Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny (2018)

Je vtipné, že ani název, a ani podtitul příliš nesedí. Fantastická zvířata zde mají jen vedlejší a nijak zásadní nebo přeskrze výraznou úlohu, tudíž bych je nedal snad ani do toho podtitulu. Odklon od prvního fimu je tedy značný. Grindelwaldovy zločiny jsou o něco lepší, jelikož tahle postava v dění alespoň klíčově figuruje a několikrát provede jistou neplechu, nicméně má stále v podstatě vedlejší roli a znatelně se s ním šetří. Myslím, že kdyby se tak jmenoval některý z dalších dílů, kde už by se měl objevovat více, a tím pádem toho i více provede, lépe by to odpovídalo. Hlavní postavou je pouze Newt Scamander (Eddie Redmayne), který se často narozdíl od minulého dílu chová i tváří přitrouble, tudíž sám sebe zbytečně shazuje a činí ze sebe téměř druhého Rona Weasleyho. Naštěstí, po kouzelnické stránce se místy umí předvést, čímž to vylepšuje. Jen bych požádal pány filmaře, aby s tím jeho zesměšňováním už dále nešli. Zbylé ústřední postavy z jedničky jsou jen nahrávači, kteří mezi sebou řeší převážně pouze obyčejné vztahy a nemají významnému příběhu pořádně co nabídnout, snad kromě několika málo scén, v nichž učiní zásadnější rozhodnutí (např. Queenie ve finále). Nakonec tak zamrzí a zaskočí, že tyto minimálně se rozvíjející charaktery dostanou více prostoru než skutečně důležité postavy Grindelwald (Depp) a Albus Brumbál (Law). Výjimkou je Credence (Ezra Miller), jehož úloha je a bude stále větší, na druhou stranu, jediné, co u něho má nějaký význam, je jeho původ zahálený do stínu (tedy do tohoto snímku, pokud je to pravda, jelikož to až podezřele hezky zapadá do Grindelwaldova plánu). Když už jsem zmínil tu nejzajímavější dvojici, budu v nich pokračovat. Grindelwald se tentokrát zdrží na scéně déle, a konečně máme tak možnost trochu více prozkoumat jeho postavu. Avšak vzhledem k názvu filmu bych ho přesto čekal v mnohem větší míře. Zatím si stále hraje na méně průrazném písečku a na své velké triumfy se teprve chystá. Podobně (ale hůře) je na tom Brumbál, jehož působení je v konečném výsledku (pocitově) na hraně camea. Pokud má 10 minut scén, je to příliš. Navíc mu je zvláštním způsobem rozvrhli (objeví se...na 45 minut zmizí...opět se objeví...opět na hodinu zmizí - vskutku netradiční.) Propagační materiály se jako obvykle tvářily, že se na něho můžeme těšit, jde ale spíše o to, že se snímek snaží vnímat okolní svět, který minule docela vysadil. Ostatní figurky se na šachovnici sotva stačí zahřát a jejich prosazení je většinou minimální. Jako největší mínus vnímám příběh, který se vlastně zabývá pouze budoucností a přípravou na ní, přičemž současný děj se někam pohne až na samotném konci, který je otevřený, kvůli čemuž tento díl nikdy nebude fungovat jako plnohodnotný kousek (už dlouho jsem neměl u podobného filmu dojem, že sleduji z části prázdný koncept). Na dvě hodiny času docela smutné. P.S.: Nicolas Flamel rozsahem své role mile překvapil. P.P.S.: Jestli přeobsadí Johnnyho kvůli jeho osobním problémům, rozhodně tím nepřispějí ničemu dobrému. 65%

Future World (2018)

Když se na toto člověk podívá, ptá se sám sebe, jak je možné, že se zde sešli James Franco, Lucy Liu a Milla Jovovich (ty dvě jsou ve velmi omezených vedlejších úlohách). Ne, že by tato trojice patřila mezi hollywoodskou elitu, ale každý natočil něco zajímavého, a v několika případech předvedl i nadstandardní herecké výkony (zvláště Franco). Z toho důvodu mi hodně uniká, proč zrovna tohle? Pokud se připravíte na to, že film nebude žádný klenot, je výrazně levnější (proto je lehce zařaditelný mezi mnohem starší kousky), a herci se skutečně nemusí příliš snažit, pak se dočkáte takové poměrně krátké old school jízdy, kterou možná uvítají (nebo jí alespoň zcela nepohrdnou) především zástupci starší generace. Přiznám se, že kdybych snímek viděl třeba v patnácti, asi bych byl kritičtější. V mém případě má tedy akční blbůstka štěstí, protože jsem výrazně starší a snesu opravdu hodně. P.S.: Na VHS jsem kdysi pěkně řádil, což asi leccos vysvětlí. 50%

