Tanec s vlky (1990)

Tento film podobne ako Kevin Costner našiel svoju nehynúcu oscarovú slávu. Tanec s vlkmi nie je rozhodne klasický western. Kevinovi Costnerovi sa podarilo na filme vykresliť Indiánov tak, ako si ich mnohí nepredstavujú. A úplne inak ako sme boli zvyknutí na Vinetoua. Proste ako ľudí s odlišnou kultúrou, ktorí sú technicky zaostalí, majúci svoje kladné a záporné vlastnosti a s jazykovou bariérou. Trojhodinový dej nepostráda napätia, tempo a myšlienku.

Vesničko má středisková (1985)

Myslím že keď tu na čsfd môžu byť Kameňáky najhoršími filmami, nieje nič na tom, keď ani tento film niekom nesadne. Ak by som si chcel pozrieť nejaký film o blbovi, radšej siahnem po Forrestovi.

„Marečku, podejte mi pero!“ (1976)

Cestu do hlbín duše obstarožného školákov v roku 1976 realizoval Oldřich Lipský podľa neskutočného scenára Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka. Stará dobrá klasika, snáď najlepšia komédia sedemdesiatych rokov. Nezabudnuteľné hlášky, výborné herecké obsadenie. Je až na počudovanie, že do toho išiel aj František Kovářík, rolou starého profesora. Keď som pozeral na jeho vek, nezostáva, než mu vystrúhať poklonu. Ten film je večný!

Obecná škola (1991)

Ako náhrada za učiteľku prichádza do školy energický vyslúžilý vojak Igor Hnízdo, ktorý aj na hodiny chodí s nabitou pištoľou. V očiach chalanov je zároveň ideálom aj tyranom. Samotný Eda si ale časom začína uvedomovať, že aj keď je jeho otecko len obyčajný priemerný človek, ktorý si počas vojny ani nevystrelil, možno, že by ako vzor mohol slúžiť lepšie. Moc sa tým ale nezaoberá. Keď je človeku desať, má totiž veľa iných starostí i problémov..Na český film celkom slušný scenár.

Smrtonosná past (1988)

V roku 1988 natočil John McTiernan jeden zo svojich majstrovských diel, redefinoval žáner akčného thrilleru a urobil zo začínajúceho Bruce Willisa hviezdu. Hattrick za ktorý budeme vďační až do skonania vekov. Keď si uvedomíte, že pôvodne sa jednalo scenár k pokračovaniu komanda s Arnoldom Schwarzeneggerom, mohlo to celé dopadnúť úplne inak.

Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980)

Epizóda V už nieje tak chytľavá - pre mňa to bola skôr spojovacia časť, ktorá mi navodila atmosféru veľkého boomu v podobe šiestej epizódy. Snáď len otcovstvo Vadera výraznejšie otriaslo s kludným príbehom. Stále je však na čo sa dívať a dávam najvyššie hodnotenie, pretože aj keby príbeh a dej zaostával za minulou časťou, je fajn sa dívať na tie špeciálne efekty a prestrelky.

Vetřelci (1986)

Nikto nečaká, že stretnutia budú až tak blízke a v takom počte - čo bolo minule striedmou ukážkou druhových schopností proti vydesenej partii ľudí, rozrástlo sa mnohonásobne v masívnom stretnutí dvoch armád. A je jasné, kto zase raz dostane poriadne na pr*el. Sériu o votrelcoch mám rád už od detských čias. Druhé pokračovanie je podľa mňa najlepšie zo všetkých. Na svoju dobu vynikajúce vizuálne efekty, dobrý dej a od tej doby patrí Sigurney Weaver k mojim vskutku obľúbený herečkám. Keď ho dávajú v televízií, vždy sa na to rád pozriem.

Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Môžeme sa tešiť na zakončenie viac ako dôstojné. Leží pred nami rozuzlenie monumentálneho príbehu v prekrásnom balení, s hrdinami, ktorým fandíme. Iste budem hovoriť za väčšinu, keď si dovolím poznámku o tom, že by si Jackson tentokrát toho Oscara v hlavnej kategórii zaslúžil viac ako inokedy.

Město bohů (2002)

Aj keď krajiny ako Brazília nepatria ekonomicky zrovna do G7, stále v nich zostáva veľa priestoru pre hlboké sociálne rozdiely. Film často krát prirovnávaný s Pulp Fiction. A určite za ním nezaostáva. Myslím že je to jeden z najlepších filmov vôbec, tvrdá realita v Brazílií a nie klasické americké strieľačky, je to úplne iné spracovania filmu než na aký sme zvyknutí a veľmi vydarený. Drsný pohľad do minulosti mesta Ria de Janeira. Film nakrútený podľa skutočných udalostí podáva pútavý a nevtieravý pohľad do podsvetia v Brazílii, ukazuje ako sa z detí postupom času stávajú gangstri. Film ma veľmi zaujal a môžem ho odporučiť všetkým.

Dobyvatelé ztracené archy (1981)

George Lucas, Steven Spielberg a Harrison Ford začali výpravou za Archou a načali nestarnúcu trilógiu, ktorej sa všetci ostatní "adventure movies" snažia márne konkurovať. Tento film nemožno hodnotiť písomne, to proste musíte vidieť. Spielberg sa opäť predviedol, dokázal nám naservírovať neskutočné dobrodružstvá a úspešne v tom pokračoval v ďalších dieloch. Veľmi dobre napísaný scenár a ešte lepšie zrealizovaný film. Obsadenie Harrisonom Fordom je ten najlepší počin, ktorý mohli tvorcovia urobiť, je to vtipne a dobrodružne pojaté prerozprávanie našich snov, ktoré občas máme všetci.