Kriminálka Las Vegas - Všechno ostatní nech plavat (2008) (epizoda)

Nemám rád tyhle nedořešené případy - no, doufám, že se to v některém z budoucích dílů někdy dořeší. A doufám, že to nebude o dvě série později, až už si zas nevzpomenu, na který díl to vlastně navazuje   :(

M*A*S*H: 30th Anniversary Reunion (2002) (TV film)

Hromada ukázek ze seriálu který notoricky dobře známe, místo aby dostali prostor samotní herci po letech. Škoda tohoto pojetí.

Serpico (1973)

On to vlastně asi moc není žánr krimi - spíš drama z policejního prostředí. Al hraje jako tradičně excelentně a je k sežrání, akorát se občas chová dost jako kokot - hlavně ke své partnerce. Těmi výbuchy vzteku mi časem jeho postava trochu začala lézt na nervy.

Zmizení (2013)

Tohle je jednoznačně především film Paula Dana, ze kterého nám pomalu ale jistě zraje nový Edvard Norton.

Batman (2022)

Wau a tohle že napsal a natočil ten stejný nýmand Reeves, co zmrvil druhý díl nové Planety opic a třetí díl téhož úplně zabil? Hmm... zajímavé. No asi už se chlapec trochu něco naučil. Myslím, že lze směle říct, že jde o nejlepší velkofilm posledních let. Má hutnou atmosféru, spoustu známých jmen viděných už dříve jinde (mimochodem Jeffrey Basquiat Wright začíná vypadat, jako černější brácha Ládi Menšíka v témže věku...), Colina F. tu fakt nepoznáte! a můj oblíbenec Paul Dano konečně dostal roli ve velkém filmu, které si bezesporu zaslouží a o kterém jistě jěště uslyšíme, byť se tady zrovna mohl předvést trochu líp - minimálně ve Zmizení předvedl, že na to herecky rozhodně má. Andy Glum Serkis sice taky potěšil, ale předchozí herci v téže roli u Burtona i u Nolena mi tam seděli určitě víc. Naopak John Turturro byl velmi příjemným překvapením. Celkově zkrátit aspoň o půl hoďky a místo 125 verze Batmana tentokrát ve stylu Seven, raději se stejným hereckým ansámblem natočit regulérní krimošku ve stylu Seven - bylo by to nejspíš za jednoznačných 5*. Třeba se někdy dočkáme. Každopádně po nedávném ultra útrpném zážitku z Jokera, byl tohle balzám na duši.

Vítejte v džungli (2003)

Seann William Scott - postava nejvíc na ranu v dějinách filmu. Chudákovi Rockovi zkazil celý film... No asi úplně nejen on - ono by to bylo dost blbý i bez něj, ale řekněme, že přispěl velmi výrazně  :-)) Dwayne je sice sympoš, ale na Arnolda prostě nemá, byť z těch potenciálních náhradníků, si stojí asi nejlíp. Jeho štěstí, že jeho další filmy jsou podstatně kvalitnější. Tedy některé...

Dunkerk (2017)

Na Dunkerk jsem byl hodně zvědavý. To téma je hodně silné a zásadní, je dobře, že se ho Nolan chopil zpracovat. Bohužel k tomu podle mě nezvolil nejvhodnější pojetí. Respektive nejde až tak o obrázky - ty jsou uchvacující a dechberoucí často, ale mám na mysli spíš tu chladnou bezemoční atmosféru, kterou ve mě film vyvolává. Nolenovou optikou se díváme na operaci Dynamo jako přes silnou skleněnou desku. Tak silnou, že ve mě film nepozvednul jakékoliv emoci. Zřejmě to byl záměr, ale já u téhle válečné tématiky potřebuju vtáhnout do děje, potřebuju cítit emoce, příběhy, živočišnost. Tohle je na mě bohužel příliš sterilní. Vlastně podobné pocity jsem měl i u nedávného sledování opěvovaného Saulova syna. PS: Měl jsem tu čest se osobně účastnit demonstrace na Letné proti Babišovi a tak vím, že 400 000 lidí už je nějaký dav - čili plná Letná například. Tak mi tady těch vojáků na plážích přišlo nějak pomálu trochu - nemělo by jich tam být víc? Už třeba 100 000 je vyprodaný plný Strahov.