V pasti (2018)

Tedy, na to, že z oné "příšery" neuvidíte vůbec nic, pouze uslyšíte nepříjemné zvuky, a dost často to vypadá, že postavy unikají před silným větrem, je to opravdu bomba! Provedení, napětí, celkem slušné využití stopáže (místy sice trochu zdlouhavější, ale nikdy netrvá příliš dlouho, než se opět začne něco dít) a perfektní obsazení. Jediné, co bych uvítal, kdyby se to monstrum vážně alespoň jednou objevilo, ale musím uznat, že způsob, jakým se z toho vykroutili, aniž by je to hodně stálo, je smysluplný a v podstatě skoro geniální. 80%

Plán útěku 2 (2018)

Není to tak hrozné, jak se podle zdejších hodnocení a recenzí zdá, ale do dobrého filmu to má také poměrně daleko. První díl mě v souvislosti s klasickými Stallonovými (a Schwarzeneggerovými) rolemi dějově poměrně překvapil. Druhý díl uškodil sám sobě, a to ve velkém. Nejen, že odsunul ty nejzvučnější jména na vedlejší kolej, ještě k tomu přinesl nepříliš povedený vizuál. Na druhou stranu je kratší a stále se něco děje. Bautista se na scéně zahřeje pouze kolem 5 minut, přičemž jeho akční scény rozhodně nepatří k nějak zapamatovatelným. Naproti tomu Sylvester, přestože se rovněž objeví ve skromné míře (max 15 minut), do příběhu solidně zapadá (a místy i klíčověji), a dokonce použije i svaly. Žádná přelomová úloha jej nečeká, ale pokud jej budete brát jako koření filmu, nemusí vás nutně úplně zklamat (občas umí být i výraznější). Skutečně hlavní postavy jsou tentokrát vážně slabší. VELMI průměrných 50%, které nejvíce vděčí tomu, že jsem do toho šel bez lepšího očekávání.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Tomík to má s těmi svými kaskadérskými kousky čím dál těžší. Přepálené akce je všude plno, ačkoliv v tomto ohledu Cruise ještě trochu drží krok kupředu, jelikož se snaží spoléhat na vlastní "triky". Co je však horší, docela se ztotožňuji s názorem jednoho zdejšího uživatele, který napsal, že je to více James Bond než Mission: Impossible. Ne, rozhodně nehodlám zpochybňovat kvality Toma Cruise, který do toho stále šlape naplno (klobouk dolů vzhledem k jeho věku) a pro mě jakožto pro běžného diváka je sotva představitelné, co vše při natáčení dělá. Přesto mi zde po prvé chyběl nějaký úžasný moment, který by ve mne vyvolal pocit úžasu. Nejde ani tak o akci. M:I může klidně težit jen z pointy. Unesení premiéra v pětce bylo prakticky téměř úplně bez tempa, ale šlo o to, že jen fakt, že se agenti odhodlali unést někoho tak vysoce postaveného, a v tak složité situace, bylo prostě NEMOŽNÉ a nebezpečné v tom správném slova smyslu. Dění šestky nenabízelo nic, čím by mě Tom už několikrát předtím neoslnil. Příběh obstojně vymyšlený, tentokrát však zbytečně snadno předvídatelný (postava Henryho Cavilla) a pouze v jednu chvíli pořádně překvapivý. Čekal jsem nějakou zmínku ohledně nepřítomnosti Jeremyho Rennera, který v předchozích dílech sehrál klíčovou roli. Navzdory tomu ve filmu naštěstí nijak výrazně nechyběl, jeho místo totiž jednoduše zabrali jiní (a ne, Cavill má specifickou úlohu, takže rozhodně za něho není přímou náhradou). 80%

