• Mysteriózní

Dokonalý smysl (2011)

Ludia postupne prichádzajú o čuch i o chuť, najprv sú mierne zmetení, nie veľmi zmetení, ale po nejakej dobe si na to zvyknú a prispôsobia sa a práve o to ide, že sa vieme prispôsobiť. Ludia sa vedia prispôsobiť všetkému, len na to treba čas a postavy z tohoto filmu toho času majú veľa, určite viacej než ja a tak ma napáda otázka, či som ten čas nemal stráviť aj rozumnejšie. Hneď si aj odpoviem, nie nemal, lebo po strate čuchu aj chuti prišlo strata sluchu a to zapríčinilo, že ľudia boli zúrivejší a nenávistnejší. Film má veľmi zaujímavý koncept, len škoda, že film nenaplnil celkom potenciál, lebo tu bolo veľa priestoru pre romantiku a všakovaké nezáživné reči. Je tu veľmi starostlivo zachytená beznádej a to postupné vygradovanie malo niečo do seba a ku koncu ma film aj dosť bavil a nadej neprišla, prišla temnota a s ňou aj 1* na hor, lebo mal som po záverečných titulkoch v sebe prázdno a myslím si, že presne to som mal aj cítiť. Ked si niekedy dám zopakovanie tohoto filmu, môže sa stať, že dám aj najvyššie hodnotenie, môže sa stať.

Hafið (2002)

Na Islande si žijú svojim životom. Majú veľa práce a to hlavne s rybolovom, ktorý je ich hlavnou obživou a tak aj najčastejšou témou ich rozhovorov. Majú svoje veľké i menšie problémy, sú plný sarkazmu a to hlavne babina má plné ústa čistej irónie a ta to tam troška bavila. Je to strašne ponurá atmosféra, lebo je tu veľa smutných postáv a malo z nich sa aj po celú dobu filmu usmeje. Film o rodinných vzťahoch, ktoré sa každou scénou len vyostrujú a na povrch vypláva aj nejedno temné tajomstvo a do toho hrá smutná klavírna hudba. Jedine čo môžem tomuto filmu vytknúť, za celú dobu nič nevyriešil, zo všetkých strán sa len útočilo na starého pána, ale, že by niekto našiel riešenie, to nehrozilo. Tak bez riešenia, bez 1*.

Ďábel v Amityville (1989) (TV film)

Tak tvorcovia mi urobili radosť, po veľkej tragédii, ktorá bola natočená v tom istom roku ako tento film, som radšej nič nečakal, ale dopadlo to slušne. Príbeh o lampe, ktorú by som nekúpil ani za 1 cent a ešte ako bonus, je v nej démon, no paráda. Je tu viacero Vychytáviek a nápadov a od začiatku ma ťaživú atmosféru. Smrteľné nehody sú klasické, ale slušne spracované. Film naozaj nenudí, stále sa tu niečo deje a v niektorých prípadoch vie aj efektne vystrašiť. Ale herci mi pripadali ako mechom udretý, dávam silné 3*.

Očista (2012)

Estónsko je krajina krvi, násilia, štátnych prevratov a ťažkej driny i chudoby. Je tu spomenutý fašizmus i komunizmus a tak sú tu vypočúvania, skrývania a jasné, že aj popravy. Je tu silno vyobrazené, v akej ťažkej dobe sa nachádzal estónsky ľud. Film vie držať diváka v neistote, súcítil som s niektorými postavami a neboli mi ich osudy ľahostajné. Každý bojuje za to čo si myslí, že je správne a aj keď sa vás pokúsia zlomiť, vás to ešte viac ženie k odhodlaniu prežiť. Sú tu aj ideológie a vymývanie mozgov komunistického režimu. Film je dramatický, ma viaceré vypäté scény a je tu veľa neprávosti. Určite si 4* zaslúži.

Plán 9 (1959)

Dianie vo filme môžem nazvať jednoducho totálnym chaosom, nesúrodosťou a bordelom. Herci, niektorí už svoje filmové roky mali dávno za sebou, iný zas ani hercami neboli. Scenár, réžia, kamera, všetko veľmi pofiderné, tak toto nieje bečkový film, ale pri mojej zhovievavosti aspon déčkový. Vobec žiadny súvislý dej a prázdne reči o ničom. Triky, taký King Kong z roku 1930 disponuje úžasnou štruktúrou trikov, ale tu prakticky ani žiadne neboli a to je o 29 rokov mladší film a určite mi dá každý za pravdu, že sci-fi bez trikov, je zlé sci-fi, ako aj toto, tanieriky na nitke ma dostať určite nemôžu. Aspoň za snahu dávam 1*, lebo v niektorých častiach v tej špatnosti je aspoň zábavný.

Asmodexia (2014)

Strašne urevaný a uškriekaný film, ktorý tou svojou neprehľadnosťou ma ubíjal i znervózňoval, lebo sa sústreďuje na jednu postavu, potom bez nejakého varovania skočí na postavu inú a takto je to v celom filme, tak forma natočenia bola velmi primitívna, niečo podobné máva vo svojich filmoch Alejandro González Iñárritu, ale ten to to na rozdiel od Marca Carretého robí prehľadnejšie a dôvtipnejšie. Asi dve sceny boli strašidelnejšie a to je na 81 minút aj tak malo, a to aj keď ma príjemnú stopáž, výsledok, ale vobec príjemný nebol. A múdrosti čo odzneli vo filme mi pripadali trápne, film chcel moralizovať, no nevyšlo mu to.

Kroužek sebevrahů (2001)

Tak prvotná scéna vlak a veľa študentiek bola pôsobivá a tá mi naznačila, že film bude mať silnú drsnú zložku a to naozaj mal. Velice prepracovaný príbeh a hlavne nepredvídateľný. Gore efekty boli slabé, hlavne tá krv bola jasná farba a keď skákali skokani zo striech a na oknách sa objavili krvavé škvrny, normálne ma to rozosmialo, lebo na logiku tento film rozhodne nehral. Atmosféra v niektorých prípadoch bola mrazivá, ale ta naivita, ktorá vo filme hrala prim, mi moc nevoňala. Film parádne začal, ale nevýrazne skončil a ta pointa bola na riadne zamyslenie.

Čekající ženy (1952)

Príbeh je o štyroch ženách, ktoré čakajú na svojich mužov a pritom si spríjemňujú chvilku príbehmi zo svojho života. Každý príbeh je iný, majú v sebe vtip,iróniu, realistickosť i zmyselnosť. Je to ranný Bergman, ale tak nápaditý a s minimálne jednou pamätnou scénou, že ma to trocha aj prekvapilo. Už dlhšie som rozmýšľal či dám niekedy Bergmanovi 5* a za výtahovú scénu, po ktorej som plakal smiechom, tých 5* dám, keď nájdem ešte lepšieho Bergmana, svoje rozhodnutie prehodnotím.

Hlas smrti (2005)

Solídne prepracovaný príbeh viacerými dobre mienenými lakačkami. Hlavný mínus vidím v trikoch, lebo zrnitý obraz v televízore a v ňom pár tieňov či postav, to sa mi zdá dosť malo. Ale je tu silné mysteriózno, film dobre narába s atmosférou i napätím. Herci boli slušný a keby tu boli lepšie triky, hádam by som prihodil aj tu poslednú hviezdu.

Repo Men (2010)

Tak takéto filmy môžem, na nič sa nečaká, hneď film začne svoju akčnú šou,k tomu parádna muzika, zaujímavý dej, s inteligentnými dialógmi, slušným námetom a dobre hrajúcimi hercami, čo si viac priať. Radšej splácať auto ako obličku. Spracovanie je neskutočne premakané, žiadne pripomienky nemam k nemu, žiadna scéna nebola zbytočná. Ale ten soundtrack,ten soundtrack, waw. V príbehu sú mierne trhlinky, ale v tomto prípade to nevadilo. Príbeh o vymáhačovi, ktorý sa z hodov náhôd dostane na tu stranu, kde boli jeho klienti ,tak sa to celé obrátilo. Z lovca je lovná zver, jak ja zbožňujem takéto príbehy.