Oni přicházejí (2002)

Námet zaujímavý, atmosféra budovaná slušne, spracovanie na priemernej úrovni. Výrazne však chýbalo hlbšie rozpracovanie pozadia okolo oných THEY. Buď len letmo alebo vôbec. Nevravím, že chcem všetko na podnose, ale ak by to poňali hlbšie, nevyznelo by to nakoniec ako plytké samoúčelné bububu. Prehliadnem hlúpe konanie postáv, ktoré si horory často priam vyžadujú, ale dať si vlastné K.O. tým, že dej budovaný na jednoduchom fakte - ONI sa pohybujú len v tme a svetla sa boja, (SPOILER) znegujem tým, že Lauru Regan na záver odnesú za bieleho dňa z miestnosti plnej svetla, tak to sa odpustiť nedá...

Pokoj (2003)

Tento film je ukážkový. Krásne na ňom vidno, ako sa dajú spackať všetky princípy výroby filmu, všetky elementy, ktoré robia dobrý film dobrým filmom. Toto je film, na ktorom krásne vidieť, ako sa dá spackať scenár, dialógy, dramaturgia, kamera, výprava, zvuk, strih, filmová hudba, špeciálne efekty a samozrejme réžia - no všetko, úplne všetko. To čo sa Tommymu Wiseauovi zrejme nechtiac podarilo som zatiaľ nikde nevidel a na tej fušerine čo sa hrala na drámu som sa nasmial viac ako na prvotriednej komédii. Pre 100% zážitok sledovať film v skupine!

Kurz negativního myšlení (2006)

Tento film som zhliadol až po toľko ospevovaných Nedotknuteľných, ale som rád, že som sa k nemu nakoniec dostal. Budem ho hodnotiť viac subjektívne, keďže téma je ťažká, sám mám hendikep a viem čo to obnáša. Narozdiel od vyššie spomenutej sladkej socio-populisticko-antidiskriminačno-motivačnej melodrámy, tento film sa nesnaží robiť žiadne závery, nikoho nesúdi, k ničomu nemotivuje a celú snahu venuje vykresleniu ľudí, ktorí sa buď potýkajú s vlastným hendikepom, alebo s takýmito ľudmi žijú, či pracujú, ich zmýšľaniu, psychickému stavu, vlastnej motivácii. Každá jedna scéna vo filme sedela a bola taká reálna, až som mal miestami pocit, že som presne toto prežil! Najviac sa mi páčil záver, ktorý nič nekomentoval, neuzatváral, nedával rady, neprorokvoal, nefilozofoval a jednoducho nechal veci plynúť, lebo tak to v živote chodí... Silný počin z Nórska, ktorému pravdupovediac k 5* predsa len niečo chýba, avšak za svoju reálnosť si ich odomňa zaslúži.

Jeepers Creepers 2 (2003)

Ešte primitívnejšie pokračovanie už celkom primitívnej jednotky, technicky pekne spracované, nenáročný divák by bol možno aj spokojný... Jeeper creeper síce už nejazdí na hrdzavej dodávke, ale zničiteľno-nezničiteľný je zrejme stále. a ja by doplnil ešte jeden postreh: všilmi ste si, že podľa jeepers creepers 1 aj 2 nám v amerike jazdia samé klasiky s manuálnou prevodovkou, ktorú chudáci amíci v strese nevedia ovládať...?

Farm House (2008)

Klišé obohratý dej a záver?! Poniektorí zrejme film nepochopili... Mne osobne sa obrat spočiatku nudného supertuctového exploitation (ktorý práve nie veľmi obľubujem) mocno pozdával. Všetky veľmi dôležité flashbacky postupne do seba zapadli a vytvorili kompaktný obraz, ktorý dával hlavu aj pätu a ktorý záverom zmenil celý koncept filmu a vzhľadom na ten nie je v deji žiadna nelogickosť. Réžia 3,5*, herecké výkony 3*, dej 4*. Lake dead som síce nevidel, ale aspoň som nemal predsudky. Bessuda to síce mohol začať dramatizovať trochu skôr a nenechať si všetky prekvapenia až do úplného záveru, ale slabo priemerných 56%, ešte menej ako napr. primitívny Jeepers creepers si tento film rozhodne nezaslúži. Za mňa solídnych 75%.

Insidious 2 (2013)

Prosím nehaniť! Ešte lepšie pokračovanie! Tak ako dvojka naviazala na jednotku, pardon - previazala sa s jednotkou, to sa hneď tak nevidí. Ovšem označenie horor tu už nesedí. Veľmi strašidelná nebola už jednotka a pri dvojke sa už nebála ani len manželka. Ale preto odsudzovať pana Wana a silou-mocou to porovnávať s Conjouring-om? Nie, a prečo aj?! V zajatí démonov bol dobrý horor, ktorý mal strašiť (ale nič viac). Insidious 2 je skor fantasy thriller ale veľmi dobrý. A ja osobne vypichnem komické postavičky Whanella a Sampsona, ktoré filmu dávajú svojský humorný ráz, ktorý sa do takýchto filmov na odľahčenie veľmi hodí... -je úplne super, keď sa pri sledovaní jedného filmu viem zľaknúť, zamyslieť, schuti zasmiať a hneď nato byť znovu v napätí. Plný počet bodov.

Cizinec v nás (2013)

Napriek kritike a nízkym percentám som sa odhodlal, pretože námet (aj keď v žiadnom prípade nie originálny, ale dalo sa z toho niečo dobré navariť) ma zaujal. Chyba! Nezabíjajte svoj čas týmto filmom. Zápletka je síce zaujímavá, kulisy sú pekné, uvidíme i nejaký ten prsník a zadok, ale tam všetko pozitívne končí. Dialógy sú neskutočne primitívne (ako vystrihnuté z nejakej slabej telenovely), rovanko tak správanie postáv. Jeden z mála filmov, kde sú herecké výkony všetkých(!) postáv na úrovni nanajvýš ochotníckeho divadla. Počiatočné napätie veľmi rýchlo opadá a nastupuje totálna tuposť. Donútili sme sa a dopozerali to výlučne zo zvedavosti a ako už bolo spomenuté predomnou, záverečná lobotómia dáva za filmom dokonalú bodku. Nie, neujde to ani na jedno pozretie. Zapnite si radšej primitívny panelák, ten aspoň netrvá 87 min.