění“ a hrátky s tím, co je ještě pravda a co už mýtus a jak je i pro takový kolos jako FBI velmi důležité (třebaže lživé) PR." Viac na MZ.