Columbo - S dýkou v mysli (1972) (epizoda)

Poručík Columbo v netradičním prostředí - v Londýně - prokáže, že LAPD v ničem nezaostává za Scotland Yardem a že jeho dotěrnost přináší sladké plody. Solidní díl.

Columbo (1971) (seriál)

Pomačkaný baloňák, nedokouřený doutník, auto, které vypadá, jako kdyby vyjelo z vrakoviště, manželka, kterou nikdo nikdy neviděl, policejní vychytralost a genialita, všetečné otázky a vizáž ala rozestlaná postel. O kom je řeč? Z výjmenovaných indicií musí každý civilizovaný člověk i o půlnoci poznat, že jde o poručíka Columba. Detektiva z oddělení vražd v L.A., který ač vypadá jako nějaký vandrák, tak má neuvěřitelně bystrý úsudek a dovede si dávat věci do souvislosti jako málo kdo. Jeho noblesní zatýkání ani není třeba vyzdvihovat. O výjimečnosti tohoto seriálu svědčí i fakt, jak vysoce jsou jednotlivé epizody hodnoceny a že ani v průběhu let seriál nezapadl do průměru či podprůměru. Peter Falk je jedinečný, nezaměnitelný, geniální a jeho gesta nemají žádnou chybu stejně jako 99% jeho případů, které se obejdou bez divokých honiček, rvaček, přestřelek a podobných výsad většiny ostatních krimi seriálů.

Columbo - Rozhodující zápas (1972) (epizoda)

Charismatický záporák, který je ke Columbovi značně odměřený a skrze své neprůstřelné alibi také dost sebevědomý. Poručík mu však na konci opět ukáže, že nemá hlavu jen proto, aby mu nepršelo do krku. Dobré usvědčení s vynikající hudbou.

Columbo - Džungle ve skleníku (1972) (epizoda)

Peter Falk potvrzuje, že role poručíka Columba mu sedne jako ušitá. Solidní díl, avšak méně zábavná zápletka. Nejkomičtější okamžik celé epizody je, když poručík schází k vybouranému autu - "Byl jsem tu nejrychleji." :))

Columbo - Obrácený negativ (1974) (epizoda)

Další z epizod, která si zaslouží nejvyšší hodnocení. Paul Galesko zosnuje dokonalý plán, kdy policie najde oběť i vraha, avšak poručík má opět v některých otázkách problém a šťourá a šťourá, což je brzy velmi nemilé pro skutečného vraha a začne být značně odměřený ke Columbovi. Ten si však pro něj připraví parádní usvědčení, resp. situaci, kdy si vrah sám pod sebou podřízne větev.

Columbo - Kandidát zločinu (1973) (epizoda)

Kandidát zločinu je rozhodně nadprůměrný díl. Sice jsem dost dobře nechápal přesný motiv vraždy (resp. mi přišel takový zbytečný), ale její celkové naplánování a hraní hry na policii ze strany Haywarda bylo zajímavé, příjemně se sledovalo a to, jak ho Columbo na konci odrovnal, bylo uchvacující! :)

Trust (2010)

Zaokrouhlím na 4*. Hloupá a naivní holka? Ano, samozřejmě. Jenže uvědomme si, že v tomhle věku jsou (nejen) holky možná nejzranitelnější a jakákoliv pochvala na jejich účet od cizích je pro ně největší pocta, která může být. A když je někdo bude dlouhé týdny zpracovávat, tak pak je ke katastrofě blízko. V období pubescence je skoro každý tak trochu naivní a hloupý, tudíž tohle bych snímku nevyčítal. Naletí i starší lidé (ať už různým dealerům zboží nebo podvodníkům), natož děti. Annie holt měla smůlu a poddala se perverznímu úchylovi, což se klidně v běžném životě může stát, obzvlášť v dnešní době internetu, kdy má na něj každé dítě přístup. Místy byl tento snímek možná kapku nudnější, postupně se vytrácí naděje na thrillerový dojezd, ale to nejdůležítější - sdělení (chcete-li poslání) - Trust má, což se počítá. Clive Owen je sympaťák, předvádí dobrý výkon, ovšem jeho plačtivé scény (nejvíc ta poslední) mi příliš věruhodná nepřišla. Kupodivu matka Annie celou situaci zvládla s mnohem větším klidem a nadhledem než otec.

Columbo - Poslední pocta komodorovi (1976) (epizoda)

Konečně! Už jsem si myslel, že se to snad v žádném díle nestane, aby bylo více možností, kdo je vrah. Závěr tradičně výborný..

Columbo - To je vražda, řeklo portské (1973) (epizoda)

Této vinařské epizodě udělím plný počet hvězdiček, protože samotné vyšetřování mě velmi bavilo, občas jsem v duchu postupoval přesně s poručíkem, zamýšlel se nad detaily a uvažoval, jak vraha usvědčit. U mnohých scén jsem se i pobavil a konečné zatknutí bylo opravdu velmi elegantní.

Columbo - Vražda škodí zdraví (1991) (epizoda)

Ačkoliv všechny epizody Columba jsou v podstatě na jedno brdo a rozdíl je pouze v provedení vraždy, prostředí, obsazení herců a pochopitelně usvědčení, šablona zůstává stejná. Poručík od počátku jde po vrahovi a prakticky nikdy nezvažuje mezi dvěma či více potenciálními vrahy. Jeho intuice je neomylná. Přesto je však radost sledovat každý jeho další případ, smát se jeho gestům, grimasám a dialogům, popř. i monologům. Tento díl má nejen zajímavou vraždu, ale také dost humoru a takřka tradičně parádní usvědčení. Líbí se mi, jak Columbo s noblesou zatýká zločince, nedochází k žádným rvačkám, přestřelkám či honičkám. Vrah si vždy nerad vyslechne argumenty proti sobě, pak se možná ještě pokusí chvíli vzdorovat, ale když pozná neprůstřelnost vyšetřovatelových důkazů, s nelibostí smekne před inteligencí poručíka a smíří se se svým osudem.