Maniac Cop (1988)

Pokud se na tento kousek chcete podívat kvůli Campbellovi nebo maniakálnímu policistovi, nedělejte to. Oba jsou ryze vedlejší, a ještě k tomu si ani nepobudou na scéně příliš dlouho. Jednoznačnou hlavní postavou je Tom Atkins, o němž se obsah vůbec nezmíní, přitom v první hodině téměř nesleze ze scény. Spoiler: Campbell se v této době objeví pouze několikrát (a zhruba na pět minut), přičemž si podstatnou část role dohání 20 minut před koncem! Takže žádná sláva. Sám vraždící chlapík se zjeví v plné kráse až na samotném konci. Konec spoileru. Krátká stopáž a svižnost nedovolila nudě se dostavit, čímž mi zajistila lehce nadprůměrnou podívanou, s níž, pokud beru v úvahu, kdy byl film natočen, jsem docela spokojen. 65%

Predátor: Evoluce (2018)

Objeví se několik upgradů, ale vskutku nijak zvláště oslnivé nejsou (ani trikově). V dnešní době je zástup akčních velkofilmů s bohatými a dechberoucími efekty tak velký, že Evoluce s tím, s čím přišla, nemůže vůbec obstát. Kdyby tenhle kousek přišel pár let po jedničce, asi by si vedl lépe, ale poněkud zaspal, a probudil se poměrně pozdě. Ve své podstatě nabízí skoro i méně než první film. Z vojáků si dělá (bohužel celkem trapnou a nevtipnou) legraci. Naopak z bioložky se ihned stává ostřílený tvrdý Rambo. Jako nemám nic proti silným, odvážným a schopným ženám, ale tohle je zkrátka směšně přehnané. A ano, teď to bude znít dvojnásobně vtipně, i v případě muže by to bylo hodně směšné. Bohužel, tam kde je třeba, naprosto bez nadsázky (která by to alespoň trochu mohla zachránit). Jediné, co dělá film sledovatelným, je solidnější tempo (opět v dnešní době snad v každém snímku) a zajímavě flegmatický Boyd Holdbrook. 45%

Mamka a taťka (2017)

Až na nedotažený konec jsem velmi zvláštně překvapen. Nick Cage se zase trochu více předvede, jelikož ve svých posledních filmech neměl kolikrát absolutně co hrát. Ovšem Selma Blair dostala dle mého lepší prostor. Její změna z ustrašené a pečující matky v krvelačnou a lstivou potvůrku byla mnohem více rozpracována než u něho. Jinak je film průměrný. Proč tedy čtyři hvězdy. Protože mě opravdu hodně zaskočil děj a způsob zpracování. Scéna, v níž se parta otců v porodnici dívá na své právě narozené děti s chutí skočit po nich, mě svou komičností doslova zničila. Když to vezmete jako horor, je to zvrácené, nebo přinejmenším úchylné, ale přidáte k tomu komedii, a najednou z toho vychází velmi vtipně ujetá scénka. Koho tohle napadne...může se pustit do dalších originálních myšlenek, které zaskočí svou komickou ujetostí. Podobně je na tom konec - dědeček jde po otci a otec po synovi - prostě samo o sobě...ani nevím, co napsat. Zkrátka pobaví.

Avengers: Infinity War (2018)

