Muž na Měsíci (1999)

Mám prostě pocit, že Jim Carrey se pro roli Andyho Kaufmana narodil (a to chtěl Format původně obsadit Edwarda Nortona). Brilantní adaptace dadaistického komika, která se překvapivě velice přesně drží skutečnosti a pro zasvěcené ponechává i maličká pošťouchnutí v obsazování skutečných lidí z Andyho okolí. Jde o klasického výtečného Miloše Formana, který rád vypráví lidské příběhy a opět se mu to dokonale povedlo.

Hodiny (2002)

Těžce stravitelný a do všech aspektů těžce pochopitelný příběh, který se vyznačuje zejména skvělými hereckými výkony (ze všech se mi nejvíce líbil poněkud nejméně vyzdvihovaný Ed Harris), velice nápaditou režií a překrásnou hudbou, která se během filmu téměř nezastaví.

Opustit Las Vegas (1995)

Skvělý scénář, který měl ovšem zpracovat zručnější režisér. Veškeré zajímavé části filmu byly zobrazeny jen náznakově a nebyly bohužel dotažené do konce. Žádné výhrady nemám k hereckým výkonům a Nicolas Cage byl bledě vynikající. Přesto jsem byl zklamán, protože tak dobrý scénář by si zasloužil remake s lepší režií...

Kurýr (2002)

Dobrý námět (docela dobře bych si jej dokázal představit jako seriál), příšerně špatný scénář. Přesto efektní podívaná se zatraceně nápadnými souboji, honičkami a ráznou hudbičkou. Krásný příklad bezmyšlenkovité zábavy.

Zvíře (2001)

Další stupidní a nechutná komedie, která má své tři vtipné momenty, a alespoň tu kočku z 1. série Kdo přežije.

Noc v Roxbury (1998)

Překvapivě kvalitní komedie, za kterou stojí mí oblíbenci ze současného obsazení Saturday Night Live. Občas trapná, ale když se člověk naladí na správnou frekvenci, tu hodinu a čtvrt se může bavit. A má dobrý soundtrack :)

Leon (1994)

Mistrovské dílo a nejlepší Bessonův film (co se s ním stalo a proč teď produkuje samé sračky?). Brilantně napsané, brilantně natočené. Rozhodně film patřící do mé TOP 5. Zvlášť doporučuji o dvacet minut delší režisérský sestřih, který nádherně prohlubuje vztah Leona a Matildy.

Anděl Exit (2000)

Divný, místy poněkud zmatený a uřvaný, film, pro jehož plné pochopení bych si ho musel pustit znovu, k čemuž ovšem nějak nemám pražádné tendence.

Kids (1995)

Hodně nadčasová záležitost. V době, kdy byl film uváděn v našich kinech, jsem byl teenager a kdo ho neviděl, byl loser. Byl jsem loser. Po osmi letech jsem to napravil na DVD a musím říct, že bych to v té době stejně nepochopil. Larry Clark je podivín a možná by se dal označit i za pedofila hrajícího si na filmaře. Přesto má jeho snímek výpovědní hodnotu, která je tvrdá, ale i tak skutečná. Kids jsou realita a ačkoliv tomu někdo nechce věřit, skutečně to občas takhle chodí. Neherci se v kameře mění v profesionály, naturalistické záběry dodávají nádech dokumentárního snímání. Příběh se příliš nerozvíjí a jde v přesně očekávaných stopách, ale i tak je hluboký a silný. Rozhodně si zaslouží své místo ve filmové tvorbě.

Fargo (1996)

Nejčernější komedie, kterou jsem kdy viděl. Smál jsem se a přitom byl znechucen. Coenové umějí psát scénáře, umějí si vybrat správné herce a umějí svůj film i pořádně natočit. Není to sice tak dobré jako naprosto geniální Big Lebowski, přesto velice zábavný film, který však není jen tak pro někoho.