Valkýra (2008)

Scenárista, skladatel a režisér Obvyklých podezřelých se opět spojili a natočili další vytříbenou žánrovou lahůdku. Přizvali si k tomu plejádu skvělých herců a díky zřejmě slušnému rozpočtu se jim podařilo (tedy hlavně Singerovi) vykouzlit velmi realistickou atmosféru válečného Německa - což si přiznejme, je u historických filmů alfa omega úspěchu. Cruiseho se musím zastat - je tu překvapivě skvělý a řekl bych, že je to jedna z jeho nejlépe zahraných rolí. Nighy mě tu naopak překvapivě trochu zklamal - jeho generál mi přišel poněkud zakřiknutý až nesmělý, vzhledem ke své hodnosti a okolnostem. Branagh mi nikdy neseděl, ale naštěstí tu nebyl moc času.  Jediné velké mínus filmu je pro mě samotná postava Hitlera - kromě Pavla Kříže zřejmě největší castingová chyba v obsazení této role. Tenhle chlap prostě na Hitlera není vůbec podobný a myslet si, že mu dám typický knírek a patku a to udělá Hitlera z kohokoliv, mi přijde na takto drahý a vypiplaný film až fatální. Pan Bamber se sice herecky snaží, ale prostě nedokáže přesvědčit. Chybí mi u něj ta snaha i v rámci hlasového projevu - Hitler měl až ikonický způsob projevu a to mi tu naprosto chybí, obzvláště v telefonu nebo v rádiu když mluví úplně normální hlasem - srovnáno například s perfektním Bruno Ganzem, či jinými, tohle je tristní. Ale což. Tenhle jediný nedostatek naštěstí dokonale odčiňuje Singerova až strojově přesná a vycizelovaná suverénní a bezchybná režie, bez jediného zaváhání. Obzvláště druhá polovina je tak husto hustá, že by se dalo napětí až fyzicky nahmatat. A to i přesto, že všichni víme, jak to dopadlo! Filmu to na intenzitě neubírá. Naopak otvírá zcela jasné až nevyhnutelné otázky, co by mohlo být jinak, kdyby se atentát povedl. Obzvláště v dnešní vyhrocené době, kdy se Evropa ocitá v podobné situaci jako tehdy...

Staré báje vikingů (2003)

Slaboučká televizní pohádka pro náctileté, která vznikem dva roky po prvním LOTR působí jako chudý příbuzný - respektive nejchudší z chudých.  A to i kdybychom srovnávali s o 50 let starší Vávrovou trilogií. Černobílé charaktery postav i jejich hloupoučké jednání a dialogy, působí tak nehorázně naivně, že jsem měl co dělat abych dokoukal. První obléhání hradiště sedláky, působí tak idiotsky až je totálně směšné, stejně jako pozdější pád věže. Je to celé tak amatérské, že se to nedá vůbec brát vážně. Asi podobně jako idiotská série o kanibalech - jen hozená do historických kulis předkřesťanského Polska. Překvapuje mě zdejší vysoké hodnocení. Víc než jednu hvězdu si tenhle upocený počin bohužel nezaslouží. Vikingský název je samozřejmě přeložen zcela mimo mísu, to musí vidět dle originálu i kdokoliv kdo nerozumí polsky ani zblo. A poněvadž je nemožné sehnat jinou verzi než se zpackaným nováckým dabingem, tak to bylo vskutku čiré utrpení.

Saulův syn (2015)

Vzhledem k tomu, jaké filmy poslední roky dostávají Oscary, kdy tahle cena začíná znamenat spíš stigma, nebo polibek smrti, nežli poctu, mě Oscar pro tenhle film vůbec nepřekvapuje. Od první chvile jsem měl zlé tušení, které se po pár minutách začalo naplňovat. Takže přátelé - kdo čekáte další silné drama z Osvětimi (ano - bylo jich natočené ještě málo), budete asi zklamaní. Obzvlášť pokud nenávidíte filmařské experimenty z formou tak jako já. Film sledujeme nikoli očima hlavní postavy, ale kamera chodí celý film jakoby za ní. Takže Saulovi většinu filmu koukáte na záda a všechno kolem je rozmazané, ostřené hlavně na něj. Tahle forma filmového vyprávění mě začala prudit přesně po prvních pěti minutách. No pokud by Saula hrál alespoň trochu sympatický herec a děj si místo sledování té nejpitomější postavy z celé Osvětimi vybral kohokoliv kolem něj, možná by to bylo koukatelné alespoň do poloviny. Bohužel polodementní Saul, se namísto všech kolem, kteří všichni přemýšlí jak zachránit sebe, případně své rodiny, rozhodně hledat rabína a pohřbít mrtvolu cizího kluka (kterých jsou kolem tisíce) a to za okolností, kdy jsou lidi kolem stříleni bez ptaní byť jen za blbý pohyb, blbý pohled. Naneštěstí jemu a režisérovi tohle dává kupodivu nějaký smysl. Mimochodem, tohle je další film z Osvětimi, který si jako téma vybral debutující režisér. První byl režisér Šedé zóny. A já se znovu ptám: proč? O tom, z jakého důvodu dal někdo neznámému režisérovi bez zkušeností prachy, ani nemluvě. Nejvíc přeceněný film za posledních 20 let.