Infinity War je pro mě z určitého hlediska zklamáním, ale z jiného zase velkým překvapením. Zklamán jsem hlavně z relativně krátké stopáže, z čehož plyne, že celá řada hrdinů dostala skutečně příliš omezený prostor. A také mi chyběl Hawkeye, jehož absenci vysvětlí, ale přesto je škoda úplně vysadit jakoukoliv postavu, z jakéhokoliv důvodu, když se jedná o tak zásadní marvelovskou událost. Musím však dodat, že tento krok na druhou stranu celkem chápu, jelikož dělalo problém se starat i o hlavní hrdiny, takže jakákoliv možnost k vyškrtnutí postav z příběhu byla pochopitelná, ovšem to cameo si snad dovolit mohli. Ze stejného důvodu beru i Black Order, jehož význam byl dobrý. Jak zde píše každý první - Thanos je number one. Jeho motivace pohání celý film. Z Avengers dostali asi nejlepší a největší úlohy Iron Man, Thor a Bruce Banner alias Hulk. Hulk se tentokrát bohužel objevuje pouze na začátku, zbytek scén je věnováno Bannerovi. Z vedlejších hrdinů si nevedou špatně Doctor Strange, Strážci Galaxie a Spider-Man - tedy vlastně všechny postavy, které mají nějakou spojitost s vesmírnou misí. Scarlet-Witch a Vision balancují na hraně. Ohledně Strážců se neustále připomínalo, že mají mít menší roli. Pravda, nejsou tahouny, ale rozhodně si pro sebe ukradli dostatek scén a nějaký ten vývoj je zde rovněž, takže rozhodně nemohu říci, že by se o ně snímek patřičně nestaral. Spidey je na tom zhruba podobně jako v Civil War, a to nepatří ke klíčovým hráčům. Popularita dělá své. Dvojice Vision a Scarlet-Witch si hodně říkají o to, aby se jim film věnoval více, ale není na to čas, takže se vlastně jedná o postavy s docela nevyužitým potenciálem role. Oba dostanou nějakou lepší scénku, než se dění rozjede, a poté se spíše vezou. Přestože jsou v centru dění, film to bere v potaz jen místy, a tak se jim daří získat pozornost zpět až ve finále. Koho naopak téměř vůbec neřeší - Captain America, Black Widow, Black Panther, Winter Soldier, War Machine a Falcon. Poslední dva jsou takové nenáročné křoví, které nevystrkuje růžky nijak významně, s tím se ovšem dalo počítat, jelikož War Machine patří do Iron Mana a Falcon do Captaina Americy, ani neuvažuji o tom, že by jeden z nich měl mít v nějakém Avengers filmu velkou úlohu. Black Panther a Winter Soldier se objevují čistě kvůli Wakandě, zpracování jejich hrdinů je bohužel mizerné. A Captain s Black Widow slouží více méně především k akci, jinak z nich divák prakticky nedostane nic ohledně jejich stavu po Civil War. Vše lze vydedukovat maximálně z činů - jsou drsnější, svéráznější a nekompromisní, a také z jejich vzhledu. Hláška sem, rychlá řeč tam, žádný lepší a hlubší dialog. Tento fakt silně zaskočí, když v předchozích dílech měli všeho na rozdávání. Co mě nemile překvapilo - upozaděné postavy - Captain a Widow, malý prostor - Black Panther, Winter Soldier, nepřítomnost Hawkeye a Ant-Mana. Co mě mile překvapilo - velmi solidní prostor pro Doctora Strange a Strážce Galaxie, zakomponování Thaddea Rosse, jehož účast jsem čekal nejlépe až v Avengers 4, závěr. Na akci je znát silná osudovost, což napomáhá napětí a konec umí řadně překvapit a možná i šokovat, čímž si u mne získal tu čtvrtou hvězdu a 80%. P.S. - Psalo se hodně o tom, ja je podstata Thorovi moci po Ragnaroku zásadně změněna, a tím pádem tedy i vyvrácena. Nikde ve filmu se však nemluví o tom, že Thor potřebuje k použití své síly nějaké kladivo, pouze se řekne, že k poražení Thanose jej potřebuje. Jeho moc tak může fungovat i bez něho, a důvodem, proč tak Thor beze zbraně neučiní je reálně možná ten, že není příležitost nebo mu chybí dostatek síly. P.P.S. - SPOILER - Fury úplně mimo děj nezůstal.

Signál z neznáma (2014)

Hned druhý film v tomto týdnu mě mile překvapil. První polovina napínavá a tajemná, ta druhá se už bohužel změnila v nepříliš originální thriller. Po herecké stránce si zaslouží pochválit Brenton Twaites, který předvedl solidní a uvěřitelný výkon v ne dvakrát jednoduché roli. Mísí se zde totiž různé prvky, kladoucí na hlavního představitele těžší nároky, přičemž takovou úlohu bych být filmařem snad svěřil někomu zkušenějšímu. Brenton však prokázal nadstandartní kvality. Nebýt té druhé nenápadité poloviny, šel bych na čtvrtou hvězdu, protože rozuzlení mě opravdu zarazilo, a to sleduji podobné snímky často. 70%