Dva papežové (2019)

Film se mi nelíbil a dodíval jsem se na něj se sebezapřením. Jedna hvězda je za technické provedení a obsazení. Základní problém filmu je, že klade do absolutního protipólu papeže Benedikta XVI (Joseph Ratzinger) a Františka (Jorge Maria Bergoglio). František je klaďas (měl holku, tančí tango, umí to s lidmi), Benedikt záporák (konzervativec, intelektuál zahrabaný v knihách). Jenže takto černobíle to nelze vidět. Setkání vykreslené ve filmu je fiktivní, nikdy k němu nedošlo. Koncepce moc nefunguje, snahy o vykreslení Františkova umění jednat s lidmi jsou někdy až toporné (viz Švýcarská garda) a dialogy Benedikta s kard. Bergogliem jsou místy hrozné a nesmyslné. Celé vyznění papeže Františka bylo na můj vkus příliš levicové... U papeže Františka byla vykreslena jeho složitá životní historie zatímco u papeže Benedikta se tvůrci omezili jen na dialogy s kard. Bergogliem. Přitom během koncilu bylo možné vidět Josepha Ratzingera (byl tam jako teologický poradce) v obleku s kravatou a tehdy rozhodně nepatřil mezi tvrdé konzervativce. Kauzu P. Maciela, kterou zmiňuje Benedikt ve své zpovědi (IMHO ta zpověď je divná), řešil a ukončil právě papež Benedikt. Film by si zasloužil přidat půl hodiny s retrospektivou Benediktova života, jeho postava byla ve filmu příliš plochá a jednostraná. Tvůrci udělali z Benedikta starého unaveného a nekompetentního člověka, což rozhodně nebyl. Těžko se rozeznává co je autorská licence a co odpovídá pravdě (zvláště i kvůli použití autentických záběrů Benedikta a Františka). Celý film je tendenční a nevyvážený... Zajímavý komentář: xxmartinxx

Ex offo (1998) (TV film)

Výborný film, který by IMHO měli pouštět na právnických fakultách. Zajímavá sonda do života právní obce. Dr. Resler se zhostil úlohy se ctí. Chtělo by to více takových právníků. Tato věta by se měla tesat do kamene: "Každý má právo na spravedlivý proces..." A je pravdou, že dr. Reslerovi se podařilo několik falešných obvinění vyvrátit. Zajímavé komentáře: Gemini

Tetovaný (1968)

Herecký koncert pánů Gabina a Funèse. Film, který spolehlivě pobaví a obsahuje spoustu hlášek ale také pár hlubokých myšlenek. Lergainova slova: vydělám víc než utratím, by si měli vzít k srdci lidé dnešní doby...

Vesničko má středisková (1985)

Výborný film od mého oblíbeného režiséra. Film je zásobárnou výborných hlášek, z nichž některé zlidověly, např. pivo ze sedmého schodku. Tuto hlášku jsem znal dříve než film.

Stvoření světa (1957) odpad!

Souhlasím s názorem, že tento film je jedním z nejpřeceňovanějších filmů na CSFD. Já jsem vydržel prvních deset minut a to většinu filmů, které jsem si pustil jsem dokoukal...

M*A*S*H (1972) (seriál)

Seriál u kterého jsem relaxoval při studiu na VŠ. Většina dílů je dobrých, některé jsou slabé jiné vynikající. Stopáž je výborná, když člověk potřebuje pauzu při učení. Velmi mě zaujala myšlenka plk. Pottera, kterou jsem si i zapsal: "Jediný chlap kterého musím vylepšovat jsem já sám."

Hobit: Šmakova dračí poušť (2013)

Po zhlédnutí prvního dílu a trailerů k druhému jsem nic neočekával a tudíž jsem nebyl zklamán. Po řemeslné stránce je to výborný film. Když odhlédneme od literární předlohy, tak se člověk i pobaví. Oproti předloze je to příliš akční. Místy mě vadily zbytečné dialogy, které byly většinou s Turiel. Hodnocení 3.5 hvězdičky, z toho jedna je za Šmaka.

Jaromír Jágr: stále na vrcholu (2012) (TV film)

Dokument byl výborný v tom, že otevíral pozadí života a úspěchů Jardy Jágra. Líbilo se mi, že tam mluvil Jiří Hrdina a Marian Jelínek. Co se týče řemeslného zpracování, tak mi dost vadilo, že se opakovaly prostřihy (záběr na Jardu táhnoucího hokejistu na laně, tam byl myslím třikrát). Jsem jeho fanoušek, ale víc jak tři hvězdy si tento dokument nezaslouží...

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Po shlédnutí tohoto filmu ve mě zůstala závažná otázka, nakolik je přiměřené a vhodné používat manipulaci při výchově a vedení druhých lidí. Na příkladu Billyho jsem si uvědomil destruktivní účinky manipulace. Postava vrchní sestry Mildred Ratchedové byla perfektně zahraná. Ne role nebyla zahraná, Louise Fletcher se stala sestrou Ratchedovou a právem získala Oscara. Totéž platí i o McMurphym v podání Jacka Nicholsona.

Sedm (1995)

Film mě už od začátku vtáhl do svého děje a nepustil celé dvě hodiny. Tento film má výborně napsaný scénář a to včetně překvapivého konce. U první vraždy jsem si říkal, že naživo jsem nikdy tak obézního člověka neviděl. Po návštěvě USA už to neplatí.