• Thriller

Knoflíková válka (1962)

Krásná záležitost, taková kouzelná rodinná komedie o klučičích rošťárnách, bitkách a odstřižených knoflících.. Vrátila jsem se k tomuto snímku po spoustě let a rozhodně nelituji, bylo to velice příjemné filmové zpestření.. Všichni kluci jsou sympaťáci, od nejmenšího po největšího, báječné hlášky, které už během času zlidověly, no a písnička „Mám v kalhotách díru jak trám“ v provedení synů i otců úžasná..

Proti ledu (2022)

Neskutečný příběh dvou mužů dánské expedice v Grónsku v letech 1909 až 1912, tajil se mi dech nad houževnatostí, odhodláním a silou lidské vůle, navzdory drsným podmínkám, mrazu, ledu, ztrátě psů, nedostatku potravin a ve finále i naprosté psychické vyčerpání, to je jedním slovem obdivuhodné.. Nikolaj Coster-Waldau a Joe Cole to v těch nádherných exteriérech zvládli skvěle, prostě řečeno severské dobrodružné drama dle mého gusta..

Nene (2022)

Přemýšlím nad tím, co v tomto snímku předvedl Daniel Kaluuya, já měla pocit, že tak na cca 2/3 filmu byl duchem nepřítomen a až v té poslední třetině se probral k životu, no a ta jeho filmová (trpce přehrávající) sestra mi k srdci nepřirostla, bohužel.. Nicméně příběh farmářských sourozenců, nad kterými visí (či létá) podivný mrak, je pěkně natočený, hravý, nápaditý, pár míst je i příjemně a hutně napínavých.. K tomu nutno dodat, že jsem zachytila tvůrcův záměr i myšlenky, což je sice potěšující, přesto se obávám, že se v tomto případě příliš široce rozkročil a ve finále mi nic nenabídl, nic objevného či nového mi nesdělil..

Hrubý střih (2022)

Moc pěkná retro gangsterka, divák se mrknutím oka ocitne v roce 1956 v krejčovské dílně (vymazlený vizuál + skvělá komorní atmosféra) a se zvědavostí i napětím může sledovat mistra při práci, noc to bude překvapivě dlouhá a Mark Rylance výborný, líbil se mi s nůžkama i bez...

Šťastně až do smrti (2022)

Příběh dlouholetého manželského páru mě vtáhnul a nepustil, tentokrát se o to postarala Sonja Richterová, hrála jak o život.. Byla jsem nesmírně zvědavá, jak se vyřeší situace kolem milenky a vraždy na silnici.. Líbil se mi také Mikael Birkkjær a to zejména v roli otce, který vede svou dceru k oltáři a snaží se jí předat něco ze svých životních zkušeností.. S přimhouřením oka dávám čtyři hvězdy, bavilo mě to..

Bratři Bluesovi (1980)

Záchrana sirotčince z pera Johna Landise a Dana Aykroyda mě za srdce nechytla, proběhlo to jen tak napůl plynu, žánrový mix je hodně široký a po pravdě jen v té hudbě jsem našla zalíbení, tahle složka je parádní.. Bratři Bluesovi na cestě k vydělání peněz jsou místy zábavní, místy vtipní a musím otevřeně přiznat, že pro mě místy i nudní a délka snímku na mě byla příliš velké sousto..

Psanci: Krvavá mise (2022)

Mýma očima mírné zklamání, jednička na mne zafungovala mnohem lépe, dvojka o poznání méně.. Místy to drhne a humor poněkud zvláštní.. Krvavá řežba to samozřejmě je, pár světlých chvilek i zajímavých bitek jsem zaznamenala, ale suma sumárum žádná sláva..

Sen noci svatojánské (1999)

Dala jsem si po dlouhých letech opáčko, v paměti mi totiž zůstala pouze krásná Michelle jako královna a to je na hodnocení filmu přece jen moc málo.. Propletený příběh několika vztahů, hledání lásky, soupeření mezi muži, příprava divadelního představení - to vše mě bavilo, tenhle filmový kabátek je nejen pohádkový, ale i nesmírně hravý a okouzlující.. Herecký ansámbl celkově velmi sympatický, za zmínku jistě stojí Kevin Kline, Rupert Everett a moc se mi líbil i Sam Rockwell..

Vatel (2000)

Gérard Depardieu v roli kulinářského mistra báječný a Uma Thurmanová jako králova milenka skvělá, nahlédnutí do francouzské kuchyně a ke královskému dvoru je tu vyobrazeno nádherně, vizuální stránka snímku omamná.. Hlavní postava budí od začátku sympatie, jedná se totiž o pracovitého a kreativního člověka, který touží po svobodě myšlení i vlastního bytí.. Historii pitvat raději nebudu, jen napíšu, že zrovna tenhle Ludvík z těch všech Ludvíků byl zřejmě nejlepší král..

Soused (2021)

Daniel Brühl mě příjemně překvapil, usedl na režisérskou stoličku a hned na první dobrou to zvládl skvěle.. Příběh o setkání dvou mužů - bohatého a úspěšného herce se stárnoucím obyčejným chlápkem - v malém baru upoutal mou pozornost ihned, byla jsem zvědavá, co z toho vzejde.. Jedná se o vyloženě konverzační záležitost a komedií bych ji nenazvala, sice jsem se místy pousmála, ovšem mnohem častěji mě mrazilo.. Peter Kurth v roli souseda výborný, ty náznaky a zmínky o rozděleném Německu (Východní Berlín - Západní Berlín), o tajných službách, chování filmových hvězd, lži, přetvářka, nevěra, no bylo toho dost k zamyšlení.. Zajímavý kousek, stojí za to vidět..