Zlatá maska (2020) (pořad)

Todle by se mělo zakázat!!!!

Nedotknutelní (2011)

Do nejmenších detailů na efekt zkonstruovaná citová vydíračka včetně dokonale vyběleného chrupu hlavních aktérů. Snaha občas jako by shodit patetičnost a kýčovitost snímku nějakým drsným humorem moc nefunguje, asi proto, že je dost průhledná. Film je vůči divákům neupřímný, když se v jednotlivostech snaží tvářit nekorektně, zatímco narativ a obsazení hlavních aktérů je přímo vzorově korektní. Celkově má film všechny předpoklady, aby se umístil v hodnocení vox populi zde na předních příčkách, ale mě vzhledem k výše popsanému zkrátka nedokázal emocionálně vtáhnout, na rozdíl třeba od Vůně ženy s Al Pacinem s v podstatě totožným námětem.

Chata na prodej (2018)

Myslím, že většina hodnotitelů tady je jako paní Synková v roli babičky (pozor drobný spoiler) s jejím: "A co jsem jako měla chápat??". Ano, ten film je o atmosféře, která je perfektně a do nemenšího detailu vystavěná včetně typických a všem známých zvuků jednotlivých prostředí - motorová pila, vrtání, cinkot tramvaje, vše nenásilně proložené nostalgickou hudbou 70. a 80. let linoucí se ze starého gramofonu. Ale to ještě není všechno: na tomto pozadí se odehrává drama, místy úsměvné, ale rozhodně drama, tří generací jedné rodiny s postavami, které jsou psychologicky propracované a mají na míle daleko k pouhým karikaturám. Ty jsou navíc perfektně zahrané (a zrežírované), kdy často hercům k tomu správnému dojmu stačí jen drobné gesto či pohled. Svým úsporným civilním hereckým projevem válí hlavně David Vávra, bravurní je i Václav Kopta v roli jeho soka z mládí. Všechno doplňuje plejáda hlášek a drobných gagů. Abych to zakončil: pro mě jde o jeden z nejlepších českých filmů vůbec.

Ženy v běhu (2019)

Příjemný film na jedno zhlédnutí, ale kdybych chtěl být kousavý, řekl bych, že je příjemný tak, až je podbízivý. Také bych ocenil, kdyby v něm absentoval pokleslý "humor" na úrovni základní školy (hlava mi nebere, jak se mu mohou smát dospělí lidé, pro které je ten film určený). Ale asi se musím smířit s tím, že to je takový "trademark" tuzemských mainstreamových komedií.

Čertí brko (2018)

Letošním vánočním pohádkám nelze upřít odvahu, originální scénář a nevšední námět. Jen to výsledné zpracování pořád pokulhává, což je škoda. Z mého pohledu se jedná o promarněný potenciál - kdyby se nad scénářem a režijním uchopením Čertího brka přemýšlelo ještě pár týdnů nebo měsíců, mohla vzniknout další kultovní pohádka, takto je to spíše jen lehký nadprůměr.

Princezna a půl království (2019) (TV film)

Našlápnuto to mělo dobře, námět zajímavý, ale to je bohužel asi tak všechno. Provedení se zkrátka nepovedlo. Napětí měla asi zařídit "dramatická" (ve skutečnosti dost otravná) hudba, která podkreslovala celý závěr. Proměna princeznina mínění byla lehce dryáčnická a sotva uvěřitelná. K tomu Ebenův "herecký" výkon, kterého mám jako moderátora rád, ale tady dává vzpomenout na cimrmanovské "oživlé dřevo". Totéž se dá říci i o Prachařovi.

Jak si nepodělat život - Nonstop lahůdky (2019) (epizoda)

Zatím těžko nacházím slova - takovou pecku bych opravdu nečekal, i když už minulý díl série byl dobrý. Skvělý scénář, pointa, dialogy, vývoj postav...všichni herci ve svých rolích výborní. Hodně lidí se v tom myslím poznalo. Nejlepší Hřebejkův film...o parník! Je to však především zásluha autora scénáře a také režiséra Tomáše Pavlíčka, který umí napsat ikonické scény jako třeba tu u pumpy, které se divákovi vryjí hluboko do paměti. Téma tápajících a hledajících lidských bytostí (což je koneckonců snad každý z nás) umí vyjádřit brilantně se skutečným porozuměním. To stejné se mu podařilo i v jeho Chatě na prodej natočené rok před touto lahůdkou.

Mise nový domov (2016) (pořad) odpad!

...ještěže máme v tom bezútěšném světě takové lidumilné bankéře. Nebýt tohoto pořadu, vůbec bych si to neuvědomil.