Valach, co Bohu voněl (2011) (TV film)

Křižana považuji spolu s Körnerem za dnoho z našich nejlepších scénáristů. Dokument mi připadal vyváženy, potěšily ukázky z mých oblibených filmů.

Cizinka (2010)

Jen těžko pochopím kulturu a náboženství, kde je běžné tlouct ženy. Německá kinematografie se nevyhýbá ošidným tématů z minulosti i ze současnosti. Své pevné místo tam mají menšiny ( Střepy v parku, Saša, Protože jsem hezčí). Někdy je člověk cizincem ve vlastní rodině a díky tomu se necítí dobře ani ve své vlasti, stává se vyhnancem. Umay se tak stává utečencem v zemi, která jí měla být domovem. Problém rozbití rodiny z důvodů násilí je nadčasový a nadnárodnostní, lidské tragedie z něj vyplývající jsou vždy osobní. Silný filmový prožitek.

Co se stalo v ZOO (2015) (studentský film)

Jsem ráda, že český animovaný film má schopné pokračovatele. Kraťas má vtip i pěknou animaci.

Chceme žít (1949)

První třetina vypadla jako zajímavý film, v druhé třetině to začalo přituhovat, konec zamrznul úplně. Nevadí mi filmy se sociální tématikou, naopak, ctím je. Zde se příliš tlačilo na pilu a místo kvalitního dramatu vykoukla na svět hodně průhledná agitka.

Ze světa lesních samot (1933)

První třetina vypadla jako zajímavý film, v druhé třetině to začalo šramotit, na konci už to byl pořádný rachot. To jak se Karel Klostermann obracel v hrobě. (27.10.2016) Poetické záběry rušila špatné technická kvalita, bylo poznat, že některé střihy jsou na vrub potrhanému filmu. Byť československý archiv v úvodu vysvětlil, co film provázelo, pro diváka nejsou informace, proč dílo nedopadlo jak autoři zamýšleli nijak ku prospěchu. Jediné, co lze, je přijmout film jako jakýsi fragment a posuzovat ho jako studijní materiál. Nu co naplat, i to se v životě stává ... (13.7.2018)

Přepadení (2012) (studentský film)

Ne tak pěkné a propracované jako Happy end, ale i tak zábavné.

Happy End (2015) (studentský film)

Už použití zažitého názvu napovídá, že by se mohl příběh odvíjet pozpátku. I když jde o zpracování fousatého vtípku, změna prostředí i nasazení černého humoru spolehlivě zafungovalo. Jen tak dál!! Těším se na další dílka z dílny páně režiséra!

Eine moderne Ehe (1907)

Snímek byl součástí výstavy Sex im Wien. Zajímavý posun ve vnímání erotiky v průběhu století. Snímek má sice jen pár minut, ale zároveň s dalšími poskytuje zajímavý vhled do života lidí na počátku 20. století.

Beim Fotografen (1907)

Kraťas byl součastí výstavy Sex im Wien. Naši předci rozhodně nebyli žádní puritání, alespoň někteří.

Sophiina volba (1982)

Kdo se obává citového vydírání, může být klidný, nekonalo se. Postupné odkrývání Sophiina příběhu pomohlo vstoupit do jejího světa, který přes všechnu snahu okolí zůstává nesdělitelný a nepochopitelný. Snad právě proto učiní svoji poslední volbu a odchází od muže zdravého a milujícího, ke komplikovanému a nemocnému.