Anthropoid (2016)

Raději jsem od anglosaského vhledu do jedné z nejkontroverznějších událostí československé historie preventivně moc neočekával. Proto jsou moje dojmy spíše pozitivní byť s řadou výtek. Srovnávat britský thriller s legendárním Sequensovým filmem je tady docela oblíbená disciplína. Podle mého byl Atentát na svou dobu mistrovsky natočené drama. Ellisův film mi na mnoha místech připomíná hraný dokument BBC. Brilantní a dokonalý, ale dokument. A teď výtky: angličtina českých postav atmosféru filmu z protektorátní Prahy shazuje. Proč nebyla kinoverze pro ČR namluvena skvělými českými dabéry? Podmínka produkce? Náklady? Nechápu. Zatímco pochybnosti odbojářů o atentátu byly věrohodné, Gabčík s Kubišem mi připadali jakoby se nemohli rozhodnout, zda půjdou na kachny nebo na zajíce. Kadenci napětí příběhu ublížila absence Heydricha v ději. Nevyužít děsivou postavu smrtihlava v kontrastu s odbojem? Chyba. Technicky byly počítačově upravované záběry tehdejší Prahy výborné, totéž se dá říct o boji v kostele. Parašutisté stáli, pálili, Němci padali jako mouchy...trochu jako v sovětském filmu. Čeští herci? Mihulová nejlepší! Aňa je profík, uhrála v té čurdě své. Skvělý Budař! V té drobné epizodě byl naprosto přesvědčivý a výrazný.

Jekatěrina - Season 1 (2014) (série)

Mimořádně silný umělecký zážitek! A to píšu po shlédnutí 5. dílu, tedy teprve poloviny stopáže. Pokud máte možnost sledovat STV 2 vřele doporučuji na zimní nedělní večery. To, že se natáčelo také v Buchlovicích už považuji jenom za třešničku na dortu. Vsadím se, že Česká televize toto výtečné filmové dílo nekoupí. Nenávist k Rusku je u nich dominantní. Díky, Slováci!

Bitva o Sevastopol (2015)

Velké očekávání, ještě větší zklamání. Tak tohle se soudruhům z Moskvy, ještě za pomoci Ukáček a pod deštníčkem Hollywoodu, moc nepovedlo. Patosu tam bylo více než v Příběhu opravdového člověka, Pavličenková působila dojmem robota, kterého někdo naprogramoval a zapomněl vypnout. Děj postrádal gradaci, bloudil v často šedivých slepých uličkách. Některé dobré herecké výkony nedokázaly z tohoto zmatlaného zpracování vytěžit nic víc než vlekoucí se nudu. Nevím, co znamená ukrajinsky Nezlamna, předpokládám Nezlomná..., ale určitě jde o výstižnější název než ruský Bitva za Sevastopol. A ještě drobnost: ten, kdo překládal název filmu do češtiny by se měl vrátit na ZŠ a promrskat si gramatiku. V češtině se bojuje o něco a nikoliv za něco...správně je Bitva o Sevastopol. Bez ohledu na to, že o dnes už zase ruské město na poloostrově Krym, se ve filmu samém jednalo jen velmi okrajově.

Padesát odstínů šedi (2015)

U mě dobrý...film mě zaujal a jsem v rozpacích nad komentáři některých kolegů. Nezdálo se mi, že by to byl filmařsky až takový propadák. Že by předpojatost? Překvapila mě Dakota, která svou roli sehrála naprosto brilantně, věrohodně. Tedy sehrála. Ona byl život sám. Dornana jsem viděl poprvé, ale chlad, který z jeho postavy šel, mám v zátylku ještě teď. Ještě po 24 hodinách od shlédnutí se mi ten příběh vkrádá do mysli.

Most (2008) (TV film)

Námět pozoruhodný, zpracování mizerné. Pár kvalitních hereckých výkonů nemohlo zachránit zpatlanou druhou polovinu a finále příběhu. Scénáristu bych nechal za trest tahat raněné z gefechtu. Vystřílet tolik munice, věrohodně odpálit panzerfaustem dva tanky a přitom napsat tak stupidní a nevěrohodný příběh. To je masakr. Zaujala mě vcelku početná jednotka US Army s tanky, která si den a noc nedokázala poradit s jedním kulometným hnízdem obsazeným studentíky. Ti pálili z kulometu a vůbec se nekryli, chlapec-snajper na stromě by tam ve skutečném boji dlouho nevydržel. Parta opilých ženistů, kteří v poklidu podminovávala most a přitom se pár set metrů od nich tvrdě bojovalo, taky dílo.

Zmizelá (2014)

Čekal jsem od toho asi víc. Po těch místních chvalozpěvech. Takže: mistrovsky napsané i natočené, nicméně zbytečně dlouhá stopáž. Skvělá Mundi Píková, jako obvykle nepřesvědčivý, v jedné poloze hrající, Affleck. Finále mrazivé.

Donšajni (2013)

Takhle. Podle odborné kritiky a zdejších komentářů by si od pana Menzela pes nevzal ani kůrku. Nevím. Asi jsem ovlivněn svou slabostí pro operu, ale u mě dobrý. Donšajni mi trochu připomínali Kachlíkův film Já truchlivý bůh podle Kunderovy povídky. Výborný byl jako vždy Hartl, po dlouhé době mě přesvědčila o svém herectví Šafránková, Huba, to je vždy sázka na originál. Pravda, žádné veledílo to není, ale já se nenudil. 29 % mi připadá jako hodně velký úlet. Menzela jako člověka nemusím, Anglický král se mi nelíbil, ale kvůli tomu nehodím Donšajny do koše.

Pečený sněhulák (2014) (pořad) odpad!

Tak Skórka a jeho Melody Boys z ostravských kaváren se zase dostali k lizu? Před lety dehonestovali obchodní centrum Forum Nová Karolina, které díky, pravda ne zcela povedené architektuře, nazvali Fukušimou. Karolina i přes exhibice skórkovců žije svým životem. Lidé tam chodí nakupovat, na kafe, na rande. Čert vem krabice. Být šéfem centra, dám ochrance pokyn individuum jménem Skórka do Karoliny nevpouštět. Ale zpátky k veleseriálu. Téma Karolina-Fukušima oprášil i v Praženém Bezkulákovi. Inu, jak zaplnit volovinami každé pondělí 30 minut...A tak divák marně čeká aspoň na náznak humoru, ironie, tragikomična...marně. Je nucen sledovat trapné převleky několika vesměs průměrných herců z ostravských divadelních scén. Hercům se ale nedivím. Dostali nabídku z ČT Ostrava a peníze na cestě nenajdou. Při dnešních směšných gážích v divadlech... Divím se ale vedení programu ČT v Praze, že tohle mohlo pustit na první program. Na Kavkách ale už zřejmě totálně zešíleli. A ještě drobek na konec. Povšimněte si slovenského amatérského komika Grohregina. Ten člověk už dělal v ostravské ČT několik projektů. Koktal v dobrém ránu zprávy o počasí, hledal lidem práci, vybíral hudbu. Všude skončil. Snad zůstane tradice zachována nadále.

Krásno (2014) odpad!

Sokol. Přeceňovaný průměrný herec a teď i režisér se nám vrátil do rodného města. Sláva! Pár vytržených listů z klukovského památníčku, vložených do leporela tragikomického příběhu o lásce, nenávisti a pomstě, slepených lepidlem značky Drago. Při rychlopalném finále jsem už jenom čekal, zda odněkud nevyskočí Suchoš, Geňa, Matonoha nebo Polášek. Od sestupu do okresního přeboru film nezachránil ani hvězdný Roden alias spalovač mrtvol, skvostná herecká etuda Jany Krausové a jako vždy jedinečná Muchowova hudba.