Columbo - Série 10 (1990) (série)

Vražda škodí zdraví (S10E02)

(epizoda)
  • USA Caution! Murder Can Be Hazardous to Your Health (více)

Pátrací reality-show Pozor, zločin! vděčí za svůj fenomenální úspěch moderátorovi Wadeovi Andersovi. Jeho zneuznaný konkurent Budd Clarke však náhodou získá nahrávku starého pornofilmu, ve kterém hrál zamlada hlavní roli právě Wade. Proto začne Budd Wadea vydírat: pokud mu nepřenechá své místo v moderátorském studiu, veřejnost se dozví o jeho dávném prohřešku. Wade tedy vyděrače zavraždí, a to s pomocí smrtelné dávky nikotinu, vpravené do jedné z Buddových cigaret. Na místě nálezu mrtvoly si však poručík Columbo všimne několika drobností, které tady nehrají… (Česká televize)

majec4

Cisty filter cigariet bol dost velky fail. Nechapem, ze ho dostal az ten pes. Ide fakt o slabsi diel, co sa tyka vrazdy. Vrah bol naivny, vysetrovanie je lepsie. Opat sa ukazuje Colombov cit pre detail. Aj ked ho mal chytit asi skor :-). Zaporak bol ale fakt dobre obsadeny. Hamilton uz raz hral a zahral to opat super. Toto hodnotenie davam hlavne vdaka hereckym vykonom. ()

cheyene

Ačkoliv všechny epizody Columba jsou v podstatě na jedno brdo a rozdíl je pouze v provedení vraždy, prostředí, obsazení herců a pochopitelně usvědčení, šablona zůstává stejná. Poručík od počátku jde po vrahovi a prakticky nikdy nezvažuje mezi dvěma či více potenciálními vrahy. Jeho intuice je neomylná. Přesto je však radost sledovat každý jeho další případ, smát se jeho gestům, grimasám a dialogům, popř. i monologům. Tento díl má nejen zajímavou vraždu, ale také dost humoru a takřka tradičně parádní usvědčení. Líbí se mi, jak Columbo s noblesou zatýká zločince, nedochází k žádným rvačkám, přestřelkám či honičkám. Vrah si vždy nerad vyslechne argumenty proti sobě, pak se možná ještě pokusí chvíli vzdorovat, ale když pozná neprůstřelnost vyšetřovatelových důkazů, s nelibostí smekne před inteligencí poručíka a smíří se se svým osudem. ()

PeteBuck

Výborná časť. George Hamilton tradične uhladený, ale dokáže sa premeniť v ťažkého hajzla. A ten Columbov výlet do XXX-predajne, kde ho balí ťažký magor v baloňáku, tak to bola sila. Tak isto výrok jednej štetky na ulici: "Hej, fešák, nechceš mi ukázať, čo máš pod tým baloňákom?" Columbovi od začiatku niečo na vražde smrdí, lepí jednu čriepku na druhú, až nakoniec dostane svojho hlavného podozrivého usvedčujúcim dôkazom. ()

Autogram

Fajčenie zabíja a pes je najlepší priateľ človeka, ale nie vraha. Zdanlivo dokonalé prevedenie vraždy, a pritom toľko chýb, ktoré Columbo odhalí v prvej minúte na mieste činu. A ďalšie chyby z laborky, takže by sa kľudne mohol prihlásiť za moderátora krimi show. Policajného plesu sa zúčastnila aj Columbova žena, len sme, samozrejme, zase nemali to šťastie. –––– Večerní zprávy. Ty už hlásit nebude. Spíš se bude mluvit o něm. –––– Hej, fešáku, chceš mi ukázat, co máš pod tím pršákem? ()

nascendi

Ďalší z dielov Columbovskej série, ktorý som doteraz nevidel. A musím dodať, že som o nič neprišiel.  Pozorujem, že sa mi s každým dielom zosilňuje alergia na  Columbovské stereotypy.  V tomto diele mi už Columbo pripadal ako porovnateľný záporák s tým, ktorý ho hral. Ale keď som si predsavzal, že si pozriem komplet Columbovskú sériu, tak musím niečo aj pretrpieť. ()

• Columbovo auto je Peugeot Model 403 kabriolet z roku 1959. (ČSFD)
  • V této epizodě jsou vražedným nástrojem otrávené cigarety a představitel záporné role, George Hamilton, zde v konfrontaci s Columbem (Peter Falk) doplatí na to, že je nekuřák. Hamilton se jako vrah představil i v epizodě Vrah zavolá v deset (1975), kde se mu naopak stane osudným, že je kuřák, čímž nechtěně navede Columba na stopu. (ClintEastwood)
  • Pri preháravaní dôkaznej kazety je okrem iného strihu živého plota vidieť aj to, ako je pri odchode vypínané svetlo vrahom, pričom pri vstupe ho nezapínal. (zoot3r)