Špión (2015)

Po špionážním roku 2015 (Specter, Man from UNCLE, Misson Impossible 5 a Kingsman) je tu konečně i špionážní komedie. A proč neobsadit mé dvě velké hrdinky Melissu McCarthy a Mirandu Hart. Ano má to pár trapných momentů. Ale když se člověk směje až lítají slzy, není moc co řešit.

12 opic (2015) (seriál)

Poměrně slušný rozjezd, ale po několika dílech začne silně nudit. Děj se točí pořád dokola a posun v podstatě žádný. Chtělo by to méně vaty...

Hamlet (2015) (divadelní záznam)

Strojený a předstíraný, takový byl Hamlet. A přese dali najít silné momenty, které táhly děj dopředu i když se hodně zadrhával. A možná ještě lepší než rozervaný Benedict, byl mnohem lepší samotná bratro-královrah Ciarán. Svou úlisnou aristokratickou dikcí si ihned získal mé sympatie. O třídu níž, ale pořád ještě vysoko zručně obstála královna a duch/hrobník. Další výkony včetně samotného Hamletu jsou diskutabilní. Tak nějak jsem doufal, že už jsou pryč dávno doby, kdy se herci doslova ždímou z emocí hraničící až s přehráváním.

Den poté (2004)

V sekci "katastrofický" pravděpodobně zatím nejlepší. Především pak co do triků, bourání, zaplavování a ukázky opravdu zvrhlého počasí. Nicméně se děj táhne jak točená zmrzlina, která ke konci taje a není moc co slíznout. Všechno naštěstí zachraňuje mladičký Jake Gyllenhaal, který drží dějovou linku jakžtakž pohromadě. Vedlejší postavy nepodstatné a ačkoliv měly ždímat emoce, děj nekonečně natahují (kromě Bilba) a zdržují od toho co chceme vidět. Tzn zkázu lidstva, rozmar přírody, tornáda, záplavy, blizardy, hurikány, zemětřesení, sopky, lávu, meteory, cokoliv co ničí.

2012 (2009)

Problémem katastrofických filmů jsou umělé vycpávky rádoby hlavních či vedlejších hrdinů, které mají dva úkoly. Zaprvé: zprostředkovat zkázu lidstva takříkajíc z první řady. Proto jsou většinou poslány na dlouho úmornou cestu, kde jim nechybí trochu toho štěstíčka (v tomto případě spíše náklaďák). Samozřejmě se neočekává, že by se vedli filozofické diskuze nad tématem globálních klimatických změn, nicméně se dá příběh odvyprávět i méně dementním způsobem než jak tomu bylo tady. Minimálně hlavní postava by mohla být alespoň trochu sympatická. A za druhé: přežít! Pravděpodobně z důvodu, aby návštěvníci kin nezačali hnedka po projekci rabovat přilehlé obchody. Všechno ostatní se dá odpustit, pseudovědecké vysvětlení, pohyb tektonických desek, solární nesmysly i ty opravdu velké mořské vlny a časovou "uspěchanost"....ale ten nudnej příběh jim teda nedaruju...

Krycí jméno U.N.C.L.E. (2015)

Asi museli být hodně na drogách, naštěstí dvě hodiny utekly jako nic a když už se zdálo, že děj vázne a zadrhává se, Ritchie to zase rozjel na plné obrátky. Perfektní hudba, perfektní kamera, kostýmy a vůbec všechno do sebe zapadalo. Jen hlavní záporák nebyl nijak zvlášť rozpoznatelný a sem tam dva hlavní "hrdinové" nebyli zase tak úplně přesvědčiví. Přece jenom od dob Fleminga se toho hodně změnilo...nehledě na to, že takovou rychlostí jakou se zde řítí trabanti, je více než futuristické...

Jessica Jones (2015) (seriál)

Klíčová slova: Noir, Kilgrave, smrt, vraždy, pomalé tempo, herecké výkony, jeden příběh, bez odboček, pavučina lží, náladová, alkoholička, supersíla, "létání", hodně sexu, málo boje, vypjaté chvíle, smrt a zase smrt, Carrie-Anne Moss, chyť mě když to dokážeš, nepřesnosti, mind control, Marvel universe, nedokonalá.

Hunger Games (2012)

Začátek dlouhé ságy je opravdovým klenotem, alespoň pro mě tedy...Všechny další filmové (i knižní) pokračovaní nestály ani za lístek do kina. Proč zrovna první díl je nejlepší? Za prvé příběh a jeho dynamika: autoři nevysvětlují všechno polopatě a nemusejí nic vysvětlovat dvakrát. Za druhé atmosféra: jak se děj šíří splašeným tempem, tím více se prohlubuje atmosféra. Strach, nenávist, nejistota, rozhodnutí. Všechno je to tak nějak cítit ve vzduchu. A zatřetí Jannifer Lawrece. "May the odds be ever in your favor!"

Hunger Games: Síla vzdoru 2. část (2015)

Holt, když je špatná kniha, nemůže být dobrý film. Problém je bohužel ale někde jinde. I kniha měla své "světlé" momenty a byla výrazněji akčnější než ubrečená filmová sestra. Ano, hodně se tam brečí a mluví....a to někoho zajímá? Emoce se dají do diváka zasadit i jiným způsobem, než je vnutit přes potoky slz a únavných dialogů. Jak krásně, svěže a originálně začal první díl....jež teď si na to vzpomínám. Roztřesená kamera, náznaky, rychlý střih, žádné velké kecání, prostě akce. Kam to sklouzlo je sice škoda, nicméně to není zase tak velké překvapení.

Hrdinové: Znovuzrození (2015) (seriál)

Je až s podivem jak moc se dá zkazit při "restartu" seriálu. A hlavně to žádný restart není. Vesele se navazuje na plochý děj, nicneříkající postavy a dementní zápletku. Jak to mělo být? V ideálním případě totální restart, úplně nové postavy (ty staré "lízat" jenom v náznacích"), rozběhnout úplně nový děj s úplně nového prostředí. Prostě udělat tlustou čáru a vrátit se ke kořenům. Stal se přesný opak a proto tahle slátanina nemůže mít snad ani pokračování.