Ali (2001)

Hrozně moc mi tu chybí důslednější vysvětlení historického kontextu, který je evidentně důležitý. Proč film obsahuje kupříkladu scénu z politického zákulisí s Idou Aminem, když se nedozvíme její význam. Podobných nejasností by se ale našlo více. Proto před zhlédnutím doporučuji alespoň zběžné nahlédnutí do Aliho životopisu nebo si něco přečíst o důležitých historických událostech 60. a 70. let. 7/10.

Orange County (2002)

Skvěle poskládaná sestava herců ve vedlejších (a cameo) rolích ještě nedělá dobrý film... Stokrát viděné schéma cesty člověka za poznáním opravdových hodnot bohužel postrádá jakékoliv ozvláštnění. Několikrát tu krystalizuje intenzivní vnitřní rozpor, jako třeba když je hlavní hrdina zděšen z dívek, které "ujíždějí" na současném pop-rockovém hitu, ale k navození nálady se používá výhradně tohoto typu skladeb. Možná i proto "Orange County" vypadá jakoby film o teenagerech točili tatíkové v nejlepších letech jako bezpečný dárek pro své pubertální děti... A na to kolik se zde vyskytuje střelených postav, je tu opravdu dobrých vtipů jako šafránu a to komedii řádně ubírá na plnosti.

Peep Show (2003) (seriál)

Peep Show vypadá tak trochu jako kdyby se Irvine Welsh rozhodl psát scénář k sitcomu, který se neodehrává v prostředí společenské spodiny. Kvůli vysoké míře subjektivity (typické pro jeho knihy), jíž se nám dostává skrze pohledy a hlavně vnitřní monology obou hlavních postav, umí být "Peep Show" opravdu ostré v intimní mezilidské rovině. Přitom ale rozhodně nepostrádá humor a nebojí se vytvářet absurdní situace. Sledovat "Peep Show" je tedy jako dívat se na opravdový život loserů (tedy nikoliv asociálů á la IT Crowd apod.) s patřičnou dávkou sitcomové nadsázky....A konec konců forma té subjektivity je natolik neotřelá, že si zaslouží poklonu za odvahu dělat věci jinak.

Rudý úsvit (1984)

Marigold to vystihl téměř naprosto přesně.

Výstraha (1953) odpad!

"Zatlačíme!" Říkám si, jaké to asi bylo při projekcích v roce 1953, kdy se zdravě uvažující lidé pravděpodobně nemohli smát nahlas, když soudruh Gottwald žádal dělníky, aby zatlačili...

Boy (2010)

Rozhodně bych to nepřirovnával k Napoleonovi Dynamitovi, kde byly ústřední postavy podivní outsideři, které nikdo moc neměl rád. Tady jsou outsideři v podstatě všichni, protože žijí v zapadákově, kde celý den není do čeho píchnout a zároveň nejsou až ak podivní. "Boy" je spíš hravý a vtipný dětský film o předčasném (a naopak také o opožděném) dospívání a o chlapecké touze mít nějaký důvěryhodný životní vzor. A ještě jedna poznámka k uživateli Sobis87: "bollywoodské taneční číslo představující hospodskou rvačku" je ve skutečnosti citace videoklipu "Beat it" od Michaela Jacksona.

Tucker & Dale vs. Zlo (2010)

"Tucker & Dale vs. Zlo" vychází z poměrně originální a velmi vtipné premisy, v níž fungují předsudky bohatých vysokoškoláků vůči jižanským redneckům jako startovací bod série nedorozumění a šíleně nepravděpodobných událostí, jejichž důsledky jsou doslova masakrózní. A když jsou tyto důsledky konfrontovány se zděšenými reakcemi rednecků / omladiny, vzniká kupa černohumorných situací. Místy to má nádech amatérského filmu, což se projevuje jednak v technických detailech (některé triky a choreografie), což vadí méně, a potom také v mírné absenci dramatického spádu (hlavně v druhé polovině filmu), což už je trochu větší škoda. Dobrý nápad to naštěstí nezazdívá. 7/10.

Já jsem tady (2010)

U "I'm Here" mi vadilo až příliš věcí najednou...respektive tři, ale to je na třicetiminutový film hodně:-D. 1) Film postrádá jakékoliv osvětlení logiky fungování fikčního světa (čili koexistence lidí a robotů). 2) Děj je velmi chudý, protože se zaměřuje pouze na to, aby demonstroval bizzarní výjev lásky. 3) Nálada filmu je na mě kvůli užité muzice, smutným očím hlavní postavy a několika kýčovitým záběrům příliš sentimentální.

12:08 Na východ od Bukurešti (2006)

Zdá se mi jako první půle diváka připravovala sérií statických záběrů na druhou půli, která je v podstatě jedním velkým statickým záběrem s občasnými prostřihy na detail. To má ovšem svůj smysl, neboť se jedná o (v podstatě amatérský) filmový přenos, jehož náplň i provedení (kvůli amatérskosti) jsou ovšem velice vtipné a satirické. Moderátor pořadu a jeho první host školní profesor si přemoudřele hrají na to, že hledají pravdu o revoluci v malém městečku a vystavují se vulgárním telefonátům diváků. Pravdu má ovšem druhý host, obyčejný stařík, jehož šlechtí to, že si je jako jediný schopný přiznat pravdu a potažmo i své chyby. Takový film by se měl vysílat u nás v hlavním vysílacím čase, aby čeští diváci jednou taky vytáhli hlavy ze svých zadnic.

Soudce Dredd (1995)

Béčko nemusí být jen nízkorozpočtová záležitost... A ten kostým? Vždyť Stallone na sobě nosí skoro polovinu filmu jen celotělové elasťáky (podobné jakými se mohl chlubit Van Damme na konci 80. let) a má tak prkenný postoj, až se zdá, že má něco velkého zaraženého v zadnici. Ale aspoň je čemu se